Čím se řídit při nákupu obkladů do kuchyně?

11.04.2023

Při výběru obkladů do kuchyně bychom měli brát v úvahu styl, který převládá v místnosti, a jejich technické parametry. Estetika spojená s funkčností je zárukou spokojenosti s nákupem.

Dlažby a obklady- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Parametry kuchyňských obkladů, kterým stojí za to věnovat pozornost

2. Výhody keramických obkladů

3. Glazované obklady, gres a sklo na zeď

4. Obklady do kuchyně: vzory a struktury povrchu

5. Rady pro uspořádáníParametry kuchyňských obkladů, kterým stojí za to věnovat pozornost

Při výběru obkladů do kuchyně bychom měli brát v úvahu styl, který převládá v celé místnosti, a jejich technické parametry. Estetika spojená s funkčností je zárukou spokojenosti s nákupem.

Při výběru vhodných obkladů do kuchyně (zároveň podlahových jak i nástěnných) věnujte pozornost takovým vlastnostem, jako:

  • Jakostní třída - první třída znamená obklady, které nemají poškozený povrch, tzn. ty, které splňují požadavky výrobce na 100%. Do druhé a třetí třídy patří výrobky, které mohou mít vady vzniklé ve výrobním procesu.
  • Třída otěru obkladů - tento parametr vyjadřuje odolnost glazury proti opotřebení při intenzivním užívání nebo při mechanickém tření. Pro kuchyňské stěny bude vhodná třída PEI 1.
  • Nasákavost (jinak pórovitost) - tento parametr je v kuchyni nesmírně důležitý, protože znamená schopnost obkladu absorbovat vodu.
  • Pevnost - znamená pevnost dlažby v ohybu. Obklady do kuchyně by měly mít pevnost okolo 15 Mpa.

Dlažba do kuchyně- Baumax.cz

Výhody keramických obkladů

Keramické obklady se vyznačují vysokou odolností, což je důležité zejména v často využívaných místnostech. Jejich výhodou je odolnost proti ohni a snadné udržování v požadovaném stavu. V kuchyni je teplota a vlhkost mírně vyšší než v jiných místnostech, což vytváří ideální podmínky pro rozvoj mikroorganismů. Úlohou obkladů je proto ochrana stěny proti vlhkosti, a tím proti infikaci zdi. Také stříkající tuk a rozlité kapaliny nejsou problémem, protože se snadno odstraní z keramických obkladů hadříkem namočeným ve vodě a jemnými detergenty.

Glazované obklady, gres a sklo na zeď

Tradičním typem obkladů do kuchyně jsou glazované obklady, které jsou vyrobeny z keramiky. Vyznačují se lehkostí a křehkostí, které jsou spojeny se značnou odolností vůči chemikáliím. Obliba jejich využití v kuchyni je dána tím, že se snadno udržují v čistotě - v této místnosti není nouze o nečistoty, proto je tato vlastnost nesmírně žádoucí. Výhodou tohoto typu obkladů je také odolnost vůči vlhkosti, což je také důležitý parametr. Do kuchyně je vhodný také jiný typ keramických obkladů: gres je podroben dodatečnému lisovacímu procesu. Výhodou gresu je vysoká pevnost. Současným módním typem keramických obkladů do kuchyně na zeď je také sklo, ze kterého lze snadno odstranit všechny nečistoty.

Obklady do kuchyně: vzory a struktury povrchu

V současné době je k dispozici široká škála různých typů obkladů, které lze úspěšně přizpůsobit každému interiéru. S ohledem na styl vybavení a individuální preference členů domácnosti si lze vybrat obklady:

Bezspárové - snadněji se udržují v čistotě,

Subway a chevron - popularitu získaly díky velkému návratu retro stylu do interiéru. Obklady tohoto typu byly módní hlavně v meziválečném období. Obdélníky nebo rovnoběžníky se používají k vytvoření tzv. šípového vzoru, čili vzoru chevron.

Mozaika - obklady tohoto typu přinášejí spoustu barev a oživují každý prostor. Protože jsou velmi dekorativní a poutavé, pro podlahu se doporučuje větší stejnorodost barev.

Obklady hexagonální (voštiny) - kompozice na stěnu se ukládají z obkládaček ve tvaru šestiúhelníků, pětiúhelníků nebo osmiúhelníků. Jejich charakteristickým rysem je, že vytvářejí trojrozměrný efekt, proto se výborně hodí zejména do moderních pokojů.

Velkoformátové obklady– jsou spojovány hlavně s prvky, které se pokládají na podlahu a ty se stejnorodými odstíny mohou být také zajímavou variantou uspořádání kuchyňských stěn.

Dlaždice imitující dřevo - jejich výhodou je to, že vytvářejí příjemný, útulný dekor. Nejčastěji se vyskytují na podlahách, ale reprodukovaná struktura přírodního dřeva na stěnách je také dobrou variantou uspořádání.

Dlažba do kuchyně- Baumax.cz

Rady pro uspořádání

Než vybereme obklady do kuchyně, je nutné se podívat na celou místnost. Milovníkům ekologického stylu se mohou líbit obklady imitující dřevo a milovníkům skandinávského stylu světlé obklady na stěnách. S klasickým dekorem budou ladit hnědé nebo béžové obklady zdobené ornamenty. Kromě toho stojí za zvážení takové aspekty, jako:

  • velikost místnosti - ve velkých kuchyních můžete vsadit na velkoformátové obklady, které vytvoří nadpozemský efekt homogénní stěny. Do menších kuchyní budou vhodné menší obklady, jejichž monotónnost lze změnít působivou mozaikou. Nezapomeňte, že světlé barvy na stěnách nám pomohou vizuálně zvětšit prostor.
  • koloristika nábytku - obklady stěn, které vynikají svými geometrickými vzory, se dobře hodí k jednobarevným čelním dvířkám skříněk. Pro průmyslové místnosti jsou ideální obklady imitující beton. Pokud v kuchyni dominují tmavé barvy nábytku, je vhodné zvolit světlé obklady na zeď a podlahu, aby se místnost trochu oživila. Příznivci jednotných barevných kombinací mohou vsadit na zpestření obkladů dekorem.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Dlažby do kuchyně - matné, lesklé nebo lapovaný?


Keramika ve výzdobě interiéru


Jaké panely vybrat do kuchyně? 5 praktických rad

Zpět