Zobrazit kategorie 
FILTRY
Filtry
CENA
Předpokládaná lhůta dodání:
Druh sortimentu
Příkon
Více
Značka
Provedení
Hledat

Elektrické pily

Třídit podle:
seřadit
filtrovat
1390,00 Kč / ks 1590,00 Kč / ks
Akce
2790,00 Kč / ks 3290,00 Kč / ks
Akce
2290,00 Kč / ks
1990,00 Kč / ks 2190,00 Kč / ks
Akce
899,00 Kč / ks 999,00 Kč / ks
Akce

Motorové pily a pily

Motorové pily a pily jsou univerzální nářadí, nejčastěji používané na zahradě nebo v dílně. Lze je použít pro řezání větví stromů a keřů, drcení stromů a pro přípravu palivového dříví do krbu. Takové nářadí se vyplatí mít po ruce na každé zahradě a při práci se dřevem.

Konstrukce pily

Pily mohou být ve formě samostatných nástrojů nebo mohou být součástí jiného, většího zařízení. Nástroje, které používají jako ovládací prvek pily, se nazývají řetězové pily. Vyznačují se zoubkovaným ostřím, které se používá pro řezání nebo vyřezávání materiálů, jako je dřevo, kov, kameny a plasty. Mohou být poháněny ručně nebo mechanicky, elektrickými nebo spalovacími motory. Zuby pily mají různé tvary. Mohou být klenuté, klínovité nebo čtvercové. Volí se v závislosti na zpracovávaném materiálu a směru řezu a také na požadované přesnosti řezu. Odolnost zubů je zvýšena kalením nebo povlakováním vrstvy pomocí extrémně tvrdých materiálů.

Motorové pily a pily – typy

Dle základní klasifikace rozlišujeme ruční a mechanické pily.

Ruční pily

Jak samotný název napovídá, ruční pily vyžadují použití síly. Patří sem rámové pily a jednoruční pily. Používají se především na řezání dřeva. Vyznačují se také nižší cenou než mechanické pily.

Mechanické pily

V této velmi široké kategorii naleznete:

  • rámové pily – používají se pro práce spojené s řezáním dřeva.
  • kotoučové pily – kotoučové pily mají kotouče s ozubeným ostřím. Nejoblíbenější je stolní pila, ale oblíbeným řešením je i ruční kotoučová pila. Díky menší velikosti je mobilnější a šikovnější. Kotoučové pily lze dodatečně vybavit systémem konstantní rychlosti.
  • pásové pily – pásové pily se používají pro obloukové, podélné a příčné řezání.
  • řetězová pila – čepelí pily je řetěz. Lze jí použít pro amatérské a profesionální použití. Řetěz lze utáhnout pomocí speciálního klíče. Délka vedení závisí na prováděných úkolech. Dlouhé vedení umožňuje pile pracovat za všech podmínek.
  • přímočará pila – malý nástroj používaný k profilování materiálů, jako je dřevo, kovy nebo plasty. Vše, co musíte udělat, je vybrat si pro něj správnou čepel.
  • pokosové pily – pokosové pily, úhlové, které umožňují přesné řezání pod mnoha úhly. Umožňují rychlé prořezávání dřeva, plastů a kovu při zachování požadovaného úhlu.
  • šavlové pily – šavlové pily s pilovými listy různého určení. Univerzálně se používají při montážních pracích, jako je řezání panelů, v zámečnictví nebo pří renovačních pracích

Rozdělení pil a motorových pil podle typu napájení

Pily a elektrické řetězové pily – výhody a nevýhody

Pohonem této pily je motor, napájený ze zásuvky. Elektrické motorové pily jsou vhodné pro všechny domácí práce pro svůj nižší výkon než spalovací zařízení. Mezi jejich výhody patří snadná obsluha, komfort práce s pilou, možnost použití v uzavřených prostorách, protože neprodukují spaliny. Vyplatí se si je pořídit kvůli širokému spektru použiti v domácnosti, na zahradě a v dílně. Nejsou tak hlučné jako motorové pily, ale jsou méně výkonné než ony. Elektrické pily jsou poměrně lehké a velmi praktické.
Elektrická pila vyžaduje přístup k zásuvce nebo použití prodlužovacích kabelů. Vzhledem k relativně nízkému výkonu jsou tyto produkty vhodné spíše pro relativně lehkou amatérskou práci v domácnosti.

Benzínové motorové pily – výhody a nevýhody

Motorová benzinová pila je poháněna palivem – benzínem a speciálním olejem, který maže motor. Dobře se osvědčuje při řezání dřeva a polen s velkým průměrem, a mnoha dalších problematických materiálů.

Mají velký výkon. Zároveň jsou pevné a odolné a vyznačují se mobilitou. Jsou perfektní pro amatérské a plně profesionální použití. Nejsou omezené napájením.

Jsou těžké a emitují spaliny. Někdy je problematické použít směs benzínu a oleje v určených poměrech. Vyžadují pravidelný servis a práce s takovou motorovou pilou není nejjednodušší. Nevýhodou motorových pil je také hlasitý chod a emise spalin. 

Aku pily

Jsou napájeny akumulátorem, který je součástí sady. Akumulátorové modely jsou vysoce mobilní, neemitují spaliny a jsou tiché v provozu. Vcelku snadná obsluha, rychlý start, použití automatického napínacího systému bez použití nářadí a výměny řetězu, stejně jako plynulý a rychlý chod.

Nevýhodou je značná hmotnost z důvodu dodatečné přítomnosti akumulátoru a také nutnost akumulátor dobíjet, což může mít za následek přerušovaný provoz z důvodu dlouhé doby nabíjení akumulátoru.

Jaké parametry je třeba zohlednit při výběru řetězové pily a pily?

Pokud nevíte, jakou pilu vybrat, je dobré si dát při výběru pozor na její parametry.

Výkon motoru

Nejčastěji se udává ve wattech nebo kilowattech. Pro činnosti vykonávané doma a na zahradě stačí pila s výkonem do 2 kW.

Objem motoru řetězové pily

Čím je větší, tím náročnější práce zvládne. Uvádí se v centimetrech krychlových. Pro práci kolem domu a na zahradě postačí řetězová pila s nižším výkonem.

Hmotnost zařízení

Výrobky s vysokým výkonem mohou být těžké, což může znesnadnit práci s nimi. Pilu je dobré před koupí vzít do ruky a ověřit si, zda ji udržíte. Pamatujte, že běžící pilu je obtížnější držet než vypnutou pilu.

Jakou pilu si vyberete, závisí na vašich preferencích a fyzické zdatnosti. Elektrické motorové pily jsou mnohem menší a lehčí, takže zaberou méně místa a lépe se s nimi pracuje. Při práci s obtížně zpracovatelnými materiály je nejlepší použít účinnější a výkonnější řetězovou pilu. Elektrická řetězová pila se skvěle hodí pro méně náročné práce, které nevyžadují hodně síly.