Vybíráme vhodné dveře a korpusy vestavěných skříní ve Vaší šatně

10.05.2023

Až hrůza pomyslet, kolik různých oděvů a tretek hromadíme během našeho života. Stává se, že některé věci jsme dlouho nepoužívali a stejně je těžké se s nimi rozloučit. „Někdy se přece mohou ještě hodit!“ Jindy máme sentimentální vztah ke starému oblečení. A tohle jsou kalhoty, které jsme roztrhali na koncertě oblíbené kapely, a toto tričko je darováno  přítelem ze střední školy ... Někde to musíte hromadit. Kde? Samozřejmě ve skříni s posuvnými dvěřmi. Nakonec je to řešení, které šetří prostor v ložnici a poskytuje mnoho různých možností uspořádání.

Šatní skříně- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Skříně do ložnice a jejich typy

2. Jaký korpus a jaké posuvné dveře ke skříni v ložnici?Skříně do ložnice a jejich typy

V ložnici můžete mimo jiné využít tradiční dřevěnou skříň s křídlovými dveřmi. Toto je osvědčené řešení, ale má také řadu omezení. Jedním z nejdůležitějších je prostor potřebný pro pohodlné otevírání a zavírání skříně. Dveře, i když nezabírají více místa než korpus nábytku, vyžadují další prostor. Stojí však za to připomenout i výhody takové dvoudveřové skříně do ložnice. Na rozdíl od posuvné verze se v tomto případě dveře při otevírání a zavírání nezachycují o oděvy zavěšené na ramínkách. O takovém řešení by měli pamatovat hlavně majitelé velkých kolekcí oblečení, které ne vždy se podaří omezit.

Druhou variantou ložnicových skříní jsou modely s posuvnými dveřmi. V této kategorii lze rozlišit dvě varianty:
• Vestavěné skříně s posuvnými dveřmi– omezující se na samotné dveře namontované v přirozeném výklenku bytu.
• Volně stojící skříně s posuvnými dveřmi - samostatný kus nábytku s posuvnými dveřmi.
Jejich největší výhodou je úspora místa. Velká skříň do ložnice může stát hned vedle postele, a stále bude možné bez problému otevírat a zavírat dveře. Mínusem zase může být nemožnost otevřít posuvnou skříň úplně - vždy polovina jejího obsahu bude skryta před našimi zraky.

Skříně do ložnice a jejich prvky

Mohlo by se zdát, že konstrukce skříně neskrývá žádná tajemství. Skutečností však je, že modely s posuvnými dveřmi se skládají z několika velmi důležitých prvků. Pokud by některý z nich chyběl, nebylo by možno využit všech výhod tohoto nábytku.

V případě vestavěné skříně s posuvnými dveřmi jsou postačují tyto prvky:
• posuvné dveře do skříně,
• dveřní vodicí lišty,
• dveřní kování,
• přední posuvné dveře.
Trochu více vyžaduje volně stojící kus nábytku. Kromě zmíněných prvků součástí skříně jsou dále boční, horní a spodní stěny.

Šatní skříně- Baumax.cz

Jaký korpus a jaké posuvné dveře ke skříni v ložnici?

V případě rozhodnutí o umístění volně stojící šatní skříňě do ložnice, stojí za to využít možnosti zhotovení korpusu na zakázku. Boční, horní a spodní stěny budou upraveny tak, aby nábytek odpovídal rozměrům místnosti. Je třeba pamatovat, že jejich minimální tloušťka by měla být 18 milimetrů. Nicméně, před objednáním takového korpusu pro šatní skříň, je třeba si vybrat,  z jakých materiálů by měl být vyroben. Z pomocí přicházejí i hotové polotovary zhotovené z nábytkových desek. Povrchová úprava může být provedena dýhou PVC nebo lakem. Volba závisí zcela na vkusu majitele nového šatníku.

Obtížnějším rozhodnutím může být výběr posuvných dveří do skříně v ložnici. Jsou vyráběny z různých materiálů, z nichž každý má své výhody i nevýhody. Některá řešení jsou častěji využívána než jiná, ale všechny níže uvedené typy dveří jsou velmi populární.

  • Dveře z nábytkové desky - posuvné dveře tohoto typu je nejjednodušší, a tudíž i nejekonomičtější řešení používané u skříní do ložnice. Jejich výhodou je snadné opracování a bohatý výběr textury. Nábytková deska může být dýhovaná nebo potažena fólií finish. Ta druhá se vyznačuje větší odolností a elegantnějším vzhledem.
  • Dveře z akrylové nebo lakované desky - dveře jsou potaženy akrylovou folií nebo lakované, což jim dává elegantní lesk. Takové skříně jsou nejvhodnější pro moderní interiéry a dokonale se komponují se sklem nebo kovem.
  • Skleněné nebo zrcadlové dveře - sklo a zrcadla se používají u posuvných dveří nejen z důvodu jejich estetických vlastností, ale také z důvodu praktického využití. Zrcadlo - nejen, že opticky zvětší místnost – ale také umožňuje uživatelům prohlížet se při dokončování kreace, což je v případě skříně značnou výhodou.
  • Dřevěné dveře - v dnešní době je dřevo z důvodu své hmotnosti zřídka používáno pro dveře do ložnicových skříní. Dnes se toto řešení jeví jako nepraktické a spíše spojené s nábytkem vyráběným v minulosti.

Ceny skříní do ložnice nemusí způsobovat husí kůži. V obchodě Baumax najdete nábytek pro každou kapsu, který vyhovuje vkusu i těch nejnáročnějších klientů. Skříně s posuvnými dveřmi - i když jsou praktické a spolehlivé – je to jen jedna možnost, pro kterou se můžete rozhodnout. Výběr je mnohem širší!


NECHTE SE INSPIROVAT!


Předsíň ve vintage stylu - žhavý trend nadcházejícího podzimu!


Jak zařídit úzkou ložnici


Domácí knihovna – jak ji zařídit


 

Zpět