Vinylová nebo laminátová podlaha – seznamte se s rozdíly a rozhodněte se, která je lepší

27.12.2021

Kvalitní podlahové panely jsou skvělou alternativou k podlahám z přírodního dřeva, protože mají stejně estetický vzhled a zároveň jsou levnější, odolnější, snadno se udržují v čistotě a instalují. Donedávna na trhu dominovaly laminátové podlahy, ale LVT panely jsou již nějakou dobu stejně oblíbené. Čím se liší vinylová prkna od laminovaných prken a jaký je důvod jejich vyšší ceny?

 

Nábytek- Baumax.cz

V tomto článku:
1. Vodotěsnost versus voděodolnost
2. Který typ podlahy je odolnější?
3. Komfort používání - tepelná a zvuková izolace
4. Povrchová úprava podlah a podlahové vytápění
5. Pokládka - plovoucí nebo lepená podlaha
6. Podlahové panely a snadná údržba



Po instalaci vypadají laminátové a vinylové podalahy téměř stejně. Pravdou však je, že tyto dvě podlahové krytiny se mnohem více liší, než podobají. Je to dáno jejich odlišnou strukturou a technologií výroby, která ovlivňuje nejen vzhled podlahy, ale také její vlastnosti a použití.
 

Laminátové panely mají jádro z HDF nebo MDF desky, na které je dekorativní vrstva, tedy laminovaný povlak, který imituje vzor a strukturu dřeva. Povrch laminátových podlahových panelů je chráněn speciálními pryskyřičnými látkami, které dodávají podlaze lesk a chrání výrobek před poškozením při používání. Spodní strana je obvykle tzv. protitlaková vrstva, pod kterou lze nanést další podložku.


Vinylové panely (ve zkratce LVT pro Luxury Vinyl Tiles) se mohou skládat pouze z několika vrstev vinylu nebo mohou mít další vrstvy, například HDF desku nebo korek, který skvěle funguje jako podložka pod panely. U kvalitních panelů je vrchní vinylová vrstva ukončena v technologii digitálního tisku, a navíc pokryta polyuretanem, který zvyšuje odolnost proti poškrábání.

 

Nábytek- Baumax.cz

Vodotěsnost versus voděodolnost

Výhodou vinylových podlah oproti laminátovým podlahám je jejich odolnost vůči vodě. Některé laminátové podlahy mají sice dodatečnou ochranu, aby byly voděodolné, ale i ty se mohou při vystavení vlhkosti zkroutit a zmatnit.
Zcela jiná je situace v případě vinylů, který nenasákavá vodu, takže se skvěle hodí jako povrchová úprava do kuchyně a dokonce i do koupelny. Je však třeba pamatovat na to, že zatímco vinylová prkna jsou zcela odolná vůči vlhkosti a vodě, o jejich spojích se to říuci nedá. Položení podlahy LVT do koupelny vyžaduje použití vhodné podložky a dodatečné ochrany dilatačních spár.

 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

Který typ podlahy je odolnější?

Vinylové panely LVT, ačkoliv jsou tenké a flexibilní, se vyznačují velmi vysokou odolností proti mechanickému poškození, oděru a poškrábání, takže se mnohem lépe hodí například do bytů, kde jsou psi nebo kočky. RIGID vinylová prkna a SPC vinylová prkna, jejichž minerální jádro dále zvyšuje pevnost podlahy, jsou mimořádně odolné. To ovšem neznamená, že vzhled vinylového povrchu neovlivňuje způsob jeho použití –nedoporučuje se po něm chodit v botách na podpatku a těžký nábytek přesouvat přímo po podlaze.


Laminátové podlahové panely jsou mnohem méně odolné, a proto náchylnější k odštípnutí a deformaci. V případě poškození je můžete zkusit zamaskovat tmelem na dřevo, jde však pouze o dočasné řešení. Oproti tomu vinylové podlahové panely, stejně jako dýhované podlahové panely, lze renovovat pomocí polymer-akrylátového nebo polyuretanového přípravku doporučeného výrobcem.
Při porovnávání kvality podlahových panelů byste měli vždy vzít v úvahu jejich třídu otěru (laminátové podlahy) a užitnou třídu (vinylové podlahy). Vinylové podlahy zařazené do užitné třídy 32 odpovídají laminátovým podlahám označeným jako AC4, přičemž nejvyšší třída 33 znamená třídu otěru srovnatelnou s třídou AC5 (výrobek s takovým označením lze použít i ve velmi frekventovaných místnostech).

 

Podlahy- Baumax.cz

Komfort používání - tepelná a zvuková izolace

Vinylová prkna jsou poměrně flexibilní a rychleji se zahřívají, díky čemuž je jejich používání komfortnější než laminátových podlah. Panely LVT s korkovou podložkou navíc poskytují lepší zvukovou izolaci, což je důležité zejména pro obyvatele vícegeneračních domů. Nejlepší zvukové izolace lze dosáhnout lepením panelů na betonový potěr. Efektivní odhlučnění je dáno také flexibilitou, která umožňuje lepší přizpůsobení materiálu podkladu, čímž se eliminuje tzv. rezonanční prostor.

Povrchová úprava podlah a podlahové vytápění

Na rozdíl od všeobecného názoru, který donedávna dominoval, jsou pro podlahové vytápění vhodné různé podlahové krytiny - nejen keramická dlažba, ale také materiály, jako jsou dřevěné panely a desky.
Zatímco však na topné rohože lze instalovat pouze některé typy laminátových panelů, výběr vinylových podlah vhodných pro tento způsob vytápění je velmi šíroky. Vinylový panel je totiž velmi tenký (asi 4,5 mm), a proto má nízký tepelný odpor. Tento typ podlah se také vyznačuje vysokou tvarovou stálostí, což znamená, že jednotlivé panely nereagují na výkyvy vlhkosti nebo teploty vzduchu změnou svého objemu.

Pokládka - plovoucí nebo lepená podlaha

Pokládka panelů s klik systémem je velmi jednoduchá, a v případě LVT podlahy není potřeba ani speciální řezačka – jsou natolik tenké, že pro jejich úpravu stačí ostrý nůž. Instalace vinylových panelů však vyžaduje velmi pečlivou přípravu povrchu – ten by měl být dokonale hladký, protože případné nerovnosti budou při chůzi patrné.
Lepenou podlahu z LVT panelů lze zase pokládat bez dilatace i v případě pokládky na velkou plochu. Toto řešení zvyšuje estetiku aranžmá a usnadňuje čištění podlahy.

Podlahové panely a snadná údržba

Laminátové a vinylové podlahy se čistí snadněji než například přírodní dřevo. Jejich povrch má antistatické vlastnosti, což v praxi znamená, že podlahy nepřitahují prach, takže se na nich méně tvoří nečistoty. Co však hovoří ve prospěch LVT podlah, je možnost jejich čištění pomocí parních čističů a specializovaných průmyslových strojů používaných ve veřejných a komerčních prostorech.
Největší nevýhodou LVT podlah je jejich cena. Laminátové panely jsou mnohem levnější, ale to je způsobeno jejich nižší životností, horšími akustickými vlastnostmi a nedostatečnou odolností proti vlhkosti. Než se rozhodnete pro konkrétní podlahovou krytinu, zamyslete se nad tím, zda ve vašem případě bude větší výdaj rozhodně opodstatněný. Pamatujte, že ne všechny interiéry musí mít stejnou povrchovou úpravu – chcete-li si byt zařídit úsporně, může být dobrým řešením použití vinylových panelů v předsíni, kuchyni a koupelně a laminátových panelů v ostatních místnostech.


NECHTE SE INSPIROVAT!
 

Podlahové panely pro podlahové vytápění – co byste o nich měli vědět
Jak spojit podlahové panely s dlažbou
Pro jaké interiéry jsou vhodné světlé podlahové panely?

 

Zpět