Very Peri - barva roku 2022 Jak vypadá barva roku Very Peri a jak ji použít v různých interiérech?

28.04.2022

Americký institut Pantone oznámil na konci roku 2021 světu nejočekávanější novinku. Široká skupina dekoratérů, architektů, interiérových designérů, ale i milovníků bytového designu netrpělivě očekávala volbu barvy roku 2022. Jaký odstín nás bude letos provázet? Jaká barva bude leitmotivem interiérového světa módy? Společnost Pantone Color Institut vyhlásila - barvou roku 2022 je Very Peri! Odstín Very Peri tvoří jemnou a decentní barvu s fialově červeným podtónem. Barva roku 2022 Very peri má v sobě spojovat radost nových začátků a vážnost změn. Jde o symboliku, jako jsou nové začátky, kterou společnost Pantone Color Institute vyjádřila barvou very peri.

Dekorace- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Barvou roku 2022 je Very Peri

2. Americký institut barev Pantone - zdroj vědomostí o barvách

3. Proč byl vybrán odstín Very Peri barvou roku 2022?

4. Fialová v designu interiéru: s čím kombinovat barvu roku 2022?

5. Very Peri v aranžmá domácích interiérů zdobených v různých stylech

6. Very Peri obývací pokoj - barva květu barvínku

7. Jak a kde používat Very Peri - návrhy pro ty, kteří mají rádi neobvyklá řešení

8. Shrnutí – Very Peri jako barva roku 2022, hit nebo propadák?Barvou roku 2022 je Very Peri

Americký institut PANTONE již více než dvacet let udává barevné trendy na nadcházející rok. Připomeňme, že v minulém roce 2021 společnost Pantone Color Institute porušující stávající stereotypy, vyhlásila dvě barvy roku: Ultimate Grey – „zklidňující šedá“ a Illuminating – „slunečně žlutá“. Je to kombinace barev, která znázorňuje odolnost, optimismus, naději, ale také pozitivitu, kterou jsme v době pandemie tolik potřebovali.

Letos barvou roku 2022 je vyhlášena barva označená individuálním číslem 17-3938 Very Peri.

Volba vědců, specialistů a expertů na barvy padla ne tento odstín.

 

Barva very peri- Baumax.cz

 

Very Peri - je modrý odstín s fialově červeným podtónem, který symbolizuje kreativitu a vynalézavost. Má podněcovat k akci, uvolnit tvůrčího ducha, posílit sebevědomí a pomoct otevřít se novým příležitostem, které nám svět nabízí každý den. Tato naprosto originální fialová very peri také symbolizuje vděčnost, naději a nový pohled na svět kolem nás. Není divu, že odstín 17-3938 Very Peri Pantone Color Institute vyhlásil za barvu roku 2022. A je nyní trendem na nadcházející rok.

 

Jak Laurie Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute, vysvětluje výběr odstínu very peri barvou roku 2022?

"Vytvoření nové barvy poprvé v historii našeho barevného vzdělávacího programu PANTONE Color of the Year odráží světové inovace a transformaci. Společnost Pantone Color Institute stále uznává barvu jako klíčovou formu komunikace a způsob, jak vyjádřit a ovlivnit nápady a emoce, angažovat se a propojovat. Komplexnost této nové modře s fialově červeným podtónem zdůrazňuje ohromné ​​příležitosti, které se před námi otevírají."

 

Americký institut barev Pantone - zdroj vědomostí o barvách

Pantone Color Institute založil Lawrence Herbert v roce 1963 v Carlstadtu v New Jersey. Společnost Pantone známá v polygrafickém průmyslu vyvinula vlastní barevnou paletu, která si získala uznání po celém světě a stala se předním zdrojem znalostí o barvách.

Společnost pantone úspěšně nabízí řadu publikací o prognózování barevných trendů a vzdělávacích knih, které poskytují jedinečnou inspiraci a každoročně upozorňují na měnící se trendy a barvy v designu.

Každý rok tým odborníků na základě výzkumu a pozorování vybere vedoucí barvu pro nadcházející rok. Jejich výběr má přímý dopad na design, trendy a směry interiérového designu a také na produkty vybavení dostupné na trhu.

Pantone navrhuje každý rok jinou barvu, která se stává inspirací ve světě módy, stylu, módního designu a interiérového designu. Výběr barvy roku nebyl nikdy náhodný, odráží touhy, obavy a nálady lidí po celém světě.

Pohovky- Baumax.cz

Proč byl vybrán odstín Very Peri barvou roku 2022?

Barva roku - Very Peri má symbolický charakter, je metaforou digitálního světa a virtuální reality, která nás obklopuje a která nás během pandemie velmi ovládala. Fialový odstín Very Peri znamená novou éru v nadcházející realitě. Barva Very Peri je také přeplněna historickou symbolikou. Fialová je královská, důstojná a ušlechtilá barva. Ve starověkém Řecku byla purpurová výrazem pocty mrtvým a bohům podsvětí. Římané věřili, že představuje světovou velmoc – nosili ji jen bohatí a mocní. Ne nadarmo byla jako symbol roku 2022 zvolena barva Very Peri, jako barva symbolizující novou éru, která má přinášet naději na lepší zítřky.

Takto vnímaná barva Very Peri má nás provázet po celý rok 2022. Stojí za to zjistit, jak a s čím kombinovat fialovou barvu roku 2022.

Fialové odstíny jsou v interiérovém designu přítomny již nějakou dobu. Vypadají obzvláště dobře v elegantních, moderních interiérech ve stylu glamour, moderním a art deco. To ovšem neznamená, že s ní nemůžete experimentovat a zkusit barvu propašovat do interiérů v jiných stylech. Je důležité si každou změnu dobře promyslet. Ne každá fialová vypadá stejně, proto se vyplatí ověřit, jak se bude barva roku 2022 prezentovat a ladit s ostatními barvami v naší domácnosti.

Fialová v designu interiéru: s čím kombinovat barvu roku 2022?

Psychologie barev říká, že fialová barva roku má uklidňující účinek. Někteří vědci tvrdí, že fialová může být použita při léčbě migrény, neurózy, deprese a závislosti. Tak široké uplatnění znamená, že zájem o barvu, která je letos barvou roku každým rokem stoupá.

V interiérovém designu se často vyskytuje mírný odstín modré s fialově červeným podtónem. A to jak v barvě stěn, doplňků, dekorací, tak nábytku. Fialová barva pomáhá vytvořit prostor, který je nejen estetický, ale také pozitivně ovlivňuje zdraví a pohodu všech členů v naší domácnosti.

Fialovou barvu lze propašovat do každého interiéru a to díky jejím mnoha odstínům – právě za předpokladu použití vhodného odstínu, proporce a střídmosti.

Pohovky- Baumax.cz

Very Peri v aranžmá domácích interiérů zdobených v různých stylech

Fialová je smyslná a sofistikovaná barva, která dokáže ve spojení s vhodným uspořádáním interiéru vytvořit opravdu příjemnou a pozitivní atmosféru. Při výběru odstínu do interiéru je vhodné zvážit, jaký charakter a funkci místnosti chcete vytvořit.

Světlá, jemná fialová se bude hodit do koupelny a ložnice, tedy v místnostech, které denně slouží k relaxaci. V kombinaci s barvou jako je: zelená, zlatá, šedá nebo hnědá vytváří pohodlné aranžmá a moderní design. V koupelně k nejžhavější barvě roku na stěnách se bude dobře hodit jednobarevná dlažba ve vhodném odstínu bílé barvě. Pokud zvolíte jemný květinový vzor na kachličkách, snažte se zbytek stylingu udržet tlumený. Fialová krásně ladí s šedou a stříbrnou. Koupelna nebo ložnice zařízená v těchto barvách bude elegantní a designová.

Very Peri obývací pokoj - barva květu barvínku

Very Peri - barva pro odvážné a jen do určitých prostorů? Nejen! Fialovou barvu lze vlastně použít v každém interiéru. Je to nabídka pro milovníky módních řešení, tlumeného stylingu, ale i nadšence do interiérové ​​energie. Very Peri je odstín, ze kterého si každý najde něco pro sebe. Intenzivní barva se nejčastěji používá v glamour a art deco salonech. Jemná v provensálských, moderních a klasických.

Jemná kombinace modré a fialové se bude skvěle hodit například k čalouněnému nábytku v obývacím pokoji. Rohové pohovky do obývacího pokoje, pohovky, sedačky a křesla ušáky v módní barvě Very Peri - budou skutečným hitem roku interiérového designu. Vyplatí se postarat o fialové doplňky, jako jsou: textilie, koberce, vázy nebo závěsy. Zajímavým prvkem interiérového designu s použitím fialové může být i vzorovaná tapeta.

Pamatujte!

Fialová má podle psychologie barev uklidňující účinek a proto je vhodná pro použití v interiéru.

Pokud můžete, použijte ji u sebe doma. Na členy domácnosti to bude mít uklidňující účinek.

 

Dekorace- Baumax.cz

Jak a kde používat Very Peri - návrhy pro ty, kteří mají rádi neobvyklá řešení

Výrazná fialová bude vypadat dobře i v kuchyni – zejména v kombinaci s bílou nebo šedou. Fialová nábytková čela a úchytky zdobené zlatem vypadají opravdu efektně. Ti odvážnější volí intenzivní fialovou barvu – nejčastěji v podobě nábytku nebo doplňků. Jemné odstíny lze propašovat do interiéru ve formě závěsů. Barva má vybízet k vytváření neobvyklých řešení.

Pamatujte, že intenzivní nábytek v odstínu Very Peri by měl být kombinován se světlými barvami a je důležité poskytnout k němu vhodný zdroj světla - aby získat efekt prosvětlení a prostornosti interiéru. Výrazné barvy jsou ideální pokud chcete vytvořit výrazné akcenty a změnit charakter místnosti. Fialová barva roku 2022 se dobře kombinuje s jinou výraznou barvou, jako je hořčicově žlutá nebo svěží zelená.

Shrnutí – Very Peri jako barva roku 2022, hit nebo propadák?

Barva roku 2022, jakou je fialová, dle amerického institutu barvy Pantone je vlastně rafinovaná barva, odkazující na metaforu digitálního světa a virtuální reality. Barva symbolizující novou éru v realitě, které čelíme, je zároveň plná historické symboliky.

Fialová v interiérovém designu a stylingu od dávná provází královské rodiny – jak v církevním, tak ve světském světě. Používá se při duchovních obřadech a státních obřadech. Stojí za to vědět, že historie a symbolika fialové sahá do opravdu vzdálených dob. Ve starověkém Řecku měla fialová vzdávat hold mrtvým a bohům podsvětí. Římané věřili, že představuje světovou velmoc – nosili ji pouze bohatí a mocní císaři.

Fialová je dnes v naší realitě smyslná a sofistikovaná barva, která ve spojení s vhodným uspořádáním interiéru vytváří pohodlné aranžmá a opravdu příjemnou a pozitivní atmosféru. Barva roku 2022 má velkou sílu a dokáže dokonale zdůraznit funkci vyzdobeného pokoje.

Fialové odstíny jsou v interiérovém designu stále oblíbenější. Tato intenzivní barva se nejčastěji používá v dekoracích, ozdobách, barvě stěn nebo závěsů. Podle psychologie barev vypadá fialová obzvláště dobře v glamour a art deco interiérech. To však neznamená, že s ní nemůžete experimentovat. Ve skutečnosti lze barvu Very Peri použít téměř v každém interiéru - za předpokladu použití správného odstínu a poměru barvy. Zajímavým prvkem interiérového designu s použitím fialové může být tapeta, křeslo nebo lampa.

Pamatujte! Výrazné barvy, jako je barva roku 2022, jsou ideální pro vytvoření výrazných akcentů a změnu atmosféry v místnosti.

Je důležité si jejich volbu dobře promyslet – jak se bude používat a jaký odstín zvolit, protože ne všechny odstíny fialové vypadají stejně.

Jak bude fialová fungovat jako barva roku 2022? Čas ukáže!

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Uspořádání obývacího pokoje s barvou very peri


Čalouněné židle do obývacího pokoje a jídelny


Nejmódnější koberce -Klasika, která se vždy ubrání


 

Zpět