Vchodové dveře - jaké vybrat? Poradíme!

16.09.2021

Vchodové dveře jsou jak vizitkou domu, tak prvkem, který chrání jeho interiér před povětrnostními vlivy a hrozbami zvenčí. Při jejich výběru bychom se neměli řídit pouze jejich vzhledem nebo stylem. Je třeba mimo jiné zvážit bezpečnostní, akustické, izolační a praktické faktory. Poradíme vám, které vchodové dveře budou nejlepší do baráku, a které se vyplatí vybrat do bytu v panelovém domě.


V tomto článku:

1. Vchodové dveře - jaká je funkce vchodových dveří do domu?
2. Dřevěné vchodové dveře
3. Plastové vchodové dveře
4. Ocelové a hliníkové vchodové dveře
5. Sklolaminátové dveře
6. Nejdůležitější parametry dveří
7. Venkovní dveře a styl domu - jak je sladit?Vchodové dveře- Baumax.cz
 

Vchodové dveře - jaká je funkce vchodových dveří do domu?

Bez ohledu na to, zda hledáme vchodové dveře do domu nebo bytu v panelovém domě, musí splňovat podobné požadavky - i když technické prvky se mohou lišit v závislosti na účelu použití. Vchodové dveře chrání dům před tepelnými ztrátami. Atmosférické jevy, jako jsou déšť, sníh, vítr nebo nízké teploty, nejenže snižují tepelnou pohodu domácího interiéru, ale také ovlivňují, kolik utratíme za jeho vytápění během měsíce. Jedná se o jeden z mála faktorů, které výrazně odlišují vchodové dveře do baráku od vchodových dveří do bytu. V prvním případě musí být tepelná izolace obvykle vyšší než ve druhé variantě. Venkovní dveře navíc musí zajišťovat zvukovou izolaci - zejména v docela hlučném prostředí, a také účinně chránit dům nebo byt před vloupáním. Samozřejmě je tu také otázka estetiky - koneckonců vchodové dveře do bytu jsou jedním z jeho nejreprezentativnějších prvků!

Dřevěné vchodové dveře

Začněme materiálem, ze kterého jsou moderní vchodové dveře vyrobeny. Jedním z nejčastěji volených a oblíbených řešení jsou dřevěné vchodové dveře. Vyrábějí se z jehličnatého dřeva, jako jsou borovice nebo smrk, nebo listnatého - dubového, mahagonového atd. Alternativou k nejčastěji volenému dřevu jsou exotické dřeviny- bohužel jejich vysoká kvalita se promítá i do vysoké ceny.
Výhodou dřevěných dveří je vysoká úroveň tepelné a zvukové izolace, a také nízký stupeň tepelné roztažnosti. Dřevo je také trvanlivé a je k dispozici v mnoha různých barvách a vzorech. Nejlépe však fungují uvnitř budovy - v panelových a činžovních domech. Jejich nevýhodou je nízká odolnost proti mechanickému poškození a extrémním teplotám. Také nechrání dobře před požárem a vloupáním.

 

Vchodové dveře- Baumax.cz

 

Plastové vchodové dveře

Výhodou PVC dveří je jejich nízká cena. Nevýhoda - relativně nízká kvalita. Při výběru plastových dveří musíme vzít v úvahu větší náchylnost k deformacím vlivem vysokých teplot, nižší parametry ochrany proti vloupání a nižší tuhost.
Vchodové dveře z PVC však mají dobrou tepelnou izolaci a účinně chrání interiér domu před nežádoucím hlukem. Stojí za to vybrat si výrobek s obsahem polyuretanové pěny, stejně jako prvky z pozinkované oceli a hliníku.
Pokud jde o povrchovou úpravu, je nejlepší, když je křídlo dveří potaženo akrylovou fólií nebo PVC dýhou lepenou za tepla. Kvůli výrobním omezením nám plastové dveře bohužel nedávají velký prostor po vizuální stránce. Proto nemohou být plně přizpůsobeny stylu domu nebo bytu.

 

Ocelové a hliníkové vchodové dveře

Ocelové dveře praškově lakované jsou silnější a odolnější než ty popsány výše. Vyznačují se větší odolností vůči vlivům povětrnostních podmínek a mechanickému poškození. Právě z tohoto druhu materiálu jsou vyrobeny bezpečnostní dveře, které chraní  proti vloupání. K ocelovým vnějším dveřím můžete přidat skleněné prvky nebo plechové panely, což výrazně rozšiřuje možnosti použití jakékoli povrchové úpravy.
Nevýhodou ocelových dveří je nižší součinitel prostupu tepla a slabší akustická izolace než v případě dřevěných dveří. Při rozhodování o kovových dveřích je nejlepší zvolit model s výplní z polyuretanové pěny, polystyrenu nebo minerální vlny, které tyto nevýhody zredukují.
Alternativou k tradičním ocelovým dveřím jsou hliníkové vchodové dveře. Jsou zároveň lehké a trvanlivé, extrémně odolné proti poškození a vnějším faktorům. Použití tohoto typu dveří v rodinném domě zaručuje vyšší ochranou proti vloupání.

 

Sklolaminátové dveře

Méně často používaným řešením jsou vchodové dveře ze sklolaminátu. Křídlo dveří je vyrobeno ze speciálního panelu s dřevěným rámem. Na výrobu zárubně je naopak použito dubové dřevo. Vnitřek vyplněn polyuretanovou pěnou je zajištěn lisovanými skleněnými vlákny, jejichž struktura imituje dřevěné dveře.
 

Vchodové dveře- Baumax.cz

 

Nejdůležitější parametry dveří

Pro výběr vchodových dveří nestačí rozhodnout o materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Je třeba vzít v úvahu rovněž další parametry. Mezi nimi stojí za zmínku:
Způsob otevírání. Začněme tím, že z bezpečnostních důvodů v panelových domech by se všechna křídla dveří měly otevírat dovnitř. Pokud máme dům, můžeme zvolit vnější dveře, které se otevírají dovnitř nebo ven. První z nich jsou stylové a velmi esteticky příjemné, ale mohou se ukázat jako nepraktické - už jen kvůli potenciálním problémům s těsností. Výběr dveří otevírajících se ven bude praktičtější, i když o něco méně stylový.

Rozměry. Bez ohledu na to, zda zvolíte ocelové nebo dřevěné dveře, jejich šířka nesmí být menší než 90 cm a výška - menší než 200 cm. Nejde jen o pohodlí, ale také o bezpečnost. Majitelé domů si mohou vybrat dveře se dvěma křídly - je to pohodlné a velmi elegantní řešení.

Ochrana proti vloupání. Kromě výše zmíněné pevnosti materiálu je třeba vzít v úvahu také uzamykací systém použitý ve dveřích. Těžko vylomitelné zámky vybavené alespoň 3 bodovým uzamykacím systémem zajistí bezpečnost interiéru domu a členů domácnosti. Také stojí za to výbrat masivní vložky do dveří. V parametrech vnějších dveří jsou použity třídy ochrany od 1 do 6. Bezpečnostní dveře začínají třídou 3.

Izolace, odolnost proti hluku a trvanlivost. Venkovní dveře by měly splňovat potřeby rodiny. Proto je potřeba si tyto nesmírně důležite parametry předem zkontrolovat.

 

Vchodové dveře- Baumax.cz


Venkovní dveře a styl domu – jak obojí sladit?

Vchodové dveře do domu by měly ladit se stylem celé budovy a jejího okolí. Výsledný efekt se skládá nejen ze samotných dveřních křídel, ale také z menších prvků, jako jsou vnější kliky dveří nebo jiné dveřní příslušenství, např. ozdobná čísla. Charakter vstupu do budovy také zdůrazní stylová vchodová  stříška, která plní nejen estetickou, ale také praktickou funkci.
Při výběru takových prvků, jako jsou dveře a kliky, zejména do domu, vemte v ohled jak technické, tak estetické parametry. Vybrat nejmódnější řešení dostupné na trhu není vždy nejlepší volbou. Trendy u doporučených vyrobků, jako jsou např. antracitové vchodové  dveře, se mohou měnit dokonce každý rok a stupní dveře kupujeme na roky. Vyberte tedy v první řadě dveře, které se vám nejvíce líbí, i když nejsou nejnovějším modním trendem.


Nechte se inspirovat!

Obkladový kámen Roma Terasová dlažba Breslau Obkladový kámen Malbork Beige Obkladový kámen Muralla Ocre


 

 

Zpět