Umělá tráva - jak ji položit?

10.02.2021

 

Krásně udržovaná zahrada vyžaduje spoustu času a práce. Pokud nemáte dostatek volného času na péči o trávník nebo s ním nemáte mnoho zkušeností, můžete zvolit alternativní řešení a pokládat umělou trávu, která vypadá stejně esteticky. Díky snadné pokládce a absencí požadavků na odpovídající sluneční světlo může umělá tráva úspěšně zdobit vaši zahradu, terasu nebo střechu. Tato možnost má řadu výhod, které vám v tomto článku popíšeme. Poradíme také, jak připravit půdu pro pokládku umělé trávy a jak to udělat krok za krokem. Kromě toho, vám představíme nejlepší způsoby péče o umělý trávník.

Umělá tráva - Baumax.cz

Umělý travní koberec na zahradě - proč to stojí za to?

Umělá tráva má mnoho výhod. Toto je perfektní řešení, pokud patříte k lidem, kteří nemají čas na udržování trávníku, nebo k tomu nemáte vhodné vybavení. Pokládka umělého trávníku je velmi snadná. Navíc jeho údržba je stejně snadná. Můžete ho snadno vyčistit a opláchnout vodou.

Další výhodou je jeho odolnost. Měli byste se rozhodnout pořídit si travní koberec od osvědčeného výrobce, který poskytuje záruku proti vyblednutí. Seznamte se s nabídkou našeho obchodu. Kvalitní travní koberec znamená dlouhou životnost, a proto bude dobře vypadat po mnoho let.  Umělá tráva má také výhodu v tom, že nezanechává skvrny na oblečení. Díky své struktuře bude ideální jako místo na hraní pro děti nebo domácí mazlíčky. Měli byste však předem zjistit, zda má certifikát a je pro ně zcela bezpečná.

Kdy zvolit  umělou trávu?

Pokud je vaše zahrada hodně frekventované místo, je vhodné použít umělou trávu. Ta se používá také na školních hřištích nebo v silně zastíněných oblastech, kde přírodní tráva neroste. Pokud chcete zřídit trávník na střeše, ale nemáte povolení nebo pokud je střecha ve špatném stavu, bude nejlepší volbou umělá tráva. Podobně jako v případě balkónů a teras, které mají nepropustný podklad.

Umělá tráva - Baumax.cz

Pokládání umělého trávníku krok za krokem

Poradíme, jak by měla pokládka umělé trávy vypadat. Důležité je provést celou práci velmi pečlivě. Položený trávník by měl být funkční a estetický po mnoho let. Díky správné pokládce kvalitního výrobků vypadají umělé trávníky čím dál více přirozeně. 

Jak připravit podklad pro umělý trávník?

Aby správně položit travní koberec, je potřeba nejprve připravit povrch. Povrch by měl být pevný a rovný. Pod trávníkem budou zřetelně vidět všechny nerovnosti. Pamatujte také na to, že podklad musí umožňovat odtok vody. Za tímto účelem byste měli pod povrch trávního koberce umístit žulu nebo drcený kámen, protože umožní dobrý průchod vody.

Rozplánovaní pokládky travního koberce na zemi a spojení prvků

Následující krok je rozložení travního koberce. Ujistěte se, že všechny stébla trávy směřují stejným směrem – jedině tak bude výsledný vizuální efekt  uspokojivý. V této fázi můžete trávu oříznout nůžkami nebo nožem na tapety.

Lepení travního koberce

Je čas přilepit trávník k povrchu. Nejběžnější je použit podkladovou pásku, na kterou rovnoměrně rozetřete speciální lepidlo. Pásky musíte umístit na vnitřní straně koberce, na okrajích a okraje zamáčkněte do vrstvy lepidla. Jednotlivé pásy by měly do sebe úplně zapadat, aby spoje nebyly vidět. Díky tomu se vyhnete nevzhledným mezerám. Každou vrstvu trávníku je potřeba  uhladit a lehce pročesat stébla.

Pokud pokládáte trávník na balkón, pro jeho připevnění je nejlepší použít speciální lepidlo na umělou trávu nebo lepidlo na balkónové krytiny.

První kartáčování a pískování

V dalším kroku je potřeba trávu vykartáčovat a pískovat. Pro pískování se používá křemičitý písek, jehož malé množství musí být rovnoměrně rozsypáno na celý trávník. Díky tomu bude trávník správné zatížen. Použití písku umožňuje absorbovat vlhkost a brání rychlému zahřátí povrchu.

Umělá tráva - Baumax.cz

Z čeho je umělá tráva vyrobena?

Umělá tráva je vyrobena z nejkvalitnějších syntetických vláken. První koberce umělé trávy vypadaly ne moc esteticky. Jelikož začala být umělá tráva stálé populárnější, výrobní technologie se výrazně zlepšily. Můžete si koupit trávu různých barev a typů. Na trhu jsou modely s krátkými a dlouhými stébly.

Umělá tráva se vyrábí ze tří druhů materiálů: polypropylen (PP), polyetylen (PE) a polyamid (PA). První možnost je nejlevnější, ale tráva není tolik odolná a je snadno ji poškodit. Není příliš odolná ani vůči slunci nebo teplotám. PE trávníky jsou o něco dražší, ale odolnější vůči mechanickému poškození. Nejlepším řešením je PA tráva, která vydrží velké zatížení, je odolná proti UV záření a poškození. Její cena je poměrně vysoká. Existují také spojení různých druhů. Často se používá kombinace PE + PA, což snižuje cenu trávníku. Taková směs se nazývá kopolymer.

Podložka umělého trávníku je vyrobena z pružného materiálu. Podložka drží stébla trávy velmi pevně. Celek je zajištěn latexem.

Existují dvě kategorie vláken: monofilní a fibrilované . První jsou úzké, jednoduché a pletené vlákna proužkovaného typu lisované již ve svém původním tvaru. Druhé jsou vlákna, ve kterých se provedou řezy, které dají vláknu formu plástve. Během používání se jednotlivé stébla oddělují, takže vypadají přirozeněji a jsou příjemnější na dotek.

 

Péče o umělou trávu ve zkratce
 

Použitím umělé trávy můžete dosáhnout efektu načechraných travních koberců. Aby však tráva vypadala skvěle, musíte se o ni řádně starat. Není na tom nic složitého a je méně časově a fyzicky náročná na údržbu než péče o stav skutečného trávníku. Jak by měla probíhat péče o umělou trávu, aby byl její povrch udržován v dobrém stavu?

Časté kartáčování

Nemůžete zapomenout pravidelně kartáčovat trávní koberec. Nejedná se však o namáhavou činnost - stačí to udělat jen jednou za měsíc. Ke kartáčování můžete použít mechanický zametač nebo koště. Kartáčování je potřeba provádět opačnými směrem ke směru, ve kterém jsou stébla uspořádána - podle doporučení výrobce.

Odstraňování nečistot

Nejlepší je pravidelně odstraňovat jakýkoliv druh nečistot. Kromě toho nezapomeňte sbírat listy, zametat písek a jiné nečistoty nanesené větrem.

Jak čistit umělý trávník?

Travní koberec není potřeba běžně umývat. S tímto úkolem se vypořádá déšť. V období sucha však stojí za to ho umýt od všech nečistot. Abyste udrželi povrch trávy čistý, stačí postříkat koberec vodou z hadice a důkladně ho opláchnout. Na umělý trávník se nesmí používat silné čisticí prostředky. Mohly by poškodit jeho jemný povrch a zabarvit barvu vlákna.

Nevýhody umělé trávy

Zatímco umělý trávník lze umístit prakticky kamkoliv a nevyžaduje zvláštní péči, má také určité nevýhody. Není to přirozené řešení, na dotek nebude umělá tráva tak měkká a příjemná jako je ta pravá. A jeho vlákna jsou tvrdší. Některé modely se rychle zahřívají a vyblednutím ztrácejí své kouzlo.

Náš obchod nabízí umělé trávní koberce v různých odstínech zelené. Budou dokonale ladit se stylem vašeho balkónu, terasy nebo zahrady. Navíc se jedná o cenově dostupné a velmi přirozeně vypadající modely. Pokud si nejste jisti, jakou umělou trávou vybrat pro svůj relaxační koutek, rádi vám poradíme. 


 


 


 


 


 

 

Zpět