Tmavá podlaha v obývacím pokoji

24.04.2021

 

Každý z nás, kdo někdy plánoval návrh interiéru, si uvědomuje, že jde o skutečnou výzvu. Uspořádání obývacího pokoje není snadný úkol, protože je to místnost, kde přijímáme hosty a odpočíváme, takže zároveň chceme, aby byl interiér elegantní a útulný. Nejoblíbenější jsou dřevo a podlahové desky v teplých odstínech, ale tmavá podlaha je symbolem elegance a moderního designu, který upoutá pozornost a zájem hostů. Tmavé podlahy mohou současně přinést rovnováhu do interiéru, vytvořit zajímavou a originální kombinaci s jasnými prvky, ale bohužel mohou také přemoci místnost a opticky ji zmenšit. Jak tedy zvolit tmavou podlahu, aby zdobila a dávala potěšení z pobytu v obývacím pokoji? Zjistěte to!

Podlahy - Baumax.cz

Tmavá podlaha v obývacím pokoji - výhody a nevýhody

V obývacím pokoji obvykle volíme dřevěné panely a desky - nejoblíbenější barvy tmavé podlahy jsou hnědá v různých odstínech, jako je venge, mahagon a černá. Zajímavou nabídkou tmavé podlahy je vrstvená deska Barlinek. Dalším řešením jsou dýhované podlahové panely, které nabízejí podlahu s kresbou přírodního dřeva. V nabídce společností Barlinek a mezi dýhovanými panely najdete podlahy v požadovaném, hlubokém a tmavém odstínu. Tmavá podlaha je něco, co si obvykle vybírají milovníci klasiky a elegance - volba tmavých odstínů podlahových panelů nám dává skvělou příležitost zvolit barvu na stěnách (stojí za to si však uvědomit, že bílá může být příliš kontrastní). Tmavé podlahy nám dávají široké možností aranžmá, protože na jedné straně ladí s nestandardním a moderním nábytkem, například kovovým, za to v kombinaci s nábytkem ve vintage stylu dodají interiéru teplo a útulnost.

Podlahové panely v tmavých odstínech dřeva

Tmavá podlaha v obývacím pokoji není jen dřevěná podlaha - můžeme si také vybrat vinylové panely, mezi nimiž najdeme jak hladké provedení, tak vzory s tmavými odstíny, které budou perfektní pro velké plochy. Vinyl líp níž laminované podlahové panely, vykazuje vynikající odolnost proti oděru a vlhkosti, což je činí vhodnými pro instalaci v kuchyních, koupelnách nebo na chodbách. Při rozhodování o tomto typu podlahy stojí za to koupit odpovídající podložky pro panely, které zvýší komfort používání.

Podlahy - Baumax.cz

Uspořádání interiéru s tmavou podlahou

Než se však rozhodnete dát do interiéru tmavou podlahu, je třeba mít na paměti, že to může opticky zmenšit prostor. Pokud je tedy náš obývací pokoj malý, musíme interiér zařídit a osvětlit vhodným příslušenstvím, aby se interiér nezdál přetížený. Při výběru tmavé podlahy byste se měli také postarat o příslušné podlahové lišty - stojí za to zvolit ty, které budou ladit s podlahou nebo zbytkem interiéru, aby podlaha se stylově nelišila a nevytvářela kýčovitý efekt v obývacím pokojí. K dispozici jsou dřevěné dokončovací lišty, které vytvoří elegantní kompozici jak s panely, tak s podlahami z přírodního dřeva. Totéž platí pro prahové lišty - musí mít barvu, která přesně odpovídá odstínům na naší podlaze, aby nevytvářela dojem náhodně vybraných prvků uspořádání. Tmavá podlaha v obývacím pokoji bohužel zviditelňuje prach, rovněž také jakékoliv šmouhy, nečistoty nebo nedůkladné vytíraní, více než na světlé podlaze. To samozřejmě není faktor, který by nám měl bránit ve vytváření vysněného aranžmá - vše, co musíte udělat, je postarat se o vhodné výrobky pro péči o dřevo nebo dlaždice a nedostatky by neměly být viditelné.

Jaký typ tmavé podlahy zvolit do obývacího pokoje?

Při uspořádání obývacího pokoje s tmavou podlahou bychom měli vzít v úvahu také typ podlahy. Dvěma nejčastěji volenými typy podlahových krytin jsou podlahové panely a keramická dlažba.

Tmavé podlahové panely v obývacím pokoji

Dřevěné podlahové panely jsou klasickým a elegantním řešením bez ohledu na to, zda zvolíme světlé nebo tmavé barvy. Dřevěná podlaha je synonymem pro teplý interiér. To, co hovoří ve prospěch dřevěných panelů v tmavém uspořádání, je nízká cena a možnosti instalace – pokládka je tak snadná, že se o ni můžeme postarat sami. Kromě toho je podlaha z tmavého dřeva mimořádně dostupným řešením, takže bychom neměli mít s nákupem podlahy příliš mnoho problémů.

Podlahy - Baumax.cz

Je tmavá dlažba do obývacího pokoje dobrý nápad?

A co tmavá podlaha, pokud bychom si chtěli vybrat dlažbu? Tmavá podlaha v obývacím pokoji nemusí být dřevěná - může být vyrobena z keramických dlaždic! Sanitární keramika neabsorbuje vodu, takže je snadné ji udržovat v čistotě, neobjeví se žádné deformace, a to ani v případě, že dojde k nehodě v důsledku prasklé trubky nebo rozlitého kbelíku s vodou na podlaze. Dlažba může napodobovat dřevo - záleží na nás, zda bude tmavá podlaha v našem obývacím pokoji vypadat jako dřevěné podlahy, nebo zda to bude hladký a lesklý panel. Keramické dlaždice jsou vhodné pro podlahové vytápění, takže pokud je takto vytápěn interiér, nemusíte řešit, zda bude mít podlaha správnou vlhkost.

Tmavá podlaha v obývacím pokoji – pro jaké interiéry?

Světlé dřevo se hodí v podstatě všude - do jakéhokoliv stylu interiéru, ale tmavá podlaha může uspořádání přemoci. K použití tmavých barev na podlahu potřebujeme vyvážený styl - tmavá podlaha neznamená tmavý a nepříjemný interiér, stačí si pamatovat na umírněnost a pečlivě vybírat barvy. Příliš mnoho tmavých barev opticky zmenší obývací pokoj, ale podobného efektu dosáhneme také, když se zaměříme na příliš mnoho kontrastů. Aby to nepřehnat celkový efekt, stojí za to zvolit například tmavou barvu na jedné ze stěn, a ne na všechny - díky tomu bude mít místnost výrazný prvek, ale uspořádání stále zůstane lehké a útulné. Můžeme vyzdobit interiér tmavou podlahou v takových stylech jako: rustikální, provensálský, orientální, průmyslový, koloniální, skandinávský nebo vintage – omezit nás může jen naše představivost. Stojí však za to zajistit, aby barva podlahy v obývacím pokoji ladila s podlahami v ostatních místnostech. Nezapomeňte však, že interiér by měl být pro nás příjemný, protože přece chceme příjemně trávit čas v této místnosti - názor návštěvy může být pro nás důležitý, ale to my budeme nejčastěji používat tento pokoj, takže se musíme v něm cítit dobře a komfortně.

Další produkty z řady podlahových krytin a určené k úpravě podlah najdete v obchodě BauMax. Čeká vás tady profesionální a přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.

Zpět