Stropní, pracovní a dekorativní lampy - jak si vybrat lampy do dětského pokoje?

16.11.2020

Svítidla do dětského pokoje by měli plnit nejen praktické a dekorativní funkce, ale především by měli být bezpečné a pohodlné pro malé uživatele. Dítě má specifické potřeby pokud jde o svítidla. Které dětské lampy byste měli vybrat, aby vyhovovaly potřebám těch nejmladších?

Svítidla do dětského pokoje - Baumax.cz

 Závěsná dětská svítidla

 

Stejně jako v ostatních místnostech stropní svítidlo by mělo být hlavním osvětlením dětského pokoje. Správné osvětlení v dětském pokojí je velmi důležité, zejména na podzim, kdy se rychle stmívá, protože právě tam si naše dítě bude hrát a trávit čas. Při výběru zvolme závěsné lampy pro děti. Závěsné lampy budou vhodnější než minimalistické plafony. Níže umístěné svítidlo snadněji dosáhne do rohů místnosti a zesvětlí je. V pokojích starších dětí lze použít i otevřené stínítka, které nejsou příliš hluboké a jsou vyrobeny z odolných a nárazuvzdorných materiálů. Navzdory zákazům, děti si rádi hrají s míčem a házejí hračky. Rozbité sklo, zejména ze stínítka závěsné lampy, může být nebezpečné. Stojí na to pamatovat při výběru i jiných typů osvětlení. Malým dětem by se mohli líbit lucerny z papíru a textilu, které poskytují mírně rozptýlené světlo, které je příjemnější pro zrak a neoslňují. 

 Stropní lampy pro děti jsou často inspirovány pohádkovými postavičkami nebo motivy, které znázorňují vkus nejmladších uživatelů. Při nákupu osvětlení stojí za to vzít v úvahu také zájmy dítěte. Nabídka obsahuje mnoho návrhů pro chlapce: lampy ve tvaru fotbalového míče nebo vozidla formule 1 a pro dívky: s motýlky a květinami.

 Stolní lampičky dětské - Baumax.cz
 

Stolní lampy a stolní lampičky pro děti

 

Stolní lampy v dětském pokoji můžeme používat několika způsoby, například jako:

  • stolní lampy
  • noční lampy
  • dodatečné dekorativní osvětlení.

Volba vhodného typu lampy závisí na funkci, kterou bude plnit.

Dětské stolní lampy by měly být především bezpečné a snadné v použití. Tyhle podmínky splňují LED stolní lampy s pohyblivým ramenem, které umožňuje individuální nastavení. LED lampy poskytují velmi jasné světlo, které lze nasměrovat na vybrané místo. Jejích výhodou je to, že se nenahřívají. Nemusíte mít obavy, že se dítě dotkne horkých částí, jako v případě tradiční žárovky v klasické lampě.

Noční lampička nemusí vydávat silné světlo, ale spíše rozptýlené, měkké a tlumené. Tímto způsobem pomůže nejmladším uklidnit se a utišit se před spaním. Je důležité mít spínač na vhodném místě - nejlépe na podstavci nebo stínítku, ne na kabelu. Pokud se vaše dítě v noci probudí, snadno a rychle si rozsvítí světlo, aniž by riskovalo, že shodí lampu.

Vhodnou alternativou jsou lampy s klipem pro připevnění na desku stolu nebo jiný povrch. Tenhle typ lampy je vhodný v případě nedostatku místa pro klasickou stolní lampu. Lze jí připevnit na police, nábytek, kamkoli kde neumístíme jiné svítidlo.

Noční lampičky se vyrábějí v mnoha designech určených dětem. Nejzajímavější design mají lampičky ve tvaru zvířat


Dekorativní osvětlení

 

Dětský pokoj, zejména pro dítě, které se bojí tmy, lze doplnit dodatečným dekorativním osvětlením. Svítidla tohoto typu mají velmi odlišné formy:

  • lampičky do zásuvky,
  • stolní lampičky s barevným světlem,
  • LED pásky.

Lampičky do zásuvky nejen, že jsou dalším zdrojem světla, ale také eliminují riziko umístění dítětem propisky nebo prstu do zásuvky. Tento typ osvětlení poskytuje tlumené, rozptýlené, mléčné, někdy barevné světlo. Není ovšem vhodné ke čtení knihy nebo k práci nad domácími úkoly – jedině doplňují osvětlení místnosti. Pokud vaše dítě má potíže s usínáním, pomůže mu překonat strach ze tmy.

 

Zpět