Skříň s posuvnými dveřmi - jak na to? Návod

20.12.2020

Nákup šatní skříně s posuvnými dveřmi je finančně značný náklad - zejména pokud se rozhodneme koupit skříň na míru. Skříň s posuvnými dveřmi si však můžete vyrobit úplně sami, a to pomocí materiálů dostupných v hobby marketech a obchodech s vybavením interiéru. Jak navrhnout funkční a vizuálně atraktivní kus nábytku současně? Použijte náš manuál!

Rohové šatní skříně - Baumax.cz

Jak vyrobit šatní skříň na míru?

Nejlepší skříň je ta, která se dokonale hodí do prostoru, ve kterém má být umístěna. Proto je tak důležité vytvořit přesný návrh a správně vypočítat rozměry čel, korpusu nebo samotných posuvných dveří. Pokud to neuděláme, můžeme narazit na nepříjemné překvapení v podobě např. zásuvky, kterou nelze otevřít, nebo dveřních křídel, které blokuje police.

Návrh by měl zohlednit rozložení úložného prostoru. To je velmi důležité nejen z technických, ale i funkčních důvodů. Před tím stojí za zvážení, jaké oblečení a doplňky budou v navržené skříni uskladněny. Police, zásuvky nebo tyč na věšáky budou uspořádány jinak než ve skříni do předsíně nebo do ložnice.

V některých případech to vyžaduje trochu kreativity. Předpokládejme, že hluboká posuvná skříň nemůže stát v malé ložnici. Jak jej navrhnout pro instalaci věšáků na oblečení do 40 cm? Místo toho, abychom předpokládali, že to není možné, pojďme navrhnout věšáky umístěné čelem - takové, jaké často vidíme na stěnách obchodů s oděvy. Místo zásuvek lze použít koše nebo boxy. Existuje mnoho možností pro uspořádání jednotlivých prvků! Díky tomu poskytne i malá skříň spoustu úložného prostoru.

Šatní skříně s posuvnými dveřmi - Baumax.cz

Rozměry skříně

Konstrukce skříně musí zohledňovat všechny prvky a jejich přesné rozměry. Základem je samozřejmě šířka, výška a hloubka. Vestavěná skříň by měla těsně zapadat do dostupného prostoru. Kromě čel, stěn a polic z lepenky nebo jiného materiálu, pojezdů a koleček budeme také potřebovat úhelníky, šrouby atd. Zásuvky a dveře mohou být s úchytky nebo bez nich - je však snazší vyrobit kus nábytku bez těchto prvků.

Dalším problémem jsou posuvné dveře. Pokud je skříň široká, nestačí dvoje dveře - musíte použít tři nebo dokonce čtyři. Velikost dveří musí být naplánována tak, aby v nich nebyl prostor pro mezery, ale také aby se křídla příliš nepřekrývala.

Důležité! Výroba vlastní posuvné skříně vyžaduje nákup pojezdů - horní část je připevněna ke stropu, spodní část k podlaze. Pojezdy obsahují malé kolečka, díky nimž se dveře šatníku posouvají. Jsou připevněny na křídlech, což zkracuje jejich výšku. Kolečka „berou“ asi 0,5 cm výšky na každé straně, takže by dveře měly být o jejich celkovou velikost nižší. Jinak je prostě nenainstalujeme!

Čas navrhnout vnitřek skříně. Zde patří police, zásuvky, kontejnery a úložné boxy. Abychom správně navrhli šatní skříň, musíme vzít v úvahu naše individuální potřeby. Jsme omezeni pouze prostorem skříně, ničím víc! Musíte však pečlivě vypočítat šířku sloupů, velikost polic a hloubku zásuvek - s přihlédnutím k prostoru mezi jednou zásuvkou a druhou, aby se mohly volně posouvat

Šatní skříně s posuvnými dveřmi - Baumax.cz

Volba čel, korpusu a zadní části nábytku

 

Poté volíme styl a barvu čel, zad a korpusu skříně. V tomto ohledu jsou možnosti velmi široké. Můžeme si vybrat z jednotných barev, provedení v dekoru dřeva, akrylových panelů a dalších. Stěny a čela mohou být dokončeny v lesku nebo hlubokém matu.

Křídla vestavěné skříně, stěny a korpus nemusí být nutně stejné barvy. V závislosti na výsledku, kterého chceme dosáhnout, se mohou lišit nebo můžou být jednotné.

Zrcadlo je typickým doplňkem, kterým nejčastěji vybavujeme posuvné dveře. Montáž zrcadla vyžaduje ovšem trochu více dovedností. Pokud má plnit víc ozdobný prvek než funkční, můžete místo toho použít například ozdobné vodorovné nebo příčné lišty. Díky těmto doplňkům bude mít skříň v ložnici nebo předsíni min surový vzhled a bude hezkým doplňkem interiérového uspořádání.

 

Posuvný systém

 

Překvapivě posuvný systém není složitý k instalaci. Nejdůležitější fází je uspořádání dveřních křídel - musíte se rozhodnout, které čelo bude vpředu a které vzadu. I když na skříních s dvojitými posuvnými dveřmi na tom příliš nezáleží, u trojitých nebo čtyřdveřových skříní to vyžaduje dobré promyšlení.

Pojezdy musí být zakoupeny pro příslušný počet křídel - dvě, tři nebo více. To je důležité, protože v závislosti na počtu dveří se používá jiný posuvný systém.

Kvalita posuvných systémů se liší. Ty z mírně vyšší cenové kategorie jsou vybaveny funkcí tichého zavírání a otevírání. Mají také pevná kolečka, která vydrží intenzivní používání. To je obzvláště důležité, když instalujeme posuvné dveře ke skříni do pokoje pro teenagery nebo do předsíně- kde budou s největší pravděpodobností používány i několikrát denně. Vysoce kvalitní posuvný systém umožňuje regulaci s namontovanými dveřmi. To umožní dokonalému zapadnutí jedné strany k druhé a k dalším prvkům nábytku.

Šatní skříně s posuvnými dveřmi - Baumax.cz

Navrhněte si individuální vybavení

 

Nábytek na míru poskytuje možnost optimálního přizpůsobení polic, zásuvek, příček a dalších prvků. Ty jsou nezbytné pro uložení veškerého oblečení, obuvi a předmětů každodenní potřeby. Nejjednodušší je ji nakreslit  na obyčejný kousek papíru - díky tomu si budeme moci vizualizovat svůj šatník a v případě potřeby provést opravy. Alternativně také stojí za to sáhnout po hotových jednoduchých programech pro návrh nábytku.

Nábytek na míru samozřejmě nejsou jen skříně v ložnicích, pokojích pro teenagery nebo v předsíních. Úspěšně se používají v kanceláři, šatně a dokonce i v kuchyni a spíži! Ačkoli tyto místnosti nejsou obvykle spojeny se skříněmi s posuvnými dveřmi, dokonale plní svou roli. To samozřejmě vyžaduje jiné uspořádání prostoru - police na pořadače budou vyšší než ty na oblečení, zatímco ty na sklenice - mnohem nižší atd.

Vlastnoruční výroba nábytku bude až dvakrát levnější než ta na objednávku nebo dokonce i zakoupení hotového výrobku. Samozřejmě to vyžaduje trochu práce, ale konečným výsledkem je velká spokojenost a návrh splňující naše individuální potřeby!

Zpět