Řezání dlaždic krok za krokem. Jak řezat dlaždice?

28.01.2021

 

Plánujete rekonstrukci koupelny a chtěli byste pokládat dlažbu sami, ale pomyšlení o jejich řezání vám nedá klidně spát? Máme pro to řešení. Speciálně jsme pro vás připravili krátký návod, ve kterém vám poradíme krok za krokem, jak správně řezat dlaždice a upravovat je na obtížné povrchy.

Dlažby a obklady - Baumax.cz

Řezání dlaždic - jak to udělat správně?

Zřídka existují takové povrchy, kde můžete pokládat dlaždice, aniž byste je museli ořezávat. Stěny a podlahy v interiérech mají ohyby, výklenky, zídky, které nutí ořezávat dlaždice na konkrétní velikost. Proto se mnoho lidí při rekonstrukci rozhodne využít služeb profesionální stavební společnosti.

Pokud však chcete samostatně provést obkladačské práce na stěnách, podlaze nebo schodišti – seznamte se se třemi nejdůležitějšími pravidly pro řezání dlaždic.

Aby nedošlo k plýtvání materiálem a řez byl profesionální, potřebujete několik nástrojů – vhodných ke zvolené metodě.

 

Řezání dlaždic pomocí nože na řezání skla/ kleští na dlaždice

 

Toto je nejjednodušší způsob řezání dlaždic. Nevyžaduje speciální vybavení, ale sílu a přesnost. Budete potřebovat: nůž na řezání skla nebo řezačku dlaždic, kleště na dlažbu, wolframový pilník, úhlovou brusku s diamantovým kotoučem.

Začněte vyznačením čáry řezu. Můžete ji nakreslit tužkou na dlažbě pomocí dříve provedených zaměření. Poté pomocí nože nebo kleští na dlažbu proveďte řez na povrchu dlaždice - podél dříve označené čáry. Odřezávaný kousek mírným tlakem odlomte. Pokud jste dlažbu neodlomili rovně, odstraňte nerovnosti wolframovým pilníkem. Zbytkových prvků se můžete zbavit pomocí kleští na dlažbu. Nakonec okraje dlaždice obruste a připevněte na určené místo.

Dlažby a obklady - Baumax.cz

Řezání dlažby řezačkou dlaždic

K řezání dlaždic touto metodou potřebujete řezačku dlaždic, která se jmenuje ruční gilotina, a úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Speciální řezačka - gilotina je oblíbeným nástrojem pro řezání keramických dlaždic. Můžete si je zakoupit v našem hobby marketu.

Začněte jako dříve - vyznačením linie řezu. Poté položte dlaždici na řezačku, která má řezací kotouč, který se pohybuje podél vodítka. S jeho pomocí proveďte mělký a rovný řez - podél dříve označené čáry. Poté přitlačte nohu gilotiny ke dlaždici a odlomte ji podél viditelného řezu. Nakonec hrany jemně a opatrně obruste pomocí úhlové brusky.


Řezání keramických dlaždic kotoučovou pilou s diamantovým kotoučem

Pro řezání dlaždic touto metodou budete potřebovat - pilu s diamantovým kotoučem. Kotoučová pila poskytuje nejhezčí a nejpřesnější řez. Okraje dlaždice jsou rovnoměrné a nevyžadují obroušení. Bohužel kotoučová pila na dlaždice není levná. Můžete si ji vypůjčit nebo investovat do nákupu, pokud plánujete pokládat dlaždice ve větším rozsahu.

V případě pily s pohyblivým řezacím kotoučem dlaždice je nepohyblivá - je na vás, abyste zařízení správně nasměrovali. Pokud používáte pilu s pevným řezacím kotoučem, musíte sami pohybovat dlaždici podél řezacího kotouče. Pomocí pily na řezání keramických dlaždic můžete okamžitě zkosit hrany pod úhlem 45 stupňů, které se při pokládání setkají v rozích.

Dlažby a obklady - Baumax.cz

V jakém úhlu řezat dlaždice?

Nejběžnější jsou tři typy řezů: pravidelné řezy (rovné nebo kolmé) - chcete-li provést takový řez, je nutné připevnit dlažbu k úhelníku a poté umístit boční doraz v požadované velikostí řezu;

řez pod úhlem 45 stupňů - můžete provést na čtvercových dlaždicích. Postup, který je třeba dodržet, je stejný jako u rovného řezu, kromě toho, že místo řezání po stranách dlaždice se řez provádí v rozích.

řez pod úhlem od 0 do 90 stupňů - používá se pro neobvyklé povrchy - stěny nebo konstrukce, které mají odchylky a vyžadují odlišné řezy.

Ve složitějších případech jsou zapotřebí speciální řezy. Používají se na dlaždice, které se pokládají kolem odtokových otvorů, v rozích nebo kolem optických skříněk. Speciální řez pomáhá při řezání: úzkých pruhů, kulatých otvorů, čtvercových otvorů, okrajů, objemového řezání dlaždic a řezaní na pokos.

Řezání gresu

Velmi oblíbeným podlahovým materiálem je gres. Existují dva typy - glazovaná a klasická kamenina. Velkou výhodou tohoto materiálu je jeho univerzální použití. Gres je velmi pevný a má vysokou odolnost proti změně barvy a praskání. Gres lze použít v místnostech intenzivním provozem. Materiál, ze kterého byly vyrobeny, je voděodolný a odolný vůči teplotním změnám. K řezání gresu lze použít kteroukoliv ze tří výše uvedených metod. U velkých dlaždic stojí však za to použít pilu, díky které minimalizujete riziko praskání a drcení.

Dlažby a obklady - Baumax.cz

Řezání dlaždic – orientační ceny a názory

Pokud nejste manuálně zruční a nechcete dlaždice řezat sami, můžete využít služeb profesionálních společností, které se zabývají řezáním a zpracováním dlaždic. Při výběru je důležité posoudit kvalitu jejich práce a hodnocení. Stojí za to si prohlédnout ukázkové provedené práce a podrobně prozkoumat nabídku. Orientační ceny za řezání glazury jsou následující: pravidelný řez gresových dlaždic stojí přibližně … Kč za běžný metr; zkosení pod úhlem 45 stupňů - … Kč za běžný metr; zkosení mozaiky - … Kč za běžný metr; řezy do 2 mm dlaždic - … Kč / běžný metr; řezání dlaždic na polovinu -… Kč za běžný metr; zkosení rohů stojí … Kč za běžný metr.

Před výběrem odborníků, kteří budou řezat kameniny, stojí za to podrobně probrat hodnocení na daného dodavatele a věnovat pozornost kvalitě nabízených služeb.

Stojí však za to přistupovat k hodnocení na internetu s rezervou- ne všechny jsou objektivní. Nejlepším řešením bude osobně kontaktovat dodavatele a dohodnout se na důležitých podrobnostech o ceně a provedení.

Dlažby a obklady - Baumax.cz

Řezání keramických dlaždic - užitečné nástroje

V nabídce stavebních obchodů a hobby marketů, jako je BauMax, najdete celou řadu nástrojů vhodných pro řezání a zpracování keramických obkladu a dlažby. Pokud se rozhodnete dokončit svůj byt sami, nebudete mít problém sehnat veškeré vybavení potřebné pro tento účel.

Určitě budete potřebovat:

ruční řezačka dlaždic - přesná, precizní a snadno použitelná. Zaručuje čistý řez jakéhokoliv typu obkladu nebo dlažby. Alternativa: elektrická řezačka na dlažbu, která nevyžaduje použití fyzické síly a usnadňuje práci; diamantový kotouč - používá se pro mokré řezání; diamantové vrtáky - budou užitečné pro další zpracování dlaždic, tzn. vrtání otvorů; elektrická míchačka na lepidla, maltu; gumová nádoba na maltu nebo zbytky dlaždic; rovné a zubové stěrky pro usnadnění aplikace malty; gumové stěrky - pro injektáž; vodováha - zabrání nerovnému pokládaní dlaždic; distanční křížky - zajistí dokonalé rozložení dlaždic a umožní jejich uspořádání do efektních vzorů.

Správné řezání dlaždic je klíčovým faktorem, pokud mají být vaše stěny nebo podlahy ozdobou domu. Ačkoli nejde o složitou činnost, stojí za to k ní přistupovat s náležitou péčí a řádnou přípravou. 

 

Zpět