Renovace staré židle

16.04.2021

 

Nevyhazujte starou, opotřebovanou židli, ale dejte ji druhý život, ať vypadá jako nová! Musíte ji jen opravit a natřít vhodným způsobem. Objevte kouzlo starého nábytku! Vytvořte si dokonalý nábytek do obývacího pokoje nebo kuchyně. Renovace staré židle je skvělá příležitost k vytvoření originálního místa k sezení nízkými náklady. Fotografie renovovaných židlí, které obdivujeme na interiérových designových portálech, nás mohou motivovat k tomu, abychom sáhli po štětcích, brusném papíru a důkladně změnili náš starý nábytek. Pojďme tedy sundat starý nábytek z podkroví a naplánovat jeho renovaci. Dát starým židlím druhý život je jedním z nejjednodušších a zároveň nenákladných způsobů, jak vytvořit jedinečný dekor. Jak obnovit dřevěnou židli?

Židle- Baumax.cz

Renovace starých židlí - co potřebujete vědět?

 

Začněme tím, že renovace dřevěné židle je jednoduchý úkol - nepotřebujete speciální vybavení ani odborné znalosti. Nový vzhled můžete dát buď hodně opotřebované židli, nebo židlí, která potřebuje jen pár pohybů brusným papírem. Stojí také za to navštívit místní bleší trh a procházet inzeráty na webu - na těchto místech je obzvláště snadné najít levné stoly a židle nebo celé jídelní soupravy, které můžeme renovovat.

Židle- Baumax.cz

Jak obnovit židli - krok za krokem?

 

Než se vrhnete do práce, připravte si potřebné materiály, příslušenství a základní nářadí, včetně brusného papíru: hrubý a jemnozrnný brusný papír, fólie na ochranu podlahy, špachtle, tmel na dřevo, malý a větší kartáč, miska na barvy, kbelík, hadřík, houbu, jemný čisticí prostředek a barva nebo lak.

 

Přípravy

 

Aby naše snaha přinesla očekávaný výsledek a starý kus nábytku získal svůj původní lesk, musíme nejprve řádně a přesně připravit povrch na malování. Nejprve posuďte stav židle. Pokud její stav to vyžaduje, je potřeba provést nezbytné opravy, aby její používání bylo především bezpečné. Dále zkontrolujete nátěr nebo lak, který pokrývá dřevo. Může se ukázat, že barva nebo lak na nábytku se při doteku odlupuje. To znamená, že musí být odstraněn veškerý starý nátěr. Nanesení další vrstvy barvy na takový povrch způsobí, že se nová vrstva v krátké době odloupne spolu se starou.

Podstata renovace dřevěných židlí spočívá na důkladném obroušení jejich povrchů hrubým brusným papírem. Zbavme se všeho, co odpadá. Brusný papír použijme rovněž k odstranění a vyhlazeni veškerých poškození a škrábanců. Konečným krokem přípravy je matování povrchu jemnozrnným brusným papírem, díky kterému nová barva dosáhne lepší přilnavosti k povrchu.

K odstranění starých nátěrů můžete také použít brusku na dřevo. Abychom obnovili starou židli a odstranili starý lak, musíme také vzít v úvahu demontáž nábytku. Poté odstraníme barvu mnohem důkladněji, ale rozdíl nebude vždy patrný a často tímto způsobem si jen přidáme práci navíc.

Jídelní sety- Baumax.cz

Jak natírat dřevěnou židli?

 

Než však sáhneme po štětcích a zahájíme renovaci, musíme věnovat chvíli výběru vhodné barvy a přípravku na ochranu dřeva. Toto je ideální okamžik pro zvážení toho, jakého konečného výsledku chceme dosáhnout a před jakými faktory chceme dřevo ochránit. Můžeme se soustředit na přirozenost a zachovat kresbu letokruhů, ​​a zároveň zdůraznit a prohloubit odstín dřeva. Na druhou stranu nám renovace starých židlí dává příležitost dát jím úplně jinou, ale stále přirozenou a „dřevěnou“ barvu. Podle toho, jakého výsledku chceme dosáhnout pomocí renovace, volíme buď zcela transparentní lak, nebo mořidlo.

Dřevo je velmi univerzální a všestranný materiál. Je obtížné přesně definovat jeden styl uspořádání nebo aranžmá, ve kterém bude tato přirozená úprava fungovat. Ovšem vypadá obzvláště působivě v ekologickém, klasickém, elegantním a vintage stylu uspořádání interiéru.

Před zahájením práce byste si měli také pamatovat, zvláště pokud budete kuchyňský nábytek stříkat barvou ve spreji nebo pistoli, připravit ochrannou masku nebo dokonce ochranné brýle – opatrnosti nikdy není příliš. Renovace staré židle pomocí klasické barvy nebude vyžadovat žádná zvláštní opatření, ale stojí za to pečlivě vybrat barvu a štětec.

Pamatujte, že různé druhy barev je třeba před prací dobře promíchat, ty klasické by se měly občas ředit. Pokud jde o samotné malování - zaměřte se více na přesnost než rychlost. Renovace starých dřevěných židlí někdy vyžaduje nanášení dvou vrstev barvy a tento krok se nevyplatí vynechat. Nezapomeňte však, že každá následující vrstva se nanáší až po zaschnutí předchozí.

 

Jak renovovat staré židle?

 

Při renovaci starých židlí je nejlepší používat vysoce kvalitní výrobky. Jak je použít k dosažení nejlepšího výsledků, závisí na konkrétním produktu. Proto bychom měli hledat podrobné informace v technickém listu vybraného produktu.

Existuje také několik pravidel, která zůstávají stejná. Pokud jsme neodstranili původní nátěr a máme v úmyslu natřít dřevěnou židli jiným produktem, měli bychom nejprve provést zkušební nátěr. Je to zkouška na malé a neviditelné části povrchu. Pokud po vysušení nezaznamenáme žádné nežádoucí účinky, můžeme jej s jistotou použít a židli pomalovat. Jinak by měla být židle zbavena všech předchozích vrstev podkladů a měla by se provést příprava na malování. Nezapomeňte nanášet na štětec malé množství barvy a malování začít na těžko přístupných místech.

Jak renovovat starou židli, pokud chceme mít co nejpřirozenější efekt a chceme dodatečně chránit nábytek před mechanickým poškozením? Můžeme použít výrobky, které vytvářejí transparentní povlak. Po vyčištění a odstranění prachu stačí nanést vrstvu vhodného laku.

 

Jak obnovit čalouněnou židli?

 

Na závěr pár slov k čalounění - jak obnovit čalouněnou židli? Kromě výše popsaných činností byste měli zkontrolovat stav sedáku. K tomu je třeba odstranit látku, která pokrývá čalounickou pěnu a zjistit stav pěny a látky. Někdy je stačí jen vyčistit.

Bohužel ne vždy to stačí, někdy musíte přemýšlet o tom, jak obnovit staré dřevěné židle spolu se sedákem. Můžete tedy vyrobit zcela nové čalounění. Vše, co musíte udělat, je vystřihnout odpovídající kus látky a poté ho pomocí tackeru, tzn. obyčejné sponkovačky na čalounění, spojit s  čalounickou pěnou.

Stává se také, že i pěna nemá vyhovující stav. V takovém případě je nejlepší jej vyměnit za nový kus správné velikosti. Jak obnovit čalouněné dřevěné židle, pokud nemáme uvedené nástroje a materiály? Můžete je bez problému zakoupit v hobby marketech. Jejích cena nikdy nepřesáhne náklady na nákup nové židle.

 

Souhrn

 

Je pravda, že dřevěný nábytek je investice na léta. I když původní vzhled nábytku vybledne a přestane pasovat do interiéru, stačí jej obnovit. Nízkými náklady vytvoříme elegantní a jedinečný nábytek, který bude ladit k novému interiéru.

Renovace starých sedáků je snadné, rychlé a příjemné. Místo toho, abyste trávili čas hledáním dokonalé židle do obývacího pokoje na internetu nebo v obchodech s nábytkem, můžete si ji vyrobit sami. Musíte pouze provést kosmetické úpravy, vyčistit a obrousit dřevěný povrch a poté jej natřít zvolenou barvou.


 

 

Zpět