Praktické nápady na uspořádání malé zahrady

28.06.2019

I když neexistuje jednotný a osvědčený návod na úspěšné zřízení zahrady, můžeme poukázat na několik faktorů, které vám pomohou vytvořit soukromou oázu klidu. Zřízení malé zahrady vyžaduje od majitelů, aby s předstihem promysleli veškeré aspekty, které souvisí s designem a dodržováním zvoleného stylu. Takový přístup způsobí, že zahrada bude dokonale sladěná s okolím a rodina bude zde ráda trávit čas. 

Jak opticky zvětšit prostor?

Jednou z největších výzev spojených se zřizováním malé zahrádky je riziko zahlcení přemírou ozdob nebo rostlin, kdy pak bude vypadat opticky ještě menší než ve skutečnosti. Důmyslným trikem na optické zvětšení prostoru kolem domu je zvýšení okrajů kolem trávníku a osazení patrovými rostlinami. Nefandíte klasickému trávníku? Zvolte si štěrkové plochy ve světlé barvě. 

Dobrým nápadem bude určitě malé zahradné jezírko, protože vodní plocha odráží sluneční paprsky, což způsobí, že zahrada bude působit větším dojmem. Majitelé malých nemovitostí mohou vsadit na klikatou pěšinku nebo rovnou cestičku pískové barvy – tato řešení vnesou do zařizovaného prostoru trochu dynamiky.

Níže uvádíme další nápady na optické zvětšení zahrady:

 • zrcadla a mřížky iluzí – fungují podobně jako vodní hladina, kterou jsme zmínili výše. Můžete je uspořádat tak, aby odrážely určitou část zahrady, kterou chcete zvýraznit. To může být jeden z dekorativních prvků, stylový květináč, nebo jiný fragment zeleně.  

 • tvar trávníku – chybou v případě malých ploch je roztáhnutí trávníku od oplocení až k samému okraji domu. Je mnohem lepší ho navrhnout ve tvaru kola nebo oblouku. 

 • volný přechod domu v zahradu – prostor kolem domu bude vypadat větší, pokud pozorovatel uvidí společné prvky spojující tyto dva prostory. Může tedy např. položit stejnou podlahovou krytinu, která bude přecházet z obýváku na terasu a zahradu.

 • prolomované stěny altánků – dokonce deštivý den můžete strávit na čerstvém vzduchu, pokud se rozhodnete pro zahradní altánek. Jeho lehkosti docílíte použitím prolamované stěny nebo osazením popínavými rostlinami. Ochranu před deštěm a sluncem v malé zahradě zajistí pergola, která současně tvoří podpěru pro osvětlovací prvky nebo pnoucí květiny.

 • nápadité oplocení – strohé vymezení hranic zahrady není pro malou zahradu dobrým řešením. Monumentální živý plot může výrazně zmenšit její prostor, proto se v této roli lépe osvědčí rostliny. Pro živý plot se s oblibou používají tuje. Stromky by měly mít kuželovitý nebo sloupcový tvar, protože nedosahují velkých rozměrů. Dalším nápadem je sázka na pnoucí rostliny (například břečťan, psí víno nebo plamének) a umožnit jim obklopení panelového oplocení. Snadno použitelné jsou také proutěné nebo třtinové rohože, které rovněž vytvoří komorní místo k odpočinku. 

Zahrada a stavebniny - Baumax

Oddělte zóny

Nic nebrání tomu, abyste dokonce i na malé ploše měli různé zóny. Nepřesvědčil vás tento nápad? Představte si, že pořádáte grilování se svými přáteli – nebude lepší uspořádat prostor tak, aby si každý mohl najít místo pro sebe? Dětský koutek by měl být trochu oddělený od prostoru pro dospělé, aby se každý host cítil svobodně. Pamatujte, že malé zahradě vládne detail: může to být okouzlující jezírko, houpačka ve stínu bujného stromu nebo stylové závěsné křeslo. Když budou situovány na viditelném a poutavém místě, ovlivní to taky charakter celého okolí:

Rozdělení můžete docílit pomocí:

 • skupiny rostlin, 

 • živého plotu, 

 • snížení terénu, 

 • dělící stěny.

Rozdělení na zóny učiní zahradu nejen atraktivnější, ale bude vypadat působivěji.  

Bujná zeleň na malé ploše? Je to možné!

Pokud vyberete rostliny moudře, tak dokonce na malém pozemku můžete vytvořit vysněnou zahradu plnou zeleně. Musíte mít především na mysli jejich výšku a komptatibilitu s jinými druhy. Stejně jako při zařizování interieru, tak i v případě navrhování zahrady se vyplatí vsadit na světlé barvy, které se lépe prezentují na malém prostoru. Proto raději vybírejte bílé květiny, např. kaliny, jasmín nebo hortenzie. 

Na malé zahradě je nepořádek nepřípustný, proto je třeba pamatovat na dokonalou kompozici po celý rok. Lepší budou stálezelené a dlouho kvetoucí podzimní druhy. Než stromy a keře zakoupíte, zjistěte, jaké dosáhnou výšky po několika letech – příliš vysoké zatemňují zahradu a zaberou hodně místa. Podle velikosti pozemku se mohou osvědčit např.: 

 • buk obecný 'Black Swan',

 • višeň 'Kiku-shidare-zakura',

 • korejská jedle,

 • tatarský javor.

Důsledky jsou klíčem k úspěchu

Malé zahrady před zahájením prací potřebují solidní naplánování. Na malém prostoru není složité navodit pocit chaosu, proto pokud si zvolíte konkrétní designový směr, držte se ho a nepodlehněte dočasným módním trendům. Týká se to všech aspektů výzdoby prostoru kolem domu: pokud si už zvolíte styl, který vám nejvíc vyhovuje, měl by se odrážet jak v zahradním nábytku, tak i rostlinách nebo architektonických prvcích, jako jsou např. altány nebo místo pro uložení nářadí a zahradní techniky (drobné předměty můžete uchovávat v praktických boxech). Dokonce pokud nemáte dost místa na všechny populární prvky zahradní dekorace, dodržujte střídmost, abyste dosáhli pocitu harmonie.  

A na konec důležitá poznámka: než začnete realizovat své plány na vytvoření rajského zákoutí, vezměte v úvahu nutnost zavedení elektrické instalace a zavlažovacího systému, protože z nich je třeba začít zahradní projekt.  

Zpět