Zahrada v italském stylu - ideální místo k odpočinku na čerstvém vzduchu

27.07.2022

První myšlenka, která se nám vybaví při  představě zahrady v italském stylu, jsou zelené olivové keře, popínavé růže a hroznové víno, pergola hustě porostlá bujným listím poskytujícím stín, keramické květináče plné vonných bylinek, fontány, jezírka a vodní kaskády spojující celé aranžmá zahrady v jeden souvislý celek. Často si neuvědomujeme, že italská zahrada je něco víc. Je to především řád, pořádek a geometrie, ale i tradice a bohatá historie sahající až do období renesance.

Pokud se ptáte, zda je možné vytvořit klimat italských zahrad v prostoru vaší domácí zahrady, podívejte se, co navrhují naši odborníci!


V tomto článku:

1. Počátky italské zahrady

2. Italská zahrada – symetrické části

3. Zahradní nábytek na zahradu v italském stylu

4. Rostliny pro zahradu v italském stylu

5. Jaké druhy rostlin budou fungovat nejlépe?

6. Voda - nepostradatelný prvek, který charakterizuje italské zahrady



Počátky italské zahrady

Její počátky začínají v renesanční Itálii. Ta začala v Italii v 15 století, a v polovině 16 století byla symetrická a geometrická výsadba parku a zahrad už běžná. Právě v tomto období vznikl styl zahrady, později nazývaný zahrada v italském stylu, kterou dnes najdete prakticky po celé Evropě. Je ozdobou parků a palácové architektury. V počáteční fázi obklopovala velké statky a vily nejbohatších Římanů. Italské renesanční zahrady byly obklopena kamennou zdí, květináče a sochy byly bohaté vegetací a prostor v okolí paláce a v parku byl ozdoben vodními jezírky a fontánami. Její jednotlivé části od sebe oddělovaly symetrické živé ploty z buxusu a zděné zídky. Další atrakcí renesančních zahrad byly topiary. Renesanční park a zahrada měly vzhled ornamentální krajiny, kde převládaly živé vytrvalé rostliny nad květinami.

Italská zahrada – symetrické části

Celá plocha italské zahrady byla rozdělena na čtvercové části, oddělenými rovnými cestičkami, které se navzájem křížily v pravém úhlu. Tento princip nazýváme „ad quadratum“tj. čtvercový půdorys. Počet čtverců a uspořádání zahrady záviselo na velikosti a tvaru pozemku, na kterém se zahrada nacházela, a také na umístění vily či jiné budovy, které určovaly základní členění zahrady a směr kompozice zahrad.

Italské zahrady se zaměřují na stálezelené keře a středomořské byliny, nikoli na květiny – ty druhé působí pouze jako dekorativní akcent. V renesanční a barokní zahradě najdete symetrické čtvercové záhony, které jsou obklopeny buxusem. Barokní paláce a zahrady jsou navíc zdobeny mnoha sochy, které stojí uprostřed zeleně. Park a zahradu italského tak dodatečně obohacují.

Zahradní nábytek na zahradu v italském stylu

Jaký zahradní nábytek vévodí italským zahradám? Jedná se především o zahradní lavičky. Dřevěné nebo betonové, umístěné podél uliček, u fontán a jezírek, které poskytují místo pro příjemnou relaxaci a spojení s přírodou.

Pohodlný odpočinek na zahradě může trvat hodiny, to přizná každý, kdo alespoň jednou zažil výhody kontaktu s přírodou. Zahrada italského stylu je skvělým místem právě pro takovou relaxaci. Pokud rádi trávíte mnoho času venku, stojí za to zvážit umístění pohodlné sedačky či venkovní rohové sestavy do interiéru vaší zahrady či terasy. Vyberte si prolamovaný model z přírodního ratanu nebo umělého ratanu, který se vyznačuje nejen atraktivním designem, ale také funkčností.

Rostliny pro zahradu v italském stylu

Italské zahrady znamenají krásu, harmonii a symetrii. Atmosféra světa minulé éry se zde prolíná se současností. Zeleň v italské zahradě nemůže být zvolena náhodně a než se do toho pustíte, její uspořádání je potřeba řádně promyslet. Vše zde musí vytvářet symetrický řád a jejich vzhled navádět italsky klimat.

Barvy květů by měly být ohnivé, stejně jako italský temperament – ​​plné teplých, slunečných barev. Pro tento účel se dokonale budou hodit trvalky typu žlutá třapatka a krásnoočka, oranžový a červený záplevák a samozřejmě také slunečnice.

Lehkost celé kompozici italské zahrady dodají drobné hvězdicovité květy dvouzubce a barevné listy pochvatce šišákovitého, ale i řada u nás oblíbených jednoletých rostlin, jako je například aksamitník, gazánie či šalvěj lesklá.

Zahrady v Itálii se také neobejdou bez bylinek a zeleniny. Protože známe lásku Italů k jednoduché aromatické kuchyni, je i na vlastní italské zahradě vhodné mít na dosah ruky čerstvou bazalku a rajčata do salátů či cuketu, která je pro Italy nejen zdrojem chutného ovoce, které plní libovolným italským sýrem a smaží v palačinkovém těstě, ale i květin. Jejich chuť, stejně jako i další speciality italské kuchyni díky vypěstované zelenině pak můžete sami vyzkoušet.

Intenzivní barvy květin, zeleniny a bylinek lze doplnit decentnějšími rostlinami se stříbřitým olistěním - smil italský, známý také jako "kari", a artyčokem. Ten je v Česku málo známou zeleninou, kterou lze díky svým nádherným stříbřitým listům a krásným květenstvím použít jako okrasnou rostlinu. S poupaty artyčoku se v obchodech setkáváme sezónně, protože jedlou částí této rostliny je květní lůžko, považované za zeleninovou pochoutku. Artyčoky nezimují v podmínkách našeho klimatu, ale stojí za to je moc obdivovat alespoň jednu sezónu.

Zahradám, kde vane silný vítr a pálí slunce, nesvědčí méně odolné druhy rostlin, které by se mohly v takových podmínkách poškodit. Zde vybírejte ty nejodolnější, které zvládnou rozmary počasí. Existuje totiž důvod, proč jsou zahrady na jižním pobřeží Itálie protkány kvetoucími keři rozmarýnu, cistu a myrty. Všechny jsou odolné natolik, aby obstály v těch nejnáročnějších povětrnostních podmínkách.

Jaké druhy rostlin budou fungovat nejlépe?

K aranžmá zahrady v italském stylu můžete použít mnoho atraktivních druhů, které vám a vašim hostům přiblíží středomořské klima Itálie. Nejcharakterističtější z nich jsou:

Křivouš kořenující - liána s oranžovými, ohnivými, trubkovitými květy nebo oleandr obecný s různobarevnými květy a lesklými listy;

Vinná réva s bujným olistěním, která v létě poskytne příjemný stín a ochranu před horkým sluncem a na začátku podzimu vám poskytne hrozny;

Jalovec (jalovec skalní) s úzkým sloupcovitým nebo nepravidelně rozložitým tvarem koruny;

Buxus - řezaný symetricky, tvořící pravidelné čtvrtkové půdorysy nebo ve formě oplocení pro okolní aleje.

Jestli jste už vybrali, dále obohaťte aranžmá zahrady o dekorativní prvky, jako jsou fontány, květináče a sochy. Je důležité, aby prvky, které zvolíte, odkazovaly na styl století renesance.

Kam je uspořádat? Umístěte fontánu na centrální místo – dle vzoru ze století minulé epochy. Uprostřed zahrady se budou skvěle prezentovat rovněž sošky a sloupy. Květináče umístěte ke vstupu do zelené zóny nebo do čtvercových záhonů.

Přestože zahrada v italském stylu působí efektně hlavně na velké ploše, vytvoříte ji i na malém prostoru. Jak? Popřemýšlejte o uspořádání čtyř záhonů v rozích zahrady nebo dvou ve stejné rovině. Při jejich aranžování se zaměřte hlavně na buxus a pár stromků či jen trávu.

Voda - nepostradatelný prvek, který charakterizuje italské zahrady

Voda byla během období renesance nesmírně důležitým prvkem při navrhování zahrad, protože měla přirozenou schopnost vytvářet okouzlující, tajemnou náladu.

Rybníčky a jezírka plné různých druhů ryb zajišťovaly relaxační atmosféru, zatímco fontány znázorňující klasické scény a postavy dodávaly scenérii zahrady větši drama.

Italský styl zahrady v českých podmínkách

Pokud si chcete vytvořit atmosféru jedinečné italské zahrady, nemůžete zapomenout na vodní zdroje. Využít můžete rybníčky, jezírka s kamennými kaskádami nebo majestátní fontány s kamennými soškami. Perfektním doplňkem a velmi oblíbeným prvkem této úpravy budou kamenné květináče s červenými muškáty nebo voňavými bylinkami.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Jaký zvolit materiál na zahradní polštáře?


Obdélníkové zahradní deštníky - inspirace a nápady


Pohodlná odpočinková zahrada. Jak uspořádat relaxační zónu na zahradě?


 

Zpět