Plotové panely - montáž. Pokyny krok za krokem

06.01.2021

Oplocení je součástí většiny nemovitostí. Jeho účelem je vymezení hranic pozemku a omezení přístupu nežádaných osob do domu. Kromě toho hraje také důležitou estetickou roli.

Může být vyroben ze dřeva, kovu, betonu nebo kamene - výběr jednoho z těchto materiálů závisí pouze na budžetu a preferencích investora. Plotové panely jsou vynikajícím řešením pro lidi, kteří mají omezený rozpočet. Jsou relativně levné, velmi odolné, snadno se staví a májí estetický vzhled.

Ploty a oplocení - Baumax.cz

Výběr správného typu oplocení

 

Panelové ploty mohou být vyrobeny z drátu, a právě ty jsou nejtradičnějším řešením. Vypadají podobně jako síťové oplocení, ale z hlediska konstrukce je rozdíl mezi nimi velký. V případě plotových panelů jsou jednotlivé pletiva svařena mezí sebou, aby vytvořily stabilní celek, tzn. panel, který se připojí ke sloupku. Prvky takového plotu jsou pokryty ochranným antikorozním povlakem, díky kterému jsou odolné vůči škodlivým účinkům vnějších faktorů a mají delší životnost. K výrobě panelů se obvykle používají ocelové trubky nebo profily, u dražších modelů plechy a hliníkové tvarovky. Plotové panely jsou k dispozici také v dřevěném provedení. Dřevo jako méně odolný materiál je chráněno speciální impregnací. Tento typ plotů vypadá elegantněji než ocelový, ale je méně odolný.

Dalším materiálem používaným k výrobě plotových panelů je beton, jehož struktura je nejpevnější. To umožňuje, aby byla nemovitost plně chráněna před zraky cizích lidí, i když je také možné instalovat betonový plot s mezery. Ploty tohoto typu jsou o něco méně estetické než jiné panelové ploty.

Díky svým vlastnostem lze panelové oplocení postavit téměř na každém pozemku. Čas a způsob instalace závisí na ploše, na kterou má být plot postaven, druhu materiálu, ze kterého jsou plotové panely vyrobeny, a očekávání majitele.

Ploty a oplocení - Baumax.cz

Vlastnosti oplocení z ocelového panelu

 

Z technologického hlediska jsou ocelové plotové panely konstrukce, které jsou složena z ocelových sloupků a plotovek o průměru 4 mm až 8 mm. Tvoří strukturu, která je na pohled lehká a jemná, ale ve skutečnosti velmi pevná a odolná. Velmi důležitým rysem panelových plotů je žárové zinkování, které vytváří povlak, který zcela chrání sloupky a plotovky proti korozi. Plotové prvky jsou také práškově lakované, co znamená rovnoměrný nástřik pomocí speciálních práškových barev na lakovaný povrch. Tímto způsobem plot získává dodatečnou ochranu před škodlivými vlivy povětrnostních podmínek a velmi odolný nátěr, který zaručuje požadovanou barvu a strukturu. Významnou výhodou tohoto typu oplocení jsou nízké náklady na opravu, protože v případě jakéhokoli poškození je třeba vyměnit pouze plotovku.

 

Plotové panely - množství materiálu

 

Potřebné množství materiálu pro panelový plot zaleží na velikosti pozemku, na kterém bude oplocení postaveno, tzn. na délce samotného plotu. Před zahájením montáže je potřeba pečlivě změřit obvod pozemku a následovně umístění montážních sloupků a plotových panelů.

Standardní plotový panel je dlouhý 2,5 m. Mezi panel a začátek sloupku byste měli přidat prostor na obou stranách, tzn. v délce přibližně 3 centimetry. K tomu je třeba přidat poloměr sloupku a pak lze přijmout, že jeden panel pokrývá přibližně 2,58 běžných metrů plotu. Proto, abyste zjistili, kolik plotových panelů bude zapotřebí, musíte podělit počet běžných metrů tvořících obvod pozemku přes 2,58.

Pokud je výsledkem neúplné číslo, mělo by být zaokrouhleno na nejbližší celé číslo. V případě, že se panel standardní délky nevejde na konec oplocení, bude nutné jej oříznout. Je nutné zajistit, aby minimální délka takového upraveného panelu nebyla kratší než 1 metr, protože by to mohlo příliš oslabit jeho strukturu. Montáž panelů je natolik jednoduchá, že montáž i poměrně dlouhého plotu by neměla trvat déle než dva dny. K provedení této práce je třeba připravit dostatek materiálu a vhodné nářadí. Budete potřebovat rozdělaný beton, montážní sloupky s krytky a plotové panely, šrouby, spojky, spouštěč, mezilehlé a rohové svorky, lopatu, vodováhu, metr, provázek s dřevěnými tyčemi a dřevěnými podpěrami.

 

Plotové panely - jak postavit panelový plot

 

Montáž panelového plotu je snadná, nevyžaduje odborné znalosti ani složité nástroje, protože je jeho struktura  vyrobena z prefabrikovaných prvků. Ve skutečnosti je třeba pouze správně spojit a připojit hotové prvky ke sloupkům vestavěnými do země. Není nutné obtížné utahování materiálu, jako je tomu v případě jiných konstrukcí.

 

Příprava místa pro oplocení

 

Prvním krokem ve výstavbě plotových panelů je správná příprava místa. Je nutné důkladně vyčistit půdu od všech prvků, které by mohly nepříznivě ovlivnit výkon montážních prací, jako jsou zbytky sutě, větší kameny nebo stromy a jiné rostliny.

Poté, pro snadnější montáž a zajištění odpovídající stability konstrukce, je nutné vyrovnat podklad, na který se má plot umístit. Mělo by se pamatovat na to, že v případě čerstvě vykopané nebo pohnojené půdy, která není dostatečně stabilní, je třeba ji mechanicky zahustit pomocí vhodného zařízení. Stavba vyžaduje, aby byl plot  postaven nad úrovní silnice v terénu, aby se zabránilo zaplavení nemovitosti během silných dešťů.

Ploty a oplocení - Baumax.cz

Montáž plotových sloupků

 

Pro montáž plotových sloupků je nutné je vložit na střed, asi 50 - 70 cm hlubokých otvorů, vytvořených rýčem nebo speciálním zemním vrtákem, který vytvoří dokonale kulatý otvor, obvykle o průměru 25 - 30 cm. Použití vrtné soupravy zaručuje správné zapuštění betonu a lepší stabilitu sloupku v zemi. Samotné sloupky umisťujeme poté, co zaměříme přesné umístění, aby byly  sloupky v rovině. K tomu účelu se používá metoda dvou natažených provázku - spodní, který je natažen asi 20 cm nad zemí a horní, který běží přesně ve výšce konce sloupků a vodováhy.

Dalším krokem je stabilizace sloupků betonem, pro který můžete použít suchý beton B15 nebo hotovou cementovou maltu. Vzdálenost mezi sloupky by měla být přesně přizpůsobena délce panelových prvků.

 

Montáž plotových panelů

 

Plotové panely se montují bezprostředně po dokončení betonování. Za tímto účelem se používají tři typy speciálních objímek: průběžná, koncová a rohová. Průběžné svorky vzájemně spojují dva panely. Koncové objímky umožňují instalaci brány nebo branky a používají se na konci plotu. Rohové objímky se používají v rozích plotu. K jejich montáži použijte střižný šroub s maticí z nerezové oceli, které chrání proti korozi.

 

Základový pas pro plotové panely

 

Při instalaci panelového plotu stojí za zvážení jeho osazení na tzv. základový bod. Jedná se o hotovou betonovou desku, která izoluje plotový panel od země a současně zvyšuje odolnost celé konstrukce. Oplocení se základem se obecně používá pouze pro ocelové ploty, které se vyznačují nízkou hmotností.

Výstavba panelového plotu je nekomplikovaná - je třeba věnovat pozornost pouze správné přípravě terénu, provedení správného měření, jako je rozteč mezi sloupky, určení místa brány a zohlednění případného základu. Takto montovaný plot nejen ochrání prostor kolem našeho domu, ale také potěší oko svým atraktivním vzhledem.

 

Kategorie: Kovové ploty


 


 


 

 

Zpět