Jak vyčistit pohovku? Populární triky

04.04.2021

 

Látková nebo kožená pohovka, používaná každý den, velmi rychle přestane vypadat jako kus nábytku do obývacího pokoje, zvláště pokud ji používají i děti. Většina čalounění se velmi snadno zašpiní, nasaje tekuté nečistoty a hromadí prach na povrchu, ve kterém se vyvíjejí roztoči škodlivé pro alergiky. Viditelné skvrny mastnoty, zbytky jídla nebo rozlité šťávy dráždí a nutí nás přemýšlet o tom, jak vyčistit pohovku rychle, efektivně a levně. Čištění pohovky je ještě větší výzvou pro majitele domácích mazlíčků, kteří nechávají chlupy po celém domě.

Čalouněné pohovky by měly být pravidelně čištěny, protože většinu nečistot je postupem času obtížněji odstranit. To však neznamená, že bychom se měli pokusit každou skvrnu odstranit ihned poté, co se objeví. Pokud to uděláme neodborně nebo použijeme nesprávný přípravek, můžeme zbarvit čalounění nebo přivést ke vzniku nevzhledných skvrn. Než začneme čistit sedačky do obývacího pokoje, pohovky, křesla nebo jiný čalouněný nábytek v obývacím pokoji, stojí za to zjistit, jak odstranit skvrnu z konkrétního materiálu pomocí domácích metod.

Pohovky - Baumax.cz

Čištění pohovky krok za krokem

 

Čištění pohovky nebo sedačky do obývacího pokoje, bez ohledu na použitou čalounickou látku, by se mělo skládat z několika kroků zaměřených na přípravu špinavého povrchu k čištění.

 

Vysávání čalouněného nábytku

 

Začneme tím, že se zbavíme prachu. Nejjednodušší způsob, jak jej odstranit, je použití vysavače s koncovkou ve tvaru špičky pro štěrbiny, kde se obvykle hromadí nejvíce nečistot. Povlaky na polštáře obvykle můžeme sundat a vyprat v pračce. Po vysávání stojí za to použít speciální čisticí váleček, na který se zachytí zbývající částice prachu, vlasy a zvířecí chlupy.

Pohovky - Baumax.cz

Kartáčování pohovky štětinovým kartáčem

 

Kartáčovaní povrchu pohovky měkkým štětinovým kartáčem nám umožní zbavit se některých zaschlých skvrn a nečistot, které pronikly do látky, a proto jsme je nemohli vysát. Měli byste však dávat pozor, abyste to nedělali příliš energicky, zejména v případě jemného koženého čalounění nebo ekokůže.

 

Čištění ostatních prvků pohovky

 

Rohove sedací soupravy do obývacího pokoje, rohové pohovky a křesla mají často další dekorativní nebo funkční prvky, jako jsou nohy, područky a dekorativní vložky. Obvykle jsou vyrobeny ze dřeva nebo kovu, díky čemuž je jejich čištění velmi snadné - stačí je otřít suchým a poté vlhkým hadříkem nebo použít saponát určený pro konkrétní druh materiálu.

Nyní, když už víte, jak připravit pohovku na čištění, je čas se dozvědět o domácích čisticích prostředcích používaných k odstraňování různých druhů skvrn z čalouněných látek a kůže.

 

Osvědčené způsoby pro čistou pohovku

 

Přírodní přípravky, které si můžete připravit sami doma, jsou nejen mnohem levnější, ale také bezpečnější pro zdraví než hotové čisticí prostředky na sedací soupravy. Obvykle jsou také mnohem jemnější, takže je můžeme použít bez obav z poškození látky.

Pohovky - Baumax.cz

Osvěžit nebo umýt pohovku?

 

Pokud od posledního čištění pohovky uplynulo několik měsíců, ale nevidíte na ní žádné skvrny, jednoduše jen látku osvěžte. Můžete jednoduše otřít povrch látky vlhkým hadříkem nebo sáhnout po metodě, kterou používaly naše babičky - na pohovce rozložíme prostěradlo navlhčené vodou smíchanou s aviváží a poté ji proklepete klepačem na koberce. Díky tomu bude čalounění příjemně vonět a přestane elektrizovat.

Na druhou stranu, v případě čerstvých povrchových nečistot doporučujeme nejprve použít navlhčené dětské ubrousky - jejich použití často problém vyřeší a oddálí nutnost mýt pohovku.

 

Čištění látkových pohovek

 

Pohovky, křesla do obývacího pokoje, čalouněné pufy, rohové sedací soupravy se spací funkcí a další látkový čalouněný nábytek najdete v naprosté většině bytů. Pokud mají skvrny, můžete je zkusit odstranit vodou a čisticím prostředkem nebo šamponem na koberce, ale existují i ​​o něco účinnější metody.

Perfektní bude roztok teplé vody (2 litry) se šťávou s celého citronu (která braní růstu roztočů) a přidání 2 čajových lžiček jedlé sody (která rozpouští nečistoty) bude perfektní. Tato směs se nanese na čistý hadřík a poté se jemně vetře do skvrny. Pokud čalounění příliš namočíme a necháme pěnu pod látkou navlhčit, přebytečnou vodu absorbujeme papírovými ručníky a poté ji osušíme fénem.

Roztok vody a kyseliny citronové (10 g na půl sklenice vody) je také velmi účinný při odstraňování skvrn od kávy, čaje a džusu. Po nanesení na špinavé místo počkejte asi 10 minut a poté jej omyjte vlhkým hadříkem.

Pro čištění velurových nebo sametových pohovek je perfektní voda s amoniakem, ale látku je třeba vždy otírat ve směru štětin.

Nejtěžší je odstranit mastné skvrny. Pokud si je všimnete hned po tom jak vznikly, posypete je bramborovou moukou a počkejte čtvrt hodiny, pak špinavý povrch vysajte a otřete vlhkým hadříkem nebo houbou. V případě staré skvrny nám zbývá použit zředěný líh, například denaturovaný líh.

Sedací soupravy - Baumax.cz

Jak čistit kožené pohovky a jiný čalouněný nábytek?

 

Přírodní i umělá kůže jsou mnohem jemnější než textilie, takže je snadnější je poškodit. K čištění nepoužívejte bělidla, rozpouštědla ani přípravky s alkoholem, petrolejem nebo čpavkem, které by mohly poškodit čalounění - například způsobit změnu barvy nebo popraskání kůže.

Chcete-li vyčistit pohovku z ekokůže, jednoduše ji otřete bavlněným hadříkem namočeným ve vodě a šedém mýdle. Je důležité, aby byl hadřík dobře vyždímaný, protože kožené čalounění netoleruje vlhkost. Nejprve hodinu po utření pohovky do sucha ji můžete potřít mastným přípravkem, například lněným nebo řepkovým olejem. Díky tomu, se čalounění bude elegantně lesknout a bude mnohem méně absorbovat nečistoty.

A jak čistit pohovku z extrémně jemné přírodní kůže? Nejbezpečnější možností je použít speciální prostředek se správně vybranou směsí lehkých čistících látek a přírodních vosků. Pokud skvrny po takovém ošetření nezmizí, můžete také použít roztok rostlinného oleje (půl sklenice) a octa (3/4 sklenice), který naneste na znečištěné místo pomocí rozprašovače, poté otřete měkkým hadříkem.

 

Čištění pohovky - co ještě stojí za to vědět?

 

Veškeré větší nečistoty na pohovce je třeba čistit od kraje ke středu, jinak místo odstranění skvrny jenom zvětšíme.

Abychom při čištění nepoškodili pohovku, měl by být vytvořen jednoduchý test- zakoupený přípravek nebo samostatně vyrobený přípravek naneste na malý kousek čalounění na nenápadném místě a zkontrolujete, zda neodbarví čalounění nábytku.

Pokud při pokusu  čištění pohovky vytvoříme nevzhledné skvrny, obvykle je stačí otřít hadříkem namočeným v demineralizované vodě. Pohovku také můžeme vyčistit vysavačem, který pod tlakem vysává nečistoty, které pronikají hluboko do čalounění.


 

 

Zpět