Mat nebo lesk? Která čela jsou lepší pro kuchyňský nábytek?

17.09.2022

Kuchyňský nábytek má obvykle dvojí provedení, a to lesklé nebo matné. Díky vhodné povrchové úpravě kuchyňská linka bude vypadat atraktivně a samotná kuchyň získá vybraný styl aranžmá. Do některých aranžmá se skvěle hodí kuchyňské linky v matném, a jinde naopak v lesklém provedení. Líbí se vám více lesk nebo mat pro povrchovou úpravu kuchyňských skříněk? Víte, jak vybrat povrchovou úpravu, která se hodí pro zvolený styl aranžmá? A která úprava, lesklá nebo matná je v kuchyni snadnější na údržbu? Pokud se nedokážete rozhodnout na první pohled, ale líbí se vám lesk a mat. Váháte, co se lépe hodí do vaší kuchyně? Než se definitivně rozhodnete, seznamte se s výhody a nevýhody obou řešení, která jsme speciálně pro vás popsali ve článku níže. A vytvořte si ve svém interiéru kuchyň, po jaké toužíte!

 

kuchyňská linka - lesklá nebo matná?

 


V tomto článku:

1. Kuchyňská dvířka – nejdůležitější prvek kuchyňského nábytku

2. Kuchyňský nábytek s lesklými čely

3. Kdy je vhodné použít lesklá kuchyňská dvířka?

4. Matná kuchyňská dvířka – kuchyňská linka v matu

5. Nejkrásnější aranžmá s matnými čely

6. Nábytková čela ideální do velké kuchyně

7. Nábytková čela do malé kuchyně

8. Přizpůsobte dvířka stylu a velikosti vaší kuchyně!

 


 

 


 

Kuchyňská dvířka – nejdůležitější prvek kuchyňského nábytku

Kuchyňská linka je vizitkou každé kuchyně a často nesmírně důležitým prvkem, díky kterému má kuchyně takový, a ne jiný vzhled a charakter. Nejdůležitějšími prvky kuchyňského nábytku jsou čela a kuchyňské pracovní desky. Vhodná povrchová úprava těchto prvků nejen podtrhne daný styl interiéru, ale navíc zajistí, že bude funkční a snadný na údržbu. Vyplatí se dostupné možnosti prohlédnout a vybrat s rozmyslem. Vzhled je často jediným kritériem při výběru, avšak stojí za to, zaměřit se také na to, zdali vámi vybrané barvy či povrchová úprava budou ladit se zbytkem aranžmá, předejdete tak aranžérským katastrofám a vytvoříte jedinečné uspořádání.

Nejoblíbenější povrchové úpravy skříněk jsou ty matné a ve vysokém lesku. Obojí mají však své výhody a nevýhody. Konkrétní povrchová úprava bude také lépe či hůře vyhovovat danému stylu aranžmá v interiéru. Například k interiérům v klasickém stylu lépe ladí povrchové úpravy ve svém přirozeném vzhledu, který zdůrazňuje jejich krásu, jako je například dřevo. Pokud jde o moderní aranžmá, zde však ladí módní lesklá, ale i matná úprava.

 

 

lakovaná nebo matná čela?

 

Kuchyňský nábytek s lesklými čely

Kuchyňský nábytek s čely ve vysokém lesku se ihned po zavedení na trh stal velmi populární. Lesklý kuchyňský nábytek je překvapivý, zajímavý, neobvyklý, a proto líbí se tolika lidem. To, že je tolik populární, znamená, že jej pořídíme ve více barvách. Je to rozhodně jedna z jeho výhod. Lakovaná kuchyňská čela mohou mít různé barevné provedení. Velmi oblíbené jsou jak tmavé odstíny, tak v bílé barvě, ale i ty ve výraznějších barvách. Pokud se v líbí se vám takové odstíny, jako je lahvově zelená, modrá nebo šedá, není problém. Dostupných barev je na trhu více než dost, stačí si jen vybrat ty, které budou ideální pro váš interiér.

Velkou výhodou lesklých čel je jejich efektní vzhled. Povrchová úprava v lesku je velmi atraktivní. Oblibu lesklých čel určuje i fakt, že povrch dvířek je hladký, což usnadňuje čištění. Je na něm více vidět fleky nebo otisky prstů, ale v případě lesklého nábytku nebude čištění tak náročné.

Laminovaný nábytek získává lesk nanášením více vrstev laku. To znamená, že ani vysoká intenzita používání jej neopotřebuje tak rychle. Lakovaná čela jsou více odolná vůči mechanickému poškození, a dokonce i vůči UV záření než ostatní. Bílá lesklá čela navíc opticky zvětšují interiér, a proto jsou z takovou oblibou voleny do menších kuchyní. Bílá je rovněž nadčasová a univerzální a když zvolíme lesk či mat, můžeme ji použít do jakéhokoliv stylu uspořádání.

 

Kdy je vhodné použít lesklá kuchyňská dvířka?

Nábytek ve vysokém lesku je produktem, který dokonale zapadne do moderních minimalistických interiérů. Lakovaná čela dodají takovému aranžmá šmrnc a budou zajímavým prvkem vybavení. Lakovaný nábytek dokonale odráží moderní styl, a proto se často používá právě v módních aranžmá.

V moderních aranžmá se používá jak bílý, tak tmavý kuchyňský nábytek, a proto pokud máte aranžmá v tomto stylu, tak hlavně zaměřte se na tyto barvy. Často zde vznikají kombinace na základě kontrastu – např. bílé obklady na stěně a k nim tmavá, lakovaná čela. Kuchyně s černými lesklými čely i s matnými korpusy se líbí mnoha zákazníkům, však je vhodné pamatovat, že se na nich snadno zanechávají otisky prstů, které je potřeba často otírat. S tím si ovšem snadno poradí vlhká utěrka.

Lesklá čela kuchyně se vyplatí zvolit i kvůli odolnosti dekorů a barev. Častým nedostatkem matného provedení je vyblednutí barev, u lesklých čel jen tak to nehrozí – lakovaná dvířka neblednou vlivem slunečního záření, takže barvy zůstávají atraktivní, a tak jejich vzhled bude vás těšit po dlouhou dobu.

 

MDF deska v lesklém provedení

 

 

Matná kuchyňská dvířka – kuchyňská linka v matu

MDF desky, ze kterých jsou čela vyrobena, mohou být dokončeny i v matu. Totéž platí pro čela z masivního dřeva. Volba matných čel je dána především rozhodnutím zachovat přirozenou strukturu dřeva a užít si krásný dekor dřeva, který se v matu skvělé prezentuje. Matný povrch neodráží světlo tak silně jako lakovaná čela.

Matné povrchy jsou přirozeným způsobem úpravy čel vyrobených z přírodního dřeva. Díky tomu si můžete užít viditelnou kresbu letokruhů a atraktivní texturu přírodního dřeva. To je důležité zejména při aranžmá interiérů v klasickém stylu.

Matné povrchy neodrážejí světlo, ale fleky a otisky nejsou na nich tolik viditelné jako na lesklém povrchu.

 

 

mat, lesk nebo polomat?

 

 

Nejkrásnější aranžmá s matnými čely

Při výběru matných čel často volíme tlumenější aranžmá. Matná kuchyňská dvířka je vhodné zvolit do klasické kuchyně. Dodávají interiéru tradiční vzhled, a mnohem teplejší a útulnější charakter.

Krásu matného nábytku by měli ocenit především ti, kteří volí kuchyně v retro, vintage, venkovském nebo rustikálním stylu. Tyto styly aranžmá vypadají skvěle doplněné matným kuchyňským nábytkem. Krása matného provedení zaujme i příznivce skandinávského nebo provensálského stylu.

 

Nábytková čela ideální do velké kuchyně

Při zařizování prostorné kuchyni stojíme před volbou – vybrat kuchyň v matu nebo lesku? Prostorná kuchyně je místem, kde si můžeme vybrat kteroukoli z těchto povrchových úprav – zajímavě zde budou vypadat mat a lesk. Ve velkých místnostech lesklá úprava vypadá dobře v minimalistickém stylu, matné skříňky jsou variantou pro klasičtější styl aranžmá interiérů.

Velké kuchyně lze zařídit prakticky v jakémkoli stylu. Mat a lesk budou vypadat stejně atraktivně. Zajímavé je, že třetím řešením je kombinace matu a lesku. V takové kuchyni jsou horní skříňky provedeny v lesku a spodní v matném provedení nebo naopak. Takový kontrast je ideální pro moderní interiéry.

 

Nábytková čela do malé kuchyně

Do malé kuchyně se vyplatí použít lesklou povrchovou úpravu čel. Přestože na matném nábytku nejsou vidět fleky, lesklá čela lépe odrážejí přirozené a umělé světlo. Kuchyň je díky tomu lépe prosvětlená a dobře osvětlená kuchyně se zdá být větší, proto se tato optická úprava doporučuje zejména do malých místností. Lesklá čela jsou také méně náchylná k poškození, které je častější ve stísněných prostorách.

V malé kuchyni je lepší zvolit lesklý povrch a světlá čela. Tím se interiér opticky zvětší. Díky tomuto chytrému řešení můžete opticky zvětšit malé prostory.

 

atraktivní aranžmá pro naše zákazníky

 

 

Přizpůsobte dvířka stylu a velikosti vaší kuchyně!

Při výběru provedení kuchyňských dvířek je dobré řídit se tím, co se nejvíce líbí všem členům domácnosti a také nejlépe ladí, jak k velikosti místnosti, tak zvolenému stylu interiéru. Nábytek v různých povrchových úpravách může v dané místnosti vypadat lépe nebo hůře, proto je dobré rozhodnout se pro vizualizaci a poradit se odborníků, zvláště pokud máte s aranžováním interiérů menší zkušenosti.

 

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Kuchyňské skříňky - jak vysoko nad pracovní desku by měly být umístěny?


Jak zařídit kuchyň?


Nejmódnější nábytek do kuchyně


 

Zpět