Kuchyň v provensálském stylu – inspirace

17.06.2021

 

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Móda pro kuchyně v provensálském stylu vládne v interiérech našich domovů po mnoho let. Odkud pochází tato popularita? Proč je tento styl tak oblíbený? Jaké je jeho tajemství?

Kuchyň v provensálském stylu je extrémně jednoduchá a zároveň plná jemných, mimořádných detailů. Světlý nábytek, květinové motivy, jemná fialová levandule, proutí a tepané železo – to jsou nejcharakterističtější prvky stylu, který pochází z jihu Francie.


V tomto článku:

1. Odkud pochází provensálský styl?

2. Vlastnosti provensálského stylu

3. Kuchyň v provensálském stylu

4. Jak vyzdobit kuchyň v provensálském stylu

5. Kuchyňský nábytek v provensálském stylu


 

Provence spojujeme s mírným idylickým podnebím. Jeho krajinu tvoří rozsáhlá levandulová pole a kamenné ulice starých měst vyzařují klid a atmosféru vzájemné laskavosti. Vzduch je naplněn vůní čerstvých bylin, tak charakteristických pro tuto oblast, takových jako jsou: bazalka, šalvěj, tymián, rozmarýn, máta, saturejka zahradní, dobromysl a majoránka. Není divu, že mnozí z nás chtějí vnést do svého domova tuto kouzelnou atmosféru Provence.

Jaká by měla být kuchyň v provensálském stylu? Jak zařídit kuchyň, aby připomínala jedinečnou atmosféru tohoto francouzského regionu? Poradíme!

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Odkud pochází provensálský styl?

Provence je region nacházející se v jihovýchodní Francii. Jeho idylická atmosféra, nádherná krajina a klidný životní styl přitahují po celá léta davy turistů. Každý, kdo jej navštíví, chce přenést magický styl levandulové země do interiéru svého domova. To je celé tajemství provensálské krásy – jednoduchost, idylka a klid, které tolika z nás postrádá. Náš každodenní život je daleky od dění Provence. Žijeme v běhu, jsme neustále zpoždění, přepracovaní, unavení, hledáme místo, kde bychom mohli i na chvíli vydechnout. A zde se otevírá prostor pro provensálský styl v interiérech našich domovů.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Vlastnosti provensálského stylu

Provensálský styl je teplý a útulný, tvoří jej jednoduché barvy a doplňky. Interiéry v provensálském stylu odkazují na jednoduchou atmosféru místních vesnic a domácí teplo. Kuchyně z jihu Francie jsou útulné, plné přírodních materiálů a tradičního prostého nábytku. Odstíny použité v interiérovém designu jsou převzaty přímo z francouzské krajiny a jsou to barvy, které se v ní vyskytují. Odtud tedy odkaz na odstíny levandule, bílé, krémové a béžové – které nám připomínají západ slunce nad rozlehlými kopci.

Jemné barvy jsou kombinovány s přírodním dřevem. V tradičních provensálských domech je veškerý nábytek vyroben ze dřeva. Viditelné známky stárnutí, oděrky a praskliny jim dodávají kouzlo a ušlechtilost. Proto tam starý nábytek nikdo nevyhazuje, naopak, dle tradice se předává z generace na generaci.

Vysoce vyvinutá technologie výroby nábytku umožňuje znovu vytvořit tento mírně postaršený vzhled nábytku v provensálském duchu. Nábytek v provensálském stylu je dnes dostupný ve většině obchodů s nábytkem. Vyrábějí se celé kolekce, které si získávají uznání zákazníků. Každý, kdo se chce pustit do vlastního bytu, byť jen trochu Provence a její útulné atmosféry, to dnes bez problému zvládne. Můžete si vybrat nábytek do obývacího pokoje, nábytek do ložnice a kuchyňský nábytek. Ten je obzvláště populární. Provensálská kuchyň je jedním z aranžérských hitů posledních let.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Kuchyň v provensálském stylu

Provensálský styl je ideální pro kuchyň. Tento prostor spojuje v sobě více než ostatní interiéry pocit selskosti, venkovský dekor, dřevěný nábytek a kredence.

Jaký druh nábytku bude vyhovovat interiéru v provensálském stylu? Provensálská kuchyně – to jsou hlavně skříňky, komody a kredence. Těla ze dřeva, čela nábytku natřená bílou nebo écru barvou, všechny v mírně patinovaném nebo postaršeném provedení. Skříňky musí být otevřené, zřídka vybavené výsuvnými zásuvkami. Kromě toho stylizované dlaždice a kuchyňské baterie, stejně jako dřevěné nebo keramické pracovní desky.

Toto aranžmá skvěle doplní čerstvé květiny a bylinky v květináčích. Na výzdobu si můžete vybrat - bazalku, tymián, oregano - to znamená vše, co tvoří provensálské byliny. Doplňkem a stylovou ozdobou provensálských kuchyní jsou také pletené, bělené košíky na chléb. A vedle nich keramické nádobí a nádoby ze dřeva nebo s jeho prvky. Krásně vypadá také smaltované kuchyňské příslušenství, vyšívané ubrousky, postaršené rámečky na fotografie a stylizované věšáky na oblečení. Kuchyň v provensálském stylu jistě potěší každého, kdo má ve svém interiéru rád tradiční a přírodní prvky.

Při aranžování provensálské kuchyně stojí za to čerpat z bohatství inspirace v tradičních interiérech charakteristických pro jih Francie. Provensálská kuchyně je světlá, jemná a prostorná. Neexistuje tady prostor pro živé, intenzivní barvy, geometrické vzory a výrazné kontrasty. Pokud jde o barvu, tento styl se zaměřuje na ecru a odstíny bílé, s odkazem na kamenné pobřeží, případně decentní šedou a béžovou, jiné barvy se objevují pouze v pastelových tónech – to je podstatou provensálského interiéru. Kuchyně by měla být navíc zdobena živou nebo sušenou levandulí. Celek dotváří osvětleni v podobě lampy, nebo několika kuchyňských lamp v provensálském stylu.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Jak vyzdobit kuchyň v provensálském stylu

Provensálská kuchyně se silně zaměřuje na stylové dekorace a doplňky. Pro dekorace stěn v interiéru ve stylu Provence se na jedné straně používají jednoduché pastelové barvy a na druhé straně dekorativní tapety s květinovým motivem, například olivové nebo vinné révy. Patří zde také strukturální barvy nebo keramické dlaždice umístěné vedle pracovní desky.

Provensálskou kuchyň tvoří stropní trámy a podlaha ze surového kamene. Proto stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že podlaha kuchyně v provensálském stylu by měla mít co nejpřirozenější vzhled a připomínat kámen nebo dřevo, které dominují provensálské krajině. Vhodné budou: keramické dlaždice, kamenné nebo gresové dlaždice, terakota nebo dřevěné panely nebo vinylové panely imitující dřevo.

Při aranžování kuchyně ve stylu Provence pamatujte, že je to umění přeměnit obyčejné prostory pomocí malých detailů a jednoduchých triků. Světlé kuchyňské doplňky, ručně vyráběné dekorace a vyšívané nebo tkané prvky zdobí kuchyň v provensálském stylu. Aranžmá kuchyně ve stylu Provence je skvělý způsob, jak udělat levnou metamorfózu útulné kuchyně. Všechno od talířů, šálků, misek až po úložné koše, komody a příborníky musí být krásné a zároveň funkční. Nemůžete zapomenout na nejdůležitější příslušenství, tedy textil. Ubrusy, běhouny a ubrousky, lehké závěsy a polštáře na lavice, židle a sedadla a také rolety s květinovým vzorem levandule.

Všechny tyto prvky přinášejí provensálská levandulová pole do kuchyňského prostoru a vytvářejí atraktivní dekoraci.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz

Kuchyňský nábytek v provensálském stylu

Kuchyňský nábytek v Provence stylu je lehký a světlý, otevřený nebo s jemným frézováním. Sady kuchyňského nábytku, horní kuchyňské skříňky a spodní kuchyňské skříňky jsou vyrobeny ze dřeva a natřeny pastelovými barvami připomínajícími barvu levandulového pole, hladinu moře nebo vinnou révu.

Čela kuchyňských skříněk mohou být také: dýhované; mřížkované, co dodá interiéru kuchyně lehkost; prosklené; patinované pro dosažení postaršeného efektu.

Moderním interiér kuchyně v provensálském stylu může kombinovat útulné, jednoduché a funkční nápady na výzdobu, ručně vyráběné a přírodní látky, starožitný nábytek a dekorativní doplňky. K tomu bohaté barvy a pastelové odstíny, inspirované levandulovými poli a francouzským venkovem. Díky funkčnímu přístupu a eleganci bude kuchyň navržená v provensálském stylu nadčasová a umožní vám těšit se klidným, radostným a bezstresovým životním stylem a odpočinout si v pohodlí svého domova.

Kuchyňský nábytek- Baumax.cz


Inspirujte sie!!!

Nábytek do kuchyně Prowansja I Dlažba a obklady do kuchyně Vintage Mix Nábytek do kuchyně Sycylia Nábytek do kuchyně Patricia I


 

Zpět