Kterou si zvolit – závěsnou nebo stojící?

20.11.2019

Koupelnová skříňka je jednou z těch věcí, které jsou potřebné v každé koupelně. Kombinuje estetické hodnoty (umožňuje elegantním způsobem skrýt sifon) s užitečnými funkcemi – skříňka opatřena poličkou pod umyvadlem skryje drobné vybavení, například kosmetiku, hřeben, fén nebo náhradní kotouč toaletního papíru (užitečné věci, které nemusí nutně vypadat hezky, když jsou v dohledu.) Na trhu existují dva základní modely koupelnových skříněk – závěsné a stojící. V článku níže se vám pokusíme sdělit klady a zápory každé z nich.

Stojící koupelnová skříňka – tradiční model

Stojící koupelnová skříňka je kus nábytku, který se často používá v tradičním designu interiéru. Toto řešení se doporučuje pro větší koupelny, protože vestavěná skříňka se svou mohutností dokáže zaplnit celý prostor menší místnosti. Nepochybnou výhodou stojícího skříňky pod umyvadlem je jeho téměř okamžitá připravenost k použití v době nákupu – narozdíl od zavěšených skříněk, které je třeba přišroubovat ke zdi, stojící skříňka nevyžaduje vrtání a zasahování do samotného domu. Stačí ji umístit na vybrané místo a užít si ji v praxi.

Kapacita, která poskytuje nové možnosti

Skříňky stojící pod umyvadlem se mohou lišit velikostí – především šířkou a hloubkou, protože jejich výška se téměř vždy pohybuje kolem 82 centimetrů. Jedná se o úroveň, která je u umyvadel běžně z důvodu pohodlí instalována. Vzhledem k tomu, že se skříňka často dotýká podlahy (některé modely jsou vybaveny nohami), je prostornější než její závěsný protějšek a způsobuje menší problémy během čištění (pokud se spodní část skříňky dotýká podlahy, nehromadí se pod ní prach a nečistoty).

Varianta pro moderní koupelnu

Koupelnové skříňky

Jak jsme již uvedli – zavěšena skříňka pod umyvadlo je ideální pro moderní koupelnu. Závěsná koupelnová skříňka je elegantním řešením pro malé místnosti – volný prostor mezi spodní částí skříňky a podlahou poskytne optický nádech a také vám umožní stát blíže u umyvadla bez obav z mytí rukou a jedná se o výhodu při čištění zubů, když nechcete, aby pasta kapala na vaše oblečení nebo na podlahu. Výše uvedený prostor je požehnáním, ale i prokletím – umožňuje snadné dosažení prašné výklenky, vyžaduje však častější a důkladnější čištění.

Výhody a nevýhody závěsné skříňky

Na začátku se může připevnění skříňky zdát velmi problematickou záležitostí (vždy je to další práce, u které je nutné použít těžší vybavení, například vrtačku nebo šroubovák), ale také to přináší nové příležitosti – je možné ji umístit na jakékoli místo a výšku, která vám nejvíce vyhovuje. Ocení to především lidé s nestandardní výškou. Pro tyto osoby je použití obvyklé úrovni (82 centimetrů nad podlahou) problémem a ovlivňuje zdraví (například způsobuje časté ohýbání zad).

Verze se zásuvkami nebo bez zásuvek

Koupelnová skříňka

Obě skříňky se mohou lišit ve stylu, materiálu a konstrukcí. První dva parametry jsou do velké míry záležitostí individuálních preferencí (je však třeba pamatovat na to, že skříňka zapadá do celkového vybavení koupelny), takže jejich konstrukce může ovlivnit vaše každodenní návyky. Skříňka pod umyvadlem se zásuvkami je jednou z dostupných možností, stejně oblíbené jsou skříňky s policemi skrytými za otevíracími nebo posuvnými dvířky. Skříňky se zásuvkami nebo dveřmi, které se otevírají směrem ven, jsou řešením pro větší koupelny – když jste si jisti, že prodloužené zásuvky a otevřené dveře nebudou omezovat váš pohyb a nic nepoškodí. V menších koupelnách doporučujeme police umístit za posuvné dveře, které jsou namontovány na kolejích.

Výše uvedené klady a zápory obou typů skříněk by měly rozptýlit pochybnosti každého, kdo čelí takové volbě. Pokud máte menší koupelnu zařízenou v moderním stylu, měli byste se rozhodnout pro závěsnou skříňku nad umyvadlo. Pokud se však nebojíte, že stojící skříňky budou dominovat vnitřku vaší koupelny a zároveň by se vám nelíbilo čištění v těžko přístupných místech, budou lepší volbou stojící skříňky. Zajímavou alternativou k popsaným informacím v tomto článku jsou skříňky s umyvadlem prodávaným v soupravě – výběrem této možnosti si jsme jistí, že oba prvky dokonale padnou (dokonce i velké umyvadlo se skříňkou perfektně doplní jakýkoli interiér).

 

 

Zpět