Koberce metráž - způsob, jak mít krásnou a teplou podlahu

20.10.2020

Vzorované, hladké, v nádherných barvách, příjemné na dotek, zútulní a zahřejí interiér - to nejsou všechny výhody kobercových krytin. Jaké vlastnosti určují rostoucí popularitu této podlahové krytiny?

Při volbě povrchové úpravy podlahy bereme v ohled hlavně populární krytiny, jako jsou podlahová dlažba, laminátové a vinylové plovoucí podlahy a podlahové palubky. Koberec a kobercové krytiny volíme až jako poslední možnost, která je nejčastěji diktována ekonomikou. Dostupná cena je jednou z výhod této krytiny, která je vhodná do obývacího pokoje, ložnice, chodby - všude tam, kde chceme mít odolnou a teplou podlahu za příznivou cenu.

Koberce metráž - Baumax
 

 Druhy kobercových metráží – podložky

 Každá kobercová krytina se skládá ze dvou vrstev: podložky a rouna. Podložka je vrstva, která má přímý kontakt se zemí. Podlahové krytiny se nejčastěji vyrábějí z:

 • filcu - vhodný pro použití na jakémkoli povrchu. Dobře zahřeje povrch a zabrání roztřepení koberce;

• juta - odolná vůči vysokým teplotám a vlhkosti. Funguje dobře v interiérech s podlahovým vytápěním;

• pěna - dokonale chrání před chladem, obzvlášť je vhodná pro kamenné a betonové podlahy, ale nedoporučuje se pro lakované podlahy

• gumová pryž - nejdražší a nejnáročnější materiál, který lze pokládat pouze na beton. Guma také může reagovat na látky obsažené v čisticích prostředcích.


Kobercové krytiny - Baumax

 Druhy kobercových metráží – vrchní rouno

 Rouno může být vyrobeno z přírodní vlny nebo syntetických vláken, která jsou mnohem odolnější proti oděru a deformacím a zároveň se snáze čistí.

Estetika a konečný vzhled kobercové metráže závisí na typu vazby použité při výrobě.

 Nejoblíbenější vazby jsou: jehlová vazba, velur, scroll, smyčka, saxon a shaggy.

 

  • Podlahová krytina s jehlovou vazbou má hustá, pevně propletená vlákna s tenkým průřezem. Extrémně pevná a odolná, vhodná nejen do bytu ale i kanceláří.
  • Velurová vazba neboli smyčková vazba, kdy vlas je hustý, krátký a měkký na dotek, přesto se snadno čistí a je odolný vůči deformacím. Je ideální pro interiéry s větším provozem.
  • Scroll vazbu tvoří kombinace nižší utažené smyčky a vyšší volnější smyčky, díky čemu koberec má atraktivní strukturovaný vzor. Při jeho výrobě se používá filcová podložka, která je odolná vůči vlhkosti a změnám teploty a poskytuje další izolaci podlahy. Z tohoto důvodu jej lze použít v jakémkoliv interiéru.
  • Smyčková vazba – jednoduchá a odolná, snadno se udržuje. Dobře reaguje na větší zatežení.
  •  Vazba typu saxon je střižená s hladkým povrchem, velmi komfortní a příjemná na dotek. Vazba spirálovitě zkroucených vláken, které stojí rovně nahoru je extrémně elastická.
  •  Shaggy koberec má řezanou, dlouhou a volnou hromadu vláken, proto je velmi příjemný na dotek a vizuálně moc pěkný. Nejčastěji se používá v málo frekventovaných místnostech, jako je ložnice, protože je obtížnější jeho údržba.

 Největší výhodou kobercových krytin je kromě atraktivního vzhledu a pevnosti, měkkost a pružnost. Na rozdíl od oblíbených plovoucích podlah nebo dřevěných podlah jsou teplé na dotek a dobře izolují a tlumí nárazy.

Pokud však koberec není tím druhem krytiny, kterou chceme mít na podlahách, podívejte se na naší nabídku podlahových krytin:


 

Zpět