Jaký zvolit zahradní gril?

08.03.2021

 

Grilování je nedílnou součástí letních venkovních aktivit. Široký výběr typů a modelů grilů umožňuje zvolit zahradní gril nejen vašim vlastním preferencím a očekáváním, ale také prostoru, který máte v zahradě nebo na terase. Kompaktní, přenosné grily se osvědčí také při pořádání pikniku a kempování, zatímco elektrický gril vám umožní bezpečně grilovat po celý rok, bez kouře a v pohodlí vaší vlastní kuchyně. Zárukou chutné a aromatické přípravy grilovaných pokrmů je nákup dobrého grilu. Poradíme, který gril zvolit: plynový, uhelný nebo možná elektrický? Přenosný nebo stacionární? Je víko v grilu nutné a ovlivňuje chuť jídla? Jaké jsou výhody a nevýhody různých typů grilu a nakonec - jak pečovat o gril, aby jej bylo možné používat po mnoho let?

Zahradní grily - Baumax.cz

Porovnání plynového grilu, grilu na dřevěné uhlí a elektrického grilu

Plynový gril

Plynové grily si získávají popularitu mezi majiteli zahrad, protože nepotřebují uhlí ani podpal, což je velmi výhodné pro udržení čistoty. Po otočení hořáku je gril okamžitě připraven k použití. Plynová láhev je umístěna pod roštem grilu ve speciální kovové skříni, což je základem estetického vzhledu grilu. Díky tomu lze regulovat teplotu roštu, abyste mohli připravovat různá jídla současně. Přídavný boční hořák umožňuje ohřívat jídlo v hrncích nebo připravovat omáčky, bez nutnosti to dělat doma na sporáku - celou večeři lze připravit na plynovém grilu. Plynové grily fungují na stejném principu jako přenosné plynové sporáky. Další výhodou takového grilu je poklop, který zrychluje proces přípravy jídla a umožňuje ovládat vysoké teploty a plameny z hořáků pod roštem. Ceny plynových grilů jsou poměrně vysoké, ale jsou to spotřebiče, které vám budou sloužit léta.

Zahradní grily - Baumax.cz

Gril na dřevěné uhlí

Jedinečnou chuť grilovaných pokrmů zajistí gril na dřevěné uhlí. Grily na dřevěné uhlí jsou snadno dostupné, relativně levné a snadné k přenášení - nejlevnější model grilu na dřevěné uhlí se vám vejde do batohu, takže si ho můžete vzít s sebou na výlet nebo piknik. Jídla připravované na roštu umístěným nad rozpáleným dřevěným uhlím má kouřovou vůni, která se dokonale hodí k masu nebo uzeninám - ani elektrický gril, ani plynový gril tuto chuť a vůni jídlu nedodají. Grilování na uhelném grilu trvá déle, protože nejprve musíte dřevěné uhlí rozpálit a poté jej pravidelně přidávat, abyste udrželi teplotu. Grily na dřevěné uhlí jsou kulatého nebo obdélníkového tvaru a můžou být uzavírací nebo otevřené. 

Zahradní grily - Baumax.cz

Betonový a elektrický gril

Elektrické grily vyžadují zapojení ke zdroj el. energie k rychlému zahájení ohřevu grilu. Tento typ grilu je vhodný zejména pro vnitřní a venkovní použití. Má odnímatelnou, nepřilnavou grilovací plochu, kterou lze sundat a umýt v myčce. Velkou výhodou elektrického grilu je absence kouře - což vám umožňuje grilovat i na balkóně. Před použitím grilu na balkóně však stojí za to zjistit, zda vnitřní předpisy na bydlení takovou činnost nezakazují.

Betonový gril

Samostatnou kategorií zahradních grilů jsou stacionární betonové grily. Jsou větší než jiné typy grilů, jsou stabilní a odolné vůči povětrnostním podmínkám - budou dobře fungovat ve velké zahradě s vydělenou zónou pro grilování nebo rozpalování ohniště.

Zahradní krby a zařízení pro přípravu jídel na horkých roštech, jako jsou zahradní ohniště nebo udírny a kotlíky, jsou vyrobeny z pevné oceli nebo nerezové oceli, což zajišťuje pohodlí při použití a snadné čištění.

Velikost grilu a grilovací plocha

Jednotlivé modely grilů se liší nejen velikostí, ale také grilovací polohou. Velké grily vám umožní připravit jídlo pro přibližně 12 lidí současně, střední - pro přibližně 8 a malé - pro maximálně 4. Samozřejmě, lidé, kteří mají malý gril, mohou připravovat jídlo pro více hostů, ale bude to trvat mnohem déle. Když přemýšlíte, jaký velký gril koupit, je dobré věnovat pozornost možnosti nastavení výšky roštu nebo jeho rozdělení. Maso potřebuje vyšší teplotu a delší dobu grilování než zelenina nebo chléb, regulací výkonu hořáků na plynovém grilu nebo rozdělením roštu bude každé jídlo dokonale propečené. Grilovací příslušenství nejen usnadní grilování, ale také udrží zařízení čisté.

Zahradní grily - Baumax.cz

Jaký gril – tvar

Nejčastěji je první asociací se zahradním grilem kulatý rošt a poklop na dřevěné uhlí nebo brikety. Dnes jsou tvary grilů různé a lze je přizpůsobit místu na zahradě, preferencím - grilovat můžete na plyn, elektřinu nebo dřevěné uhlí. Grily s válcovitým poklopem dodávají jídlu kouřovou vůni a chuť. Obdélníkové grily vám umožní co nejlépe využít prostor pro přípravu jídel. Kulaté nebo cylindrické modely mají obvykle méně polic a rovněž menší odkládací prostor pro umístění nádoby s jídlem. Složitější je také odkládání grilovacího příslušenství. Dobrý gril bude mít kolečka, která usnadní jeho přemisťování.

Jaký vybrat gril na dřevěné uhlí?

Vysoce kvalitní gril na dřevěné uhlí by měl obsahovat poklop, který urychlí přípravu pokrmů, a popelník, který vám umožní rychle vyčistit grill. Větrací otvory udržují správnou teplotu. Obdélníkové modely mají často navíc udírnu. Větší grily na dřevěné uhlí mají kromě děleného a nastavitelného roštu také ohřívací polici, která umožňuje přípravu různých pokrmů v různých časech a teplotách.

Jaký vybrat plynový gril?

Plynové grily jsou dobrou volbou pro majitele větší zahrady - zařízení je poměrně velké, může zabírat většinu terasy. Chcete-li si vybrat dobře, musíte věnovat zvláštní pozornost hořákům – podsvícené usnadňují provoz grilu po setmění. Stojí za to vybrat model s přídavným bočním hořákem, který vám umožní ohřát jídlo v hrncích nebo na pánvi. Rošt, kterým jsou plynové grily vybaveny, by měl být litinový a pokrytý smaltem. Vzhledem k tomu, že tyto grily jsou mnohem těžší díky vestavěné plynové láhvi, kolečka usnadňují uschovaní grilu, když se nepoužívá. Poklopy u plynových grilů lze integrovat s horním roštem - ohřívací policí. 

Více výrobků na grilování na zahradách a terasách najdete v obchodě BauMax. Čeká tam na vás přátelský personál a široká nabídka produktů. Naše výrobky se vyznačují vysokou kvalitou a nízkou cenou.


 

 

Zpět