Jaký zvolit materiál na zahradní polštáře?

17.04.2021

 

Textilie zdobící zahradní nábytek mu dodává útulnost a jsou perfektní jako aranžovací prvek. Díky tomuto typu doplňků dokážeme na domácí zahradě nebo terase vykouzlit jakýkoliv styl bytového designu - od jednoduchosti, elegance, glamour až na trochu extravagantní. Vše záleží na našich preferencích a nápadech na vytvoření prostoru, kde budeme relaxovat na čerstvém vzduchu. Pomocí barevných polštářů můžeme snadno oživit minimalistickou zahradu, polstrované houpací sítě a zahradní houpačky nás ukolébají během odpoledního spánku a zahradní altán se promění v ideální místo pro pořádání společenských setkání ve větší skupině.

Polstry na zahradní nábytek- Baumax.cz

Aby však materiály pro sedáky a opěradla zahradního nábytku dobře plnily svoji roli a sloužily nám po mnoho sezón, stejně jako zahradní nábytek, musí být vhodně zvoleny. Při nákupu zahradních polštářů a jiných potahů pro venkovní použití věnujte pozornost nejenom pohodlí jejich používání, dostupným barvám (je jich mnoho: šedá, béžová, modrá nebo zelená), struktuře a vzoru, ale také použití a struktuře látky - jinak velmi rychle ztratí svůj původní vzhled a budeme je muset vyměnit za nové.

Jaké vlastnosti by měly mít zahradní textilie?

Polštáře na zahradní nábytek by měly být vizuálně atraktivní a pohodlné, ale ještě důležitější jsou jejich praktické vlastnosti a typ použitého materiálu. Podívejme se blíže na deklarovanou odolnost výrobce vůči změnám počasí, životnost, náchylnost ke skvrnám a snadné čištění.

Často používané látky na zahradní nábytek by měly být čištěny nejen po sezóně. Vystavené nečistotám z trávy, bláta a nápojů vyžadují mnohem častější péči, takže čím kvalitnější materiál, tím více času ušetříme na relaxaci na zahradě. Pokud je na kvalitním polštáři nebo matraci skvrna, můžeme ji obvykle rychle odstranit hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě. Pokud to nepomůže, bude velkou výhodou možnost praní potahu v pračce podle doporučení na štítku. Pevnost látky se rozumí zejména odolnost materiálů proti mechanickému poškození, jako je roztržení a škrábance ostrými předměty nebo drápy psa nebo kočky. Zahradní polštáře by také měly dobře držet na sedáku a opěradle zahradního nábytku, neměly by se posouvat při sezení nebo při silném větru. Z tohoto důvodu mají často po stranách našité speciální pásky nebo šňůrky, kterými je lze připevnit k židli nebo křeslu.

Zahradní nábytek - Baumax.cz

Odolnost látek na zahradní nábytek vůči povětrnostním podmínkám

Počasí v našem klimatickém pásmu je extrémně rozmarné. Slunce, déšť a mráz se mohou vyskytnout kdykoliv během roku, a proto je tak důležité, aby jim polštáře zdobící zahradní nábytek dobře odolávaly. Jaké vlastnosti by měla mít textilie určené k použití na zahradě?

Voděodolnost látky

Voděodolný materiál znamená ochranu před silnými dešti a vysokou vlhkostí vzduchu. Kapky vody nevsakují do látky, ale místo toho se shromažďují na povrchu látky nebo z ní stékají. Totéž platí pro ostatní tekutiny, takže i částečně voděodolné materiály jsou méně náchylné ke skvrnám, a proto jsou funkčnější. Navíc po vyprání rychleji schnou, což je výhodou, dokonce i při nepříliš vysoké teplotě.

Zahradní nábytek - Baumax.cz

Odolnost proti UV záření

Působení UV paprsků poškozuje nejen naši pokožku, ale také většinu látek, které časem mění barvu. Pokud si chceme být jisti, že textilie na zahradu vystavené silnému slunečnímu záření (polštáře, zahradní slunečníky, houpačky s přístřešky) neztratí svůj původní vzhled, ujistěte se, že mají normu EN ISO 105-B02: 2013. Tato norma určuje (definuje) odolnost proti vyblednutí pod vlivem světla a  skládá  se z 8 bodové stupnice, kde 1 znamená žádná ochrana. Někdy jsou vlastnosti polštáře popsány třídou - třída A je ekvivalentní alespoň stupně 6, takže si v průběhu let zachová jednotnou barvu.

Přehled látek na zahradní polštáře

Polyester

Velmi často je vybírají lidé, kteří oceňují kombinaci vizuálních a praktických hodnot. Má hustou, kluzkou na dotek vazbu, díky níž je voděodolný a snadno se čistí. Polyester může mít jakoukoliv barvu a vzor, nebo vyrobit z něho imitaci lnu, který krásně ladí ke dřevěným a technoratanovým sadám nábytku.

Kodura

Poměrně tuhá a mírně drsná na dotek  PVC látka, ideální pro výrobu polštářů, které doplňují zahradní nábytek. Laminovaná z vnitřní strany, je 100% vodotěsná a velmi odolná. Nezanechává skvrny a prach lze odstranit pomocí zahradní hadice. Populární také pro použití jako kryt na zahradní nábytek.

Drillich

Zahradní polštář může mít také potah vyrobený z drillichu. Tato tkanina je extrémně pevná a odolná proti zabarvení a je také široce používaná pro výrobu jiných textilních výrobků, jako jsou ubrusy, pytle nebo pracovní oděvy. Na rozdíl od kodury a polyesteru nezadržuje na svém povrchu vodu a vlhkost, takže v případě deště  je lepší jej skladovat doma. 

Zpět