Jakou vybrat dlažbu na schody? Jak vybrat odolný materiál?

30.12.2020

Interiérové a venkovní schody jsou velmi důležitým prvkem každého domu - správně uspořádané mohou dát jedinečnou atmosféru každému interiéru. Kromě estetických hodnot by jejich nejdůležitější vlastností měla být bezpečnost a funkčnost. Při dokončování schodů stojí za zvážení, který materiál bude ve vašem prostoru nejlépe fungovat. Vizuálně i prakticky.

Nejoblíbenějším a nejčastěji voleným řešením je obložení schodů dlaždicemi. Můžou to být keramické dlažby, gres nebo slínková dlažba.

Jakou zvolit dlažbu? Co je třeba dodržovat a čemu věnovat zvláštní pozornost? Zde je několik praktických tipů, které vám pomohou vytvořit krásné obložené schodiště.

Schodovky - Baumax.cz

Interiérové schody - jakým parametrům věnovat pozornost?

Nabídka dlažby je nyní tak velká, že učinit správné rozhodnutí může být docela výzva. Jak si tedy vybrat odolný materiál, který bude dokonale ladit k interiérovým schodům?

Při výběru dlažby na schody uvnitř domu byste měli vzít v úvahu několik důležitých parametrů, díky nimž bude povrch praktický. První je vysoka třída oděru (nejlépe bude fungovat třída IV nebo V). Druhým je tvrdost. Stojí za výběr dlaždic, které budou od 5 do 6 na Moshově stupnici. Třetí a podle nás nejdůležitější je protiskluzová úprava, která zajistí pohodlí a bezpečnost. Ideální jsou podlahové dlaždice odolné vůči poškození tzn. určené přímo na schodiště a pokryté protiskluzovou glazurou.

 

Interiérové schody – jakou zvolit dlažbu?

Pokud se rozhodnete obložit interiérové schodiště dlažbou, nejlépe se hodí gres, terakota nebo slínek - keramické dlaždice. Díky široké nabídce vzorů a barev můžete snadno najít produkt, který bude ladit ke stylu vašeho interiéru.

Pokud jste toužili po krásných dřevěných schodech, ale z různých důvodů si to nemůžete dovolit, bude pro vás ideální alternativou dřevěná dlažba. Ty kvalitnější jsou na první pohled nerozeznatelné od dřeva. Obchody dnes nabízejí celou řadu dřevěných schodišťových dlažeb. Většina z nich má velikosti, které budou dokonale odpovídat povrchu schodů. Minimalizuje se tím jejich ořezávání. Můžete například vybrat dlaždice o rozměrech 120x30 a umístit každou dlaždici na jednotný stupeň. Je to nejen praktické, ale také velmi elegantní řešení. Díky perfektně zvolené velikosti bude pokládka dlaždic na schody snadná a příjemná. Za zmínku stojí také stoupačky. Jejich povrch samozřejmě závisí na vkusu a individuálních preferencích. Pokud se však rozhodnete je obložit dlaždicemi, zvolte hotové sady schodišťových dlaždic se stoupačkami. Pokud to není možné, můžete dlaždice použité na schodech odříznout na stoupačky nebo je nechat neobložené.

Stojí za to vybrat celé dokončovací sady, skládající se ze všech potřebných prvků, tzn.. soklů, stupnic a dalších nezbytných prvků.

Schodovky - Baumax.cz

Venkovní dlažba na schody – čemu věnovat pozornost?

Nejdůležitější jsou: mrazuvzdornost a protiskluzové vlastnosti. Dlažba na venkovní schody bude po celý rok vystavená nepříznivým klimatickým faktorům, jako je mráz, déšť, sníh a teplo. Při výběru dlažby na venkovní schody si tedy vyberte takovou, která byla vyrobena s ohledem na tento typ povrchu. Vstupní schody musí být bezpečné o tom není pochyb. Mají sloužit roky, takže stojí za to vybrat ty, které mají vysokou třídu oděru. Všechno ostatní je záležitostí individuálního vkusu a potřeb.

Nezapomeňte! Nejdůležitější vlastností dobrých dlaždic jsou: otěr - nejlépe třída 3, 4 nebo 5, tepelný odpor, faktor absorpce vody, zabraňující absorpci vlhkosti a protiskluzové vlastnosti. Ten je označen symbolem R a měl by mít minimální hodnotu 9 a maximální 13.

Schodovky - Baumax.cz

Jakou vybrat dlažbu na venkovní schody?

Při výběru dlažby na venkovní schody se řiďte nejen atraktivním vzhledem, ale především příslušnými parametry, které zaručí odolnost a dlouhou životnost. Jednou z nejoblíbenějších možností pro dokončení schodů je gres, který se vyznačuje dlouhou životností. Tento typ dlažby je odolný vůči teplotním změnám a nízkou absorpcí vody. Neglazované porcelánové dlaždice se kvůli svému nepříliš estetickému vzhledu nejčastěji používají na schodech do suterénu nebo technické místnosti. U hlavních schodů, které mají také zdobit dům, je lepší zvolit porcelánovou dlažbu, jejichž povrch je pokryt vrstvou ozdobné glazury. Tento materiál má různé vzory a barvy a technologie digitálního tisku vám umožní vytvořit individuální motiv- například ozdoby na povrchu, které budou dekorativním prvkem.

Stejně populární a oblíbená je slínková dlažba, která zdobí chodníky, příjezdové cesty a balkóny. Výhodou takového povrchu je odolnost proti teplotním skokům a estetický vzhled. Největší nevýhodou tohoto materiálu je jeho snadné znečištění. Pokud zvolíte na venkovní schodiště slínkovou dlažbu, budete ji muset častěji čistit.

Alternativní možností je kamenné schodiště: žula nebo pískovec. Za zmínku však stojí, že se jedná o nejdražší variantu. Venkovní kamenné schody vypadají bezpochyby elegantně, ale musíme za ně zaplatit více. Žulové nebo mramorové desky, stejně jako desky na bázi přírodního kamene, se vyrábějí na objednávku.

Při výběru materiálu pro obložení schodů je nejdůležitější rozumný přístup k tématu - na schody můžete samozřejmě pokládat dlaždice, které jsou krásné - ale je také důležité, aby byly odolné vůči vnějším faktorům (například počasí) a mechanickému poškození. Klíčem k úspěchu je výběr správných materiálů. Zaměstnanci BauMax vám mohou pomoci při rozhodování. Zveme vás, abyste využili naší bohaté nabídky.

Zpět