Jaké umyvadlo vybrat do malé koupelny? 4 tipy

19.01.2021

 

Malá koupelna nebo velký problém? Funkční zařízení malé koupelny je skutečnou výzvou. Na několika metrech čtverečních musíte zřídit koupelnový a sanitární prostor, vhodně uspořádat koupelnové skříňky, police, pračku, sušičku a umyvadlo. Funkční vybavení koupelny vyžaduje dobrý návrh.

Umyvadlo je nepostradatelným prvkem vybavení každé koupelny. Její tvar a vzhled mají významný dopad na celkové uspořádání.

V tomto článku poradíme: které umyvadlo je nejlepší do malé koupelny?

 

Jaké umyvadlo vybrat do malé koupelny?

 

Zařízení koupelny, zejména té malé, může být obtížné. Chcete-li vytvořit funkční uspořádání v malé koupelně, stojí za to začít návrhem. V našem internetovém obchodě najdete bezplatný program interiérového designu, který vám usnadní tento úkol. Každé z dostupných umyvadel lze použít ke svému návrhu a posoudit, zda bude vhodné pro interiér. Skříňky, police, věšáky a sanitární prvky můžete libovolně uspořádat, dokud nedosáhnete požadovaného uspořádání. Online program vám nabízí ještě jednu možnost - umožňuje vizualizovat a upravovat jednotlivé prvky dekoru. Tak aby celek měl jednotné uspořádání.

 

Optimální rozměry umyvadla pro malou koupelnu

 

Umyvadlo pro malou koupelnu by mělo mít vhodné rozměry. Za prvé nesmí bránit svobodnému užívání místnosti. Příliš velké umyvadlo umístěné na masivní komodě opticky zmenší prostor a vytvoří dojem přeplnění. Pro malou koupelnu bude ideální umyvadlo jednoduchých tvarů. Malé umyvadlo nemusí být vůbec nepraktické. Pokud zajistíme, aby bylo dostatečně hluboké, jeho malé rozměry nebudou překážkou.

Druhým důležitým parametrem je montážní výška. Umyvadlo by mělo byt umístěno ve výšce alespoň 70 cm. V malých koupelnách, kde je důležitý každý centimetr, stojí za to pečlivě naplánovat, jak umístit umyvadlo. Nejlepším řešením se zdá být montáž umyvadla na skříňku nebo koupelnovou desku. Ty mají vhodnou výšku, díky čemuž bude použití umyvadla praktické a funkční. Není vhodné instalovat do malé koupelny stojící umyvadlo. Zabere spoustu místa, které by mohlo byt využité pro mnohem funkčnější skřínku nebo police.

 

Typy umyvadel

 

Jaký typ umyvadla pořídit do malé koupelny? V omezeném prostoru bude nejlépe fungovat koupelnová keramika ve tvaru jednoho z několika typů umyvadel:

  • zápustná umyvadla – horní okraj umyvadla je umístěn na základovou desku. Jsou velmi praktické, protože nezabírají mnoho místa na desce. Díky tomuto uspořádání se zvětší užitná plocha. Na desku můžeme navíc umístit kosmetiku, koupelnové doplňky a jemné ozdoby, např. svíčky.
  • umyvadlové mísy - umístěná na základovou desku. Stejně jako předchozí model, umyvadlo na desku vypadá esteticky a snadno se montuje a demontuje. Stačí jej umístit do otvoru vyříznutého v desce nebo skříni a utěsnit volný prostor mezi ním a otvorem. Umyvadlo na desku lze také  kombinovat s originální skříňkou a vytvořit tak jednotnou kompozici. Nevýhodou umyvadel na desku je, že omezují použití prostoru okolo.
  • nábytková umyvadla - jejich součástí je skříňka pod umyvadlo, které se přizpůsobují velikostí a tvarem. Při volbě tohoto typu řešení  volíme rovnou odpovídající sadu koupelnových doplňků – nábytkové umyvadlo s odpovídající skříňkou.
  • závěsná umyvadla - montují se přímo na zeď. Toto řešení se často používá při uspořádání malého interiéru, protože tyto umyvadla jsou obvykle malých rozměrů. Je velmi důležité natřít kolem nich voděodolnou barvu nebo obložit dlaždicemi, protože je snadné zastříkat prostor kolem nich;
  • umyvadla pod umyvadlovou desku - jsou montována pod deskou. Tento typ funguje nejlépe s konglomerátovým povrchem, který je velmi pevný a odolný proti vlhkosti;
  • volně stojící umyvadla - mají tvar bloku a jsou namontována jako volně stojící nebo na sloupu. Pro malou koupelnu to však není nejlepší volba - zabírá hodně místa. Toto řešení je vhodné pro majitele větších koupelen.

 

Sčím sladit umyvadlo?

 

Při zařizování malých koupelen by neměl být žádný prvek náhodný – také umyvadlo by mělo být přizpůsobeno aranžmá místnosti. Při aranžování domu a plánování uspořádání koupelny bychom měli pečlivě zvažovat a vybírat všechny, i ty nejmenší detaily. Ovlivní to konečný vzhled interiéru, který by měl být nejen elegantní, ale také funkční.

Při nákupu malého umyvadla bychom měli věnovat pozornost dalším prvkům interiérového designu - nábytku, doplňkům, typu panelů nebo obkladů a sanitárních zařízení. Klasická bílá mísa je bezpečná volba, která ladí k většině uspořádání. Pokud však zapojíme do zařizování interiéru jistou dávku fantazie, můžeme zvolit sociální zařízení v intenzivních barvách, např. módní černé.

Konečný výběr umyvadla pro koupelnu by měl záviset nejen na velikosti volného prostoru, který máme, ale také na funkci kterou má umyvadlo plnit. V závislosti od značky na trhu jsou dostupné různé modely v mnoha barvách a tvarech. Najdete umyvadla v jakémkoli stylu. Nejjednodušší a nejmenší budou vhodné pro mytí rukou nebo čištění zubů. Pokud však chceme v ní také prát, měli bychom se rozhodnout pro model s příslušnými rozměry. Může se ukázat, že pro pohodlné používání chybí jen 5 cm a navíc nástěnné umyvadlo či umyvadlo na desku nesplňují požadavky a není funkční. Před výběrem vhodného umyvadla, které bude dobře fungovat v koupelně, stojí za to podrobně změřit místnost. Volba správné velikosti umyvadla je důležitá otázka, protože používání koupelny - i velmi malé - má být pohodlné a příjemné.

Zpět