Jaké dlaždice zvolit pro podlahu v koupelně?

17.12.2020

Koupelna je specifický prostor, který vyžaduje povrchovou úpravu spojující pevnost a kvalitu s požadavky na styl. Zajímavé je, že výběr koupelnové dlažby je mnohem náročnější než obkladu. V nabídce výrobců jako Paradyż atd. dominuje béžová, bílá a šedá barva. To samozřejmě neznamená, že nemůžete najít produkty s výraznějšími barvami. Dřevěné dlaždice v koupelně jsou velmi originální řešení. Dodají interiéru módní, rustikální nebo moderní charakter - v závislosti na uspořádání.

Dlažby a obklady - Baumax.cz
 

Gres do koupelny

Zatímco podlahové dlaždice lze umístit na zeď, obklady na podlahu - ne. Nezapomeňte tedy vybrat produkt, který je určen k podlahám nebo k univerzálnímu použití. Koupelna je perfektní místo pro gresové obklady. Jsou vyrobeny na bázi ušlechtilého oxidu křemičitého a jsou velmi tvrdé. Kromě toho neabsorbují vodu a nečistoty.

Gres také vypadá skvěle na podlahách. Široký výběr různých produktů vám umožní dokonale sladit vzor se stylem obkladu. Taková podlaha ovšem neladí  pokud máme na zdi betonový kámen. V tomto případě lepší je vybrat neutrální klasické dlaždice.


 

Terakota do koupelny

Gres a terakota vypadají velmi podobně, ale liší se vlastnostmi. Gres je tvrdší, odolnější a méně savý. Terakota nám naopak poskytuje větší výběr barev a vzorů dlažby.

Dokonalým příkladem rozmanitosti jsou dlažby Patchwork - Carpet. Mezi nimi můžeme najít jedinečné inspirace bez ohledu na to, jaký styl preferujeme. Toto je nabídka pro ty, kteří oceňují originalitu. Unikátní kolekci představují rovněž španělské obklady. Originálním řešením je také přírodní kámen na zeď.

 Ačkoli není toto řešení v domácích koupelnách časté, někdy návrh koupelny zahrnuje jeden nebo dva schůdky. Například vyvýšená vana vypadá se schůdky velmi zajímavě. Při výběru  nabídky z obchodu nezapomeňte si vybrat dlaždice schodků, které mají speciální profil zajišťující bezpečnost.

Dlažby a obklady - Baumax.cz
 

Světlé nebo tmavé dlaždice pro podlahu v koupelně - co si vybrat?

Dlaždice v tmavé barvě v koupelně, podobně jako na terase, vypadají velmi elegantně, ale opticky zmenšují prostor. Proto budou nejlépe vypadat ve větších interiérech. Mělo by se také pamatovat na to, že dlažba v tmavých barvách, zejména lesklá, nevypadá moc dobře se škrábanci a opotřebovaným povrchem. To vše bude rychleji viditelné na tmavé dlažbě.

U lehkých dlaždic je opotřebení méně patrné. Navíc opticky zvětšují prostor a dlaždice se snáze udržují v čistotě. Pokud chcete, aby nečistoty byli méně viditelné, zvolte keramické dlaždice s nepravidelným vzorem. Kolekce módních patchworkových dlaždic nebo dlaždic s mramorovou texturou budou ideální.

Bez ohledu na barvu, kterou zvolíte, bude mozaika na zdi krásným doplňkem.


 

Jaké dlaždice do sprchy bez sprchové vaničky?

Sprcha bez sprchové vaničky je stále populárnějším řešením. Vypadá stylově a elegantně. Při rozhodování o takovém řešení  musíte však zvolit správnou hydroizolaci. Při nákupu lepidel, spárovacích hmot a příslušenství pro pokládku keramických dlaždic nezapomeňte, že tyto materiály by měly být vodotěsné - epoxidové spárovací hmotou budou nejlépe fungovat.  Pozornost při výběru bychom měli věnovat také kvalitě příslušenství k dlaždicím.

Koupelna se sprchou bez sprchové vaničky musí mít správně profilovanou podlahu - 2% sklon kolem odtoku. To vyžaduje řezání dlaždic. Gres v tomto případě nebude vhodný, kvůli malé poddajnosti ke zpracování. Špatně nařezaná dlažba vypadá nevzhledně a kazí celý efekt v interiéru koupelny. Aby se tomu zabránilo, stojí za to použít čtvercovou mozaiku nebo úzké dlaždice s atraktivní texturou.


 

Jaké obklady zvolit do koupelny?

Výrobci - Cersanit, Paradyż a mnoho dalších – nabízejí obrovský výběr řešení. Výrobky se liší velikostí, kvalitou a strukturou. Styl koupelny a její velikost mají velký význam.

Malá koupelna je interiér, ve kterém budou nejlépe fungovat dlaždice jednotné barvy. Opticky zvětšují prostor, zejména pokud je v něm spousta zařízení. Chcete-li mírně oživit vzhled stěny, stojí za to použít dekorativní lišty.

Větší koupelnu lze samozřejmě obložit také v jedné barvě. Krásného efektu docílíme umístěním ozdobného kamene na jednu ze stěn. Dekorativní cihlová zeď zase dodá interiéru loftový styl.

Stěny koupelny vám dávají velký prostor pro realizaci. Nemusíme se omezovat pouze na obklady určené do koupelen. Stačí se podívat například na dekorativní panely do kuchyně, slinkový kámen nebo dokonce na vnější fasádní kámen - nic vám nebrání v použití těchto výrobků v interiéru, jako je koupelna!


Dlažby a obklady - Baumax.cz

Obklady do koupelny: matné nebo lesklé?

V současné době výrobci jako Cersanit, Paradyż atd. nabízejí tři typy dlaždic - matné, polomatné a lesklé. V tomto případě bereme v úvahu především naše vlastní preference, i když stojí za to vzít v úvahu několik dalších faktorů.

Matná keramika se hodí k minimalistickému stylu - přírodní i estetická vypadá velmi atraktivně a ladí  ke každému vybavení. Dekory a ozdobné lišty, stejně jako atraktivní skleněné luxfery nebo dokonce elegantní kamenný obklad, vypadají krásně. Nečistoty a opotřebení jsou na matných obkladech méně viditelné, i když v koupelně může být udržování čistoty trochu obtížnější.

Lesklé obklady v kombinaci se zlatými doplňky dodávají jedinečný efekt glamour. Tyto typy koupelnových dlaždic jsou ideální pro interiéry bez okna - rozptylují světlo, takže koupelna vypadá světlejší. I když jsou nečistoty na lesklých dlaždicích viditelnější, zároveň se tyto dlaždice snáze čistí.

V koupelně vypadá skvěle také sádrový kámen a dlaždice imitující dřevo CHEVRON.


 

Rozměry a tvary dlaždic pro koupelnu

Pokud je koupelna malá je lepší zvolit keramické dlažby se standardními rozměry 40 x 40 cm nebo větší - 60 x 60 cm. Překvapivě velkoformátové dlaždice - 120 x 60 cm - vypadají v takovém interiéru skvěle. Působí dojmem čistoty a opticky zvětšují interiér. Skvěle vypadají společně s dekory, např. 25 x 75 cm.

Ve středních a velkých koupelnách dobře fungují malé i velké dlaždice. Velkolepého efektu lze dosáhnout použitím 3D panelů na stěně, které dokonale napodobují například sádrový kámen:

Netradičním, ale velmi zajímavým doplňkem v koupelně, bude fasádní deska - odolná proti vlhkosti, lze ji zkrátit na libovolnou délku a může fungovat jako dekor.

Dlažby se liší nejen velikostí, ale i tvarem. Kromě klasických čtverců nabízejí výrobci jako Cersanit nebo Paradyż také obdélníkové, šestihranné a osmiboké dlaždice. Poslední dva typy vypadají lépe ve velkých koupelnách. V menších koupelnách stojí za to je použít jako doplňky.

Zpět