Jak zastínit tsu od sousedů? Nejlepší způsoby zastínění terasera!

16.08.2022

Každý majitel pozemku a zahrady s terasou si přeje mít kousek soukromé oázy klidu a venkovní relaxační zónu, kterou nenaruší zvědavé pohledy sousedů, kteří bydlí hned vedle nebo kolemjdoucích, kteří procházejí těsně za plotem. Domácí zahrada by měla být místem, kde můžete v klidu relaxovat, nikým a ničím nerušení. I když jsou vaši sousedé velmi milí a udržujete s nimi přátelské vztahy, je dobré při zařizování domu a jeho okolí popřemýšlet, jak terasu či místo posezení zastínit, abyste zajistili úplnou svobodu a soukromí pro členy vaší domácnosti a návštěvy hostů, a nedostávaly se k vám zvuky a pohledy zvenčí.

Pokud však máte navíc možnost venkovní posezení zastřešit, získáte dodatečnou ochranu před nepříznivými povětrnostními vlivy, jako je vítr, déšť nebo pálící slunce, které často znesnadňuje posezení či stolování venku.

Přemýšlíte, jakým způsobem zastínit terasu před sousedy, ať všichni máte tolik žádoucí soukromí? Představíme vám pár tipů a způsobů, jakým způsobem proměnit vaši terasu v klidné místo s pohodovou atmosférou, kde budete rádi trávit čas, ale rovněž odpočívat a přijímat návštěvy.

 

Zástěna zajistí soukromí na zahradě

 


V tomto článku:

1. Co udělat, aby získat trochu soukromí na své zahradě?

2. Závěsy pomohou zastínit terasu od pohledů sousedů

3. Plotové panely jako kryt terasy

4. K zakrytí terasy pomohou stínící rohože

5. Boční, vertikální markýzy a plisé rolety

6. Pergoly

7. Zahradní slunečníky

8. Zelená zástěna - Jak si na své zahradě či terase vytvořit zástěnu z živého plotu či rostlin

9. Zahradní altán


 

 

Co udělat, aby získat trochu soukromí na své zahradě?

Cítit na sobě neustálé pohledy sousedů, jistě zasloňuje relaxaci a odpočinek. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak tomu zabránit, je zastřešení teras, ale také různé typy zastínění. Na začátku je potřeba zvážit, v jakém rozsahu a jaký typ zastínění opravdu chcete. Vybírat můžete z prvků různých velikostí a materiálů. Některé budou více zastavěné, jiné budou decentnější, a také neztratíte úplně kontakt s okolím. Bez ohledu na to, jaké řešení na terasu a na zahradu si vyberete, ty vám umožní užít si bezstarostný čas strávený venku s rodinou a přáteli.

 

Živý plot na pozemku

 

Závěsy pomohou zastínit terasu od pohledů sousedů

Závěs je nejjednodušší terasová zástěna, která se vyznačuje mimořádnou lehkostí. Jeho použití dodá vašemu prostoru jemnou, stylovou atmosféru. Závěsy samotné mohou být zároveň dekorativním prvkem, který můžete upevnit libovolným způsobem. Instalace závěsu je velmi jednoduchá. Stačí nainstalovat barevně sladěnou záclonovou tyč nebo použít šňůru na prádlo, která není téměř vidět. Nejlepší barvou pro takový závěs bývá neutrální béžová nebo bílá. Není to samozřejmě nutností, když se vám líbí jiná barva, klidně ji tam dejte. Toto řešení vás ochrání nejen před zraky sousedů a kolemjdoucích, ale také před větrem a slunečním zářením. Závěs je ideálním doplňkem do módního boho stylu. Vytvoříte tak útulný relaxační koutek pro celou rodinu.

 

Závěsy jako zastínění na terasy

 

Plotové panely jako kryt terasy

Pokud chcete terasu zakrýt před sousedy pobývající vedle, je nejlepší použít vertikální zástěny ve formě plotových panelů. Jejich montáž na stěny budovy je velmi jednoduchá. Mohou to být dřevěné plotové panely, pokud už nějaké máte kolem svého pozemku, což vám umožní udržet jednotné uspořádání kolem domu. Obvykle se však používají dřevěné panely s malými průsvity nebo ty s prolamovanou konstrukcí v různých velikostech, a různě upravené - minimalistické nebo i dekorativní. Můžete si je vybrat podle svých potřeb a velikosti vaší terasy. Dřevěné prolamované ploty budou dobře fungovat v domech ve venkovském stylu. Taková dřevěná stěna zakrývající boční stranu terasy je ideální clonou nejen před pohledy sousedů, ale i před větrem a spalujícím sluncem na zahradě. Dřevo je třeba pravidelně impregnovat, aby bylo odolné vůči vlhkosti, ale i jiným škodlivým povětrnostním vlivům.

 

Jak zastínit terasu - zahradní slunečník nebo markýza?

 

K zakrytí terasy pomohou stínící rohože

Rohože skvěle ochrání boční strany terasy. Ty jsou efektivním řešením, všude tam, kde chceme získat větší pocit soukromí, takže se skvěle uplatní i na balkony. Jejich pořízení není nákladné, a montáž snadná. Proto jsou velmi často používány. Mohou být vyrobeny z různých materiálů. Obvykle se jedná o bambus nebo různé typy umělých materiálů, díky čemu jsou rohože velmi odolné. Další výhodou je snadno vybrat materiál, tak aby dokonale ladil k danému uspořádání. Například bambus se vyznačuje velmi estetickým vzhledem a vysokou odolností. Stínící rohože navíc poskytují tolik požadovaný v létě stín. V prodeji jsou především rohože určené k upevnění pomocí stahovací pásky ale i drátků.

 

Boční, vertikální markýzy a plisé rolety

Markýzy a plisé rolety zastíní terasy od pohledů sousedů, kdy to jen budete potřebovat, takže se na své terase budete cítit komfortně. Markýzy můžete libovolně otevírat a zatahovat podle potřeby. Je to také skvělý způsob, jak zastínit prostor, zejména v odpoledních hodinách, kdy je slunce nízko. Markýzy či rolety na zahrady a terasy si můžete pořídit v mnoha velikostech a barvách. Vyberte takové, které budou nejvíce ladit k ostatním prvkům vybavení.

 

Pergoly

Je to zajímavé řešení, jak si zajistit soukromí v prostoru své zahrady, ochránit se před zraky sousedů a zároveň zajistit příjemný stín během slunečních dnů. Pergoly na zahradu se nejčastěji vyrábějí z prolamovaných dřevěných panelů, umístěných mezi dřevěné nebo kovové sloupky, které drží celou konstrukci. Pergoly na zahradu poskytnou útulnou atmosféru pro příjemné trávení času venku. Dobře poslouží například také při rodinných oslavách, či když vás navštíví přátelé. Budete tam moc pak trávit čas za jakéhokoliv počasí.

 

Zakrytí terasy pomocí dalších stěn

 

Zahradní slunečníky

Pokud přemýšlíte, čím zastínit venkovní posezení, měli byste vědět, že v této roli skvěle poslouží zahradní slunečníky. Zahradní slunečník může mít různé rozpětí a úhel sklonu. Pamatujte, že není možné očekávat, že malý slunečník vytvoří adekvátní zástěnu mezi vámi a okolím. Mezi různými modely dostupnými na trhu můžete si například pořídit ten s výklopným ramenem. To dovolí nastavit úhel naklonění slunečníku dle potřeby, čím lze zajistit potřebnou ochranu. Zahradní slunečník může mít kovovou nebo dřevěnou konstrukci, kterou lze přizpůsobit vzhledu okolí a terasovému nábytku. Pokud zvolíte pevnou a nepromokavou látku, zahradní slunečník vám zajistí nejen ochranu před sluncem, ale také deštěm. Co je bez pochyby v našem klimatu a měnících se povětrnostních podmínkách velkou výhodou.

 

Zelená zástěna - Jak si na své zahradě či terase vytvořit zástěnu z živého plotu či rostlin

Skvělým řešením pro získání více soukromí na zahradě a terase je vytvoření zelené zástěny. Takový živy plot nás výborně ochrání rovněž od větru, a to je důležité obzvlášť v našem podnebí. Výhodou živého plotu je rovněž to, že sám o sobě je výjimečně dekorativním prvkem. Samozřejmě je potřeba počítat s tím, že se o živý plot potřeba starat, a že by se měl čas od času zastřihnout. Jen tak si udrží svůj krásný vzhled.

Pro vytvoření originální zástěny vám například poslouží květinové treláže, protože zaberou málo místa, takže je lze použít i na malých terasách či balkonech. Dalším řešením je vysadit na zahradu či pozemek živý plot nebo řadu tújí. Živý plot nevyžaduje mnoho práce, stačí jen jej správně zastříhávat, a když vyroste, bude skvělou ochranou i od slunce. Terasy můžete zastínit třeba rostlinami v květináčích. Do velkých květináčů vysázejte odrůdy rostlin, které rychle rostou a dají se poměrně rychle tvarovat. Skvěle se zde bude hodit jalovec obecný nebo ozdobnice čínská. Na malý prostor vysaďte menší rostliny, které se budou hodit i na balkon, kde vytvoří atraktivní živý plot a ochrání nás tak od pohledů zvenčí.

 

Zeleň jako účinná zástěna před sousedy, ale rovněž větrem a sluncem

 

Zahradní altán

Altán na zahradě může mít formu samostatně stojící konstrukci nebo si na terasy můžete pořídit jen módní zastřešení mezi zdi. Obvykle se vyrábí z materiálů, jako je dřevo nebo hliník. Pokud bude váš altán mít třeba jen dvě stěny po stranách a stříšku, skvěle ochrání sedící tam členy domácnosti a hosty před větrem, deštěm a sluncem. Zabrání také nechtěným pohledům zvenčí a zajistí tak klidný a ničím nerušený odpočinek. Mnohé inspirace na jeho zařízení či výstavbu najdete na internetu.

 

Stěny altánu budou chránit před zrakem sousedů

 

Zástěny vhodné pro použití na terasy či pozemek, bez ohledu na to, zda se jedná o boční markýzy či zeleň, v podobě živého plotu, by měly být vybírány dle potřeb všech členů domácnosti, dostupného prostoru a vašeho individuálního vkusu. Některé z prvků můžeme nainstalovat sami, zatímco jiné mohou vyžadovat pomoc odborníků. To je také dobré vzít v ohled při jejich výběru. Je ideální, pokud zástěna na pozemek či zahradu, kromě toho, že skvěle splní svou funkci, bude také ladit s dalšími prvky, včetně samotné budovy a tvořit s nimi jednotný celek.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Péče o trávník v létě


Jaké venkovní svítidlo s pohybovým senzorem je nejlepší?


Jak ochránit zahradní altán před větrem


 

Zpět