Péče o trávník v létě

10.08.2022

V létě bychom se o domácí trávník měli starat obzvlášť pečlivě. Dobře víme, že údržba trávníku v tomto období může být skutečnou výzvou – zvláště když je léto horké a suché. Jestli jste zvědaví, jak pečovat o trávník na zahradě v letních měsících, přečtěte si rady našich specialistů!

 

Údržba trávníku během léta - elegantně posekaná tráva

 


V tomto článku:

1. Pravidelná zálivka trávníku v letních měsících – optimální hydratace půdy

2. Zalívání trávníku a denní doba. Kdy zavlažovat trávník?

3. Letní údržba trávníků – nepřehánějte zálivku!

4. V létě je potřeba trávník pravidelně sekat!

5. Sekání trávy po delší přestávce

6. Letní údržba trávníku – zahradní technika, které vám usnadní práci

7. Hnojení trávníku během léta

 


 

 

Pravidelná zálivka trávníku v letních měsících – optimální hydratace půdy

Tráva potřebuje vodu zejména ve dnech, kdy je teplota vzduchu opravdu vysoká nebo když dlouho neprší. Bez vody může tráva rychle vysychat, žloutnout a prořídnout. Nedostatečná zálivka může trvale poškodit váš trávník. To platí zejména pro mladé trávníky, jejichž kořeny nemusí být dostatečně pevné nebo mohou být příliš mělké na to, aby přežily. Oteplování klimatu, které nás provází již několik let, znamená, že stále častěji je vhodné se postarat o dodatečné zavlažování trávníku.

 

Údržba trávníku v letním období  - zalévání během sucha

 

Zalívání trávníku a denní doba. Kdy zavlažovat trávník?

Nejdůležitějším pravidlem pro zavlažování je vyhnout se této činnosti v pravé poledne. Půda je v tuto dobu nejteplejší, voda se odpařuje nejrychleji a neposkytuje trávě dostatečnou hydrataci. V létě vyžadují trávníky 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční za týden. Část tohoto požadavku zajistí dešťové srážky, ale když je léto suché, je třeba zajistit dodatečnou zálivku.

 


Zajímavost!

Nedostatečné zavlažování může způsobit vývoj mravenčí kolonie. Nejlepší je zalévat trávníky dvakrát týdně a dopřát jím dostatek vody.


 

Pečování o trávník během léta - zálivka v období sucha

 

Letní údržba trávníků – nepřehánějte zálivku!

Důležité je také nepřehánět se zálivkou, zvláště v období dešťů. Nadměrná vlhkost může místo pomoci způsobit houbová onemocnění a růst mechu v trávě.

V deštivém létě je třeba zalévat méně častěji a málo, protože nadměrná vlhkost půdy, která dlouho přetrvává, může způsobit rozvoj chorob, škůdců a navíc plevelů.

 


Pamatujte!

Raději nezalévejte trávník na zahradě více, než je nutné. Tráva vyžaduje dodatečnou podporu pouze tehdy, když je to dáno povětrnostními podmínkami. Déšť je vždy nejlepší zavlažovač.

Suchý trávník v letě nesnáší intenzivní zalívání. Velmi suchou půdu je lepší zalévat několikrát menším množstvím vody.


 

Péče o trávníky v letních měsících - zakládání trávníku na jaro

 

V létě je potřeba trávník pravidelně sekat!

Pravidelné sekání trávy patří k zahradní práci pro každého, kdo má na pozemku, byť jen malý kousek zeleně. Ukazuje se však, že při sečení je potřeba dodržovat určitá pravidla, která umožní optimální péči o trávu.

Za prvé, nesekejte trávu příliš nakrátko. Nízké sečení může odhalit choulostivé části trávy a způsobit jejich spálení intenzivním sluncem. Listy by měly mít délku minimálně 3-4 centimetry pro správný průběh fotosyntézy. Díky tomu nebude váš trávník vypadat jako strniště. V suchém, horkém počasí můžete ponechat stébla vysoké 5-8 cm, aby se zamezilo vysychání půdy.

 

Sekání trávy pozdě večer

 

Sekání trávy po delší přestávce

Pokud nemůžeme trávník po delší dobu sekat, například v době kdy jste na dovolené a tráva roste do výšky, je lepší ji nesekat najednou. Aby tráva dosáhla požadované výšky, je trávník nejlepší posekat vícekrát. Pro tento úkol se vyplatí využít moderní zahradní stroje v podobě sekaček a traktorů.

Za druhé – sekejte ve vhodnou dobu! Nejlepší doba na sekání trávníku je ráno nebo večer. Péče o trávník v létě by se měla řídit tímto doporučením. Proč je tato doba vhodná? Protože jsou trávník a stonky trávy nejpružnější a je jednodušší je sekat. Je také dobré pamatovat na to, že je potřeba sekat ve dnech bez deště – sekání mokré trávy má nejen negativní vliv na zahradní techniku, ale může vést i ke vzniku houbových onemocnění trávníku.

 

Letní údržba trávníku – zahradní technika, které vám usnadní práci

Zatřetí – dobrá výbava je v létě základem správné údržby trávníku. Ujistěte se, že nože vaší sekačky nebo zahradního traktoru jsou dostatečně ostré. Tupá čepel použitá na trávník může jak stonek roztrhat, tak poškodit jeho strukturu.

 

Pokud tráva zežloutne, je čas zalévat!

 

Odplevelování trávníku

Pravidelné odplevelování trávníku, stejně jako hnojení trávníku, je dalším důležitým úkolem, který jej udrží v dobré kondici po celé léto. Aby se plevel v trávníku nerozšiřoval dál, měl by se jej z něj odstranit, jakmile se objeví. Díky tomu tráva nepřeroste. Nejvíce je trávník zatěžován dvouděložným plevelem, proto se jej co nejrychleji zbavte, než jím proroste celý trávník.

Mladé trávníky lze odplevelovat ručně, pomocí vhodného nářadí. Starší trávníky mohou vyžadovat rovněž použití chemických prostředků. Pro tento úkol je vhodné vybrat herbicid, který trávě neublíží. Při použití této metody se vyplatí předem chránit sousední okrasné rostliny, aby výpary nebo i malé množství prostředků při aplikaci, nepoškodily jejich strukturu.

Trávník bude vypadat krásně a poroste rychleji, pokud na něm nebude plevel.

 

Odstraňte dvoulistý plevel, jinak váš trávník nebude pěkný

 

Hnojení trávníku během léta

Léto je obdobím zvýšeného růstu trávy. Proto je zvláště důležité trávník během léta přihnojovat. Frekvence hnojení závisí na typu použitého hnojiva. Existují pomalu působící hnojiva, která se aplikují pouze jednou na jaře. Nejoblíbenější jsou však ty, které se v létě aplikují každé čtyři až šest týdnů.

Tráva by měla být přihnojována ihned po sečení, nejlépe pokud není slunce, zato fouká vítr. Je třeba pečlivě dodržovat doporučenou dávku, kterou najdete na obalu daného hnojiva. Je třeba si uvědomit, že nadměrné hnojení může být pro trávník škodlivé. Hnojivo může udělat trávu oslabenou a náchylnější k nemocem. Tráva sice potřebuje minerální hnojiva, ale je bezpodmínečně nutné dávkovat je s mírou a dle doporučení. Než začněte, přečtěte si důkladně informační štítek od výrobce, který uvádí návod na aplikaci.

 

Nadměrné hnojení není vhodné, může způsobit přerůst trávy

 

Vertikutace – způsob, jak vytvořit krásný trávník

Zalévání trávníku v létě, jeho sekání a hnojení nejsou jediné činnosti, které mohou zlepšit jeho vzhled a stav. Další nesmírně důležitou věcí, na kterou je třeba pamatovat zejména na začátku léta a na jaro, je vertikutace trávníku.

Po celou zimu se na povrchu trávníku hromadí zbytky rostlin, listí a větvičky nanesené větrem, což následně vede k odumírání trávy. Postupem času se všechny tyto prvky nahromadí a vytvoří vzduchotěsnou skořápku zvanou plsť. Ta zabraňuje pronikání vody ke kořenům a brání cirkulaci vzduchu. Vertikutace je první věc, kterou musíte na svém trávníku po zimě udělat.

 

Na malé trávníky a malé plochy stačí ostré kovové hrábě. V případě velkých trávníků potřebujete k odstranění plsti specializovanější, ale snadno ovladatelná zařízení, jako jsou vertikutátory a kultivátory. Jedná se o tzv. vertikutátor. Funguje tak, že pomocí pružin nebo nožů prořezává svrchní vrstvu půdy, odstraní plsť a snižuje hloubku půdy. Těsně po tom nebude váš trávník vypadat příliš atraktivně, ale je to nezbytné, stejně jako hnojení a zalívání. Rychle zjistíte, že za krátkou dobu bude trávník vypadat krásně a vydrží dlouho v dobré kondici.

Pokud se na povrchu trávníku tvoří přetrvávající louže a tráva není barevně jednotná, je to známka toho, že se vyplatí trávník provzdušnit. Toto ošetření obnoví schopnost půdy absorbovat vodu a také zabrání šíření mechu ve vlhkých oblastech. To umožňuje půdu nejen provzdušnit, ale také zlepšit její elasticitu a zvýšit její odolnost vůči nepříznivým povětrnostním vlivům.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Zahrada v italském stylu - ideální místo k odpočinku na čerstvém vzduchu


Pohodlná odpočinková zahrada. Jak uspořádat relaxační zónu na zahradě?


Moderní panelové oplocení - co to je a jak vybrat to pravé pro styl domu?


 

Zpět