Péče o trávník v létě

10.08.2022

V létě bychom se o domácí trávník měli starat obzvlášť pečlivě. Dobře víme, že údržba trávníku v tomto období může být skutečnou výzvou – zvláště když je léto horké a suché. Jestli jste zvědaví, jak pečovat o trávník na zahradě v letních měsících, přečtěte si rady našich specialistů!

 

Travní směsi- Baumax

 


V tomto článku:

1. Pravidelná zálivka trávníku v letních měsících – optimální hydratace půdy

2. Zalívání trávníku a denní doba. Kdy zavlažovat trávník?

3. Letní údržba trávníků – nepřehánějte zálivku!

4. V létě je potřeba trávník pravidelně sekat!

5. Sekání trávy po delší přestávce

6. Letní údržba trávníku – zahradní technika, které vám usnadní práci

7. Hnojení trávníku během léta

 


 

 

Pravidelná zálivka trávníku v letních měsících – optimální hydratace půdy

Zalévejte trávník zejména ve dnech, kdy teploty vzduchu stoupají nebo dlouho neprší. Udržujte trávu svěží a zdravou, aby nevysychala, nežloutla a neprořídla. Dbejte na dostatečnou zálivku, abyste trávník ochránili před trvalým poškozením. Zalévejte obzvlášť mladé trávníky, jejichž kořeny ještě nejsou dostatečně pevné a hluboké, aby přežily. Vzhledem k oteplování klimatu, které nás provází už několik let, se postarejte o dodatečné zavlažování trávníku, které mu pomůže lépe přežít.

 

Zavlažovaní-  Baumax

 

Zalívání trávníku a denní doba. Kdy zavlažovat trávník?

Vyhněte se zavlažování trávníku v pravé poledne. V tuto dobu je půda nejteplejší, voda se odpařuje nejrychleji a neposkytuje trávě dostatečnou hydrataci. V létě dodejte trávníku 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční týdně. Část této potřeby pokryjí dešťové srážky, ale v suchém létě zajistěte dodatečnou zálivku.

 


Zajímavost!

Nedostatečné zavlažování může způsobit vývoj mravenčí kolonie. Nejlepší je zalévat trávníky dvakrát týdně a dopřát jím dostatek vody.


 

Zavlažovaní-  Baumax

 

Letní údržba trávníků – nepřehánějte zálivku!

Důležité je také nepřehánět se zálivkou, zvláště v období dešťů. Nadměrná vlhkost může místo pomoci způsobit houbová onemocnění a růst mechu v trávě.

V deštivém létě omezte frekvenci a množství zálivky. Předejdete tak nadměrné vlhkosti půdy, která může vést k rozvoji chorob, škůdců a plevelů.

 


Pamatujte!

Raději nezalévejte trávník na zahradě více, než je nutné. Tráva vyžaduje dodatečnou podporu pouze tehdy, když je to dáno povětrnostními podmínkami. Déšť je vždy nejlepší zavlažovač.

Suchý trávník v letě nesnáší intenzivní zalívání. Velmi suchou půdu je lepší zalévat několikrát menším množstvím vody.


 

V létě je potřeba trávník pravidelně sekat!

Sekejte trávu pravidelně, pokud máte na pozemku i jen malý kousek zeleně. Dodržujte při sečení určitá pravidla, která zajistí optimální péči o trávu.

Nesekejte trávu příliš nakrátko. Udržujte délku listů alespoň 3–4 centimetry, aby správně probíhala fotosyntéza a trávník nevypadal jako strniště. V suchém, horkém počasí ponechte stébla vysoká 5–8 centimetrů, čímž zabráníte vysychání půdy.

 

Sekačky-  Baumax

 

Sekání trávy po delší přestávce

Pokud nemůžete trávník delší dobu sekat, například během dovolené, a tráva vyroste do výšky, nesekejte ji najednou. Posekejte trávník postupně, několikrát, aby dosáhl požadované výšky. Pro tento úkol se vyplatí využít moderní zahradní stroje v podobě sekaček a traktorů.

Sečte trávník ve vhodnou dobu! Zvolte ráno nebo večer, kdy jsou trávník a stonky trávy nejpružnější a sekání je jednodušší. Dbejte na toto doporučení zejména při péči o trávník v létě. Sekejte trávu ve dnech bez deště – sekání mokré trávy nejen poškozuje zahradní techniku, ale může vést i k rozvoji houbových onemocnění trávníku.

 

Letní údržba trávníku – zahradní technika, které vám usnadní práci

Zatřetí – dobrá výbava je v létě základem správné údržby trávníku. Ujistěte se, že nože vaší sekačky nebo zahradního traktoru jsou dostatečně ostré. Tupá čepel použitá na trávník může jak stonek roztrhat, tak poškodit jeho strukturu.

 

Sekačky-  Baumax

 

Odplevelování trávníku

Pravidelné odplevelování trávníku, stejně jako hnojení trávníku, je dalším důležitým úkolem, který jej udrží v dobré kondici po celé léto. Aby se plevel v trávníku nerozšiřoval dál, měl by se jej z něj odstranit, jakmile se objeví. Díky tomu tráva nepřeroste. Zbavte se dvouděložného plevele co nejrychleji, protože zatěžuje trávník nejvíce a rychle jej prorůstá.

Mladé trávníky lze odplevelovat ručně, pomocí vhodného nářadí. Starší trávníky mohou vyžadovat rovněž použití chemických prostředků. Pro tento úkol je vhodné vybrat herbicid, který trávě neublíží. Při použití této metody se vyplatí předem chránit sousední okrasné rostliny, aby výpary nebo i malé množství prostředků při aplikaci, nepoškodily jejich strukturu.

Trávník bude vypadat krásně a poroste rychleji, pokud na něm nebude plevel.

Hnojení trávníku během léta

Léto je obdobím zvýšeného růstu trávy. Proto je zvláště důležité trávník během léta přihnojovat. Frekvence hnojení závisí na typu použitého hnojiva. Existují pomalu působící hnojiva, která se aplikují pouze jednou na jaře. Nejoblíbenější jsou však ty, které se v létě aplikují každé čtyři až šest týdnů.

Přihnojte trávu ihned po sečení, nejlépe když nesvítí slunce, ale fouká vítr. Dodržujte pečlivě doporučenou dávku uvedenou na obalu daného hnojiva. Vyhněte se nadměrnému hnojení, které může trávníku uškodit a oslabit ho, čímž se stane náchylnějším k nemocem. Dopřejte trávě potřebná minerální hnojiva, ale aplikujte je s mírou a dle doporučení. Než začnete, přečtěte si pečlivě informační štítek od výrobce s návodem na použití.

 

Zahradní nářadí- Baumax

 

Vertikutace – způsob, jak vytvořit krásný trávník

Zalévání trávníku v létě, jeho sekání a hnojení nejsou jediné činnosti, které mohou zlepšit jeho vzhled a stav. Pamatujte na vertikutaci trávníku, zejména na začátku léta a na jaře. Tato činnost je nesmírně důležitá pro zdravý a hustý trávník.

Po celou zimu se na povrchu trávníku hromadí zbytky rostlin, listí a větvičky nanesené větrem, což následně vede k odumírání trávy. Postupem času se všechny tyto prvky nahromadí a vytvoří vzduchotěsnou skořápku zvanou plsť. Ta zabraňuje pronikání vody ke kořenům a brání cirkulaci vzduchu. Vertikutace je první věc, kterou musíte na svém trávníku po zimě udělat.

 

Na malé trávníky a malé plochy stačí ostré kovové hrábě. V případě velkých trávníků potřebujete k odstranění plsti specializovanější, ale snadno ovladatelná zařízení, jako jsou vertikutátory a kultivátory. Jedná se o tzv. vertikutátor. Funguje tak, že pomocí pružin nebo nožů prořezává svrchní vrstvu půdy, odstraní plsť a snižuje hloubku půdy. Posekejte trávník, i když těsně po tom nebude vypadat příliš atraktivně. Je to nezbytné, stejně jako hnojení a zalévání. Uvidíte, že za krátkou dobu získá krásný vzhled a zůstane dlouho v dobré kondici.

Pokud se na povrchu trávníku tvoří přetrvávající louže a tráva není barevně jednotná, je to známka toho, že se vyplatí trávník provzdušnit. Toto ošetření obnoví schopnost půdy absorbovat vodu a také zabrání šíření mechu ve vlhkých oblastech. To umožňuje půdu nejen provzdušnit, ale také zlepšit její elasticitu a zvýšit její odolnost vůči nepříznivým povětrnostním vlivům.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Zahrada v italském stylu - ideální místo k odpočinku na čerstvém vzduchu


Pohodlná odpočinková zahrada. Jak uspořádat relaxační zónu na zahradě?


Moderní panelové oplocení - co to je a jak vybrat to pravé pro styl domu?


 

Zpět