Jak zařídit obývací pokoj ve stylu art deco?

23.08.2022

Obývací pokoj je místem, kde odpočíváme a přijímáme hosty. Proto se vyplatí jej aranžovat a realizovat v jeho uspořádání vlastní představy tak, aby celek dlouho lahodil oku. Současné interiéry ve stylu art deco se často vyznačují přepychem, noblesou a bohatou výzdobou, připomínající byty aristokratů z 20. let 20. století. Art deco design je především dekorativní zdobení a kombinace tradičních a avantgardních prvků.

Nábytek a doplňky aktuálně dostupné na trhu umožňují snadno uspořádat bydlení v tomto trendu. K tomu budete potřebovat křišťálové lustry, elegantní masivní nábytek, lesklé dekorace, látky a tapety. Díky nim vytvoříte nejen vhodné aranžmá, ale také atmosféru mu vlastní. V tomto článku vám řekneme, jak si uspořádat interiér ve stylu art deco výběrem správného nábytku a doplňků!

 

Kvalitní pohovky a křesla ozdobí obývací pokoj ve stylu art deco

 


V tomto článku:

1. Co znamená styl art deco?

2. Hlavní vlastností stylu art deco v interiérovém designu

3. Art deco - prostorné, vysoké místnosti

4. Podlahy a stěny

5. Jak zařídit obývací pokoj s nábytkem ve stylu art deco?

6. Pohovky a křesla

7. Art deco doplňky


 

 

Co znamená styl art deco?

Art deco je termín, který pochází z francouzštiny. V doslovném překladu to znamená umění - "art", dekorativní - "decoratif". Vývoj stylu art deco probíhal v letech 1919-1939. Předcházel mu secesní trend, a tak na něj bylo art deco specifickou odpovědí.

Inspirací pro vznik art deco byla vídeňská secese, zejména charakteristická pro tento design pružná a plynulá linie a také mimořádně bohatá ornamentika odkazující na rostlinné a zvířecí motivy. Další inspirací bylo rokoko, vyznačující se výjimečně volnou kompozicí, lehkostí a dekorativností formy.

V současnosti je známo především jako styl interiérového designu, ale jinak má mnohem širší záběr, který zohledňuje všechny odvětví v umění a architektuře, co se týká meziválečného období. Zahrnuje jak krásně zdobené domácí interiéry, tak architekturu budov, grafiku a obrazy. Spojení tradice a avantgardy v interiérovém designu se praktikuje již dlouhou dobu, a proto se styl art deco těší neustále oblibě. Aranžmá ve stylu art deco jistě osloví lidi, kteří ocení jedinečnost prvků, lesk a přepych, které nenajdete v jednoduchých minimalistických a skandinávských aranžmá.

 

Světlá pohovka a dekorace v art deco aranžmá obývacího pokoje

 

Hlavní vlastností stylu art deco v interiérovém designu

Art deco, styl označující dekorativní styl užitného umění, kombinuje prvky minulé éry, snaží se jim dát modernější podobu s využitím nových řešení. Jeho hlavním cílem je uspořádat interiér při zachování kompromisu mezi funkčností a elegancí.

Interiéry aranžované ve stylu art deco jsou propracovány do nejmenších detailů, protože jde právě o dekorativní design, hodně se zde klade důraz na detaily a dekorace. Interiéry jsou plné luxusu, elegance a propracovaných detailů. Charakteristickými rysy jsou zde bezesporu geometrické tvary, výrazné barvy a ostré hrany. To, co přitahuje pozornost, jsou jedinečné a kolikrát nesrozumitelné kombinace barev, textur a materiálů. V obývacím pokoji art deco nejčastěji najdete materiály s lesklou texturou, jako je lakované dřevo nebo mramor, obvykle kombinované s černou barvou, elegantní nábytek klasických tvarů a sofistikované doplňky, nejčastěji v intenzivních barvách a také plné zrcadel.

 

Krásná inspirace ve stylu art deco

 

Art deco - prostorné, vysoké místnosti

Byty a domy byly v meziválečném období mnohem prostornější, než jsou dnes. Pokud si chcete uspořádat obývací pokoj ve stylu art deco, velikost vašeho bytu by však neměla být překážkou. Pamatujte, že styl by měl být přizpůsoben daným podmínkám, a ne naopak. V současné době je velmi běžnou praxí kombinovat obývací pokoj s kuchyní. Díky tomu bydlení získá efekt většího prostoru, tak charakteristický pro art deco styl.

I v malém bytě můžete použít do interiéru tapety napodobující luxusní materiály nebo dát luxusní konferenční stolek a pohovku s prošíváním. To vše vám pomůže vytvořit atmosféru bytu v uměleckém stylu.

Podlahy a stěny

Uspořádání obývacího pokoje ve stylu art deco by mělo začít podlahami a stěnami. Do interiéru ve stylu art deco se nejčastěji pokládají podlahy z mramoru, kamene a dokonce i mikro cementu. O něco méně často se používají dřevěné parkety. Pokud je do interiéru použijete, je důležité, aby parkety a podlahová prkna byly kvalitní a uspořádané do vzoru rybí kosti, úhlopříčky nebo žebříku. Přírodní dřevo zútulní aranžmá obývacího pokoje. Podlahu lze ozdobit kobercem s geometrickým vzorem.

Při výběru barev na stěny se rozhodněte, kterým směrem se vydáte. Vybrat si můžete tlumené barvy - bílou, béžovou, modrou. Pak budou skvělým pozadím pro dekorativní nábytek a doplňky. Dalším řešením budou výrazné a velmi syté barvy, zdůrazňující eleganci interiéru, např. tyrkysová či lahvově zelená. Při zařizování místnosti budou perfektním řešením rovněž efektní tapety, které se stanou krásnou dekorací na zdi. Přestože se v dnešní době používají jen zřídka, při aranžmá obývacího pokoje ve stylu art deco, je dobré pamatovat na tapety, které do takového interiéru dokonale ladí! Dobrou volbou jsou geometrické vzory, květinové a zvířecí motivy. To vše zdůrazní dekorativnost místnosti.

Jak zařídit obývací pokoj s nábytkem ve stylu art deco?

Obývací pokoj ve stylu art deco je plný přepychu a luxusu. Nejde však o cenu vybraného nábytku, ale o jeho vysokou kvalitu a kvalitní zpracování. Bohatě zdobený starožitný nábytek můžete kombinovat s módními jednoduchými nábytkovými prvky. Jednou z charakteristických vlastností  stylu je masivní a solidní nábytek, vyrobený z nejkvalitnějšího dřeva, často pokrytého vysoce lesklou dýhou nebo kamenem, například mramorem či také sklem. Lze rovněž použít jen tmavé dřevo, u kterého je povrchová úprava ve vysokém lesku. Interiér ve stylu art deco vyniká propracováním detailů nábytku, jakými jsou šatní skříně, vitríny a komody, které mají obvykle frézovaná či prosklená čela. Díky tak propracovanému nábytku, interiér vynikne stylem a bude vypadat velmi působivě.

 

Krásné komody ve stylu art deco

 

Pohovky a křesla

V obývacím pokoji ve stylu art deco se bude skvěle hodit velká pohovka ve výrazných barvách, jako je vínová, tyrkysová, tmavě zelená. Ideálně, aby měla čalounění z jemné látky, jakou je samet. Luxusní charakter pohovky zdůrazní zdobení v podobě symetrického prošívání a volány jako odraz geometrických vzorů.

Pohovky ve stylu art deco mohou být dodatečně zdobeny lesklým lemováním či cvočky. Dobře poslouží modely s dřevěnými područkami a nohami z ušlechtilých druhů dřeva ve vysokém lesku, často s dekorativním vzorem. Do pokoje můžete dát i ladící křeslo nebo pufy s čalouněním z lesklého sametu. Přepychové art deco miluje všechny dekorativní předměty, rovněž ty ve formě bohatě zdobených zrcadel.

 

 

Art deco doplňky

Zapomenout nelze ani na doplňky a dekorativní příslušenství. V obývacím pokoji je vhodné umístit stojací lampy. Svítidla by měla mít bohatě zdobená stínidla se zlatými ornamenty nebo geometrickým vzorem. Malý pokoj se bude zdát mnohem větší, když se na stěnu pověsí zrcadlo v bohatě zdobeném rámu. Stříbrné nebo zlaté vázy, podnosy, svícny a podnosy budou perfektní pro art deco interiér. Důležité je také uspořádání okna s hustými velurovými nebo sametovými závěsy.

Styl art deco bude dokonalý nejen v obývacím pokoji, ale také v kuchyni, předsíni a koupelně. Zachováním jednotnosti všech vašich interiérů docílíte toho, že elegance a luxus budou neustále doprovázet a těšit vás i vaše hosty.

 

Jedinečná pohovka ve stylu art deco

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Moderní rohová sedací souprava do obývacího pokoje ve stylu art deco


Uspořádání obývacího pokoje s barvou very peri


Křeslo ušák – k čemu se hodí? Podívejte se na nejzajímavější aranžmá letošní sezóny!


 

Zpět