Jak vyrobit postel? Podrobný návod krok za krokem

21.08.2021


Konstrukce postele není nijak složitá, takže pokud máte volný čas a rádi kutíte, snadno si ji vyrobíte sami. Tímto způsobem nejen hodně ušetříte, ale také získáte originální nábytek do ložnice.

Postele- Baumax.cz


V tomto článku:

1. Výroba postele do ložnice – čím začít?
2. Jak vyrobit dřevěnou postel? Poradíme
3. Další fáze výroby dřevěné postele
4. Čalouněné čelo postele DIY - je to jednodušší, než si myslíte!
5. Jak si vlastnoručně vyrobit postel z palet?

  

Postele- Baumax.cz

Výroba postele do  ložnice - čím začít?

V první řadě se rozhodněte, jakou velikost bude vaše nová postel mít. Vnitřní strana rámu je obvykle 200 cm dlouhá a 140-200 cm široká (manželské postele) nebo 60-100 cm (jednolůžka). V případě postele vlastní výroby mohou být její rozměry nestandardní (pokud s ní například chcete vyplnit výklenek), musíte však počítat s nutností výběru vhodné matrace. Přestože existují matrace vyrobené na míru, takový nákup vyjde docela draho.
Postel můžete vyrobit z různých materiálů. Obvykle se k tomuto účelu používá snadno zpracovatelné dřevo (například borovice) nebo europalety, což jim dává druhý život. Jakmile se rozhodnete, jaký materiál chcete použít a kolik ho budete potřebovat, připravte si následující nářadí:
 - vrtačku a vrtáky,
- vruty do dřeva,
- úhelníky,
- brusku nebo brusný papír,
- pilu,
- měrku,
- měkký malířský štětec.
Volitelně:
- frézu na dřevo pro profilování desek rámu,
- dřevotřísku, houbičku, čalounickou látku, čalounickou sponkovačku nebo lepidlo pro výrobu látkového záhlavníku
- řezačku na dřevo pro nařezání dřeva.

Noční stolky- Baumax.cz

Jak vyrobit dřevěnou postel? Poradíme

Nábytek z prken je odolný a zároveň vnáší do interiéru závan přírody a děla ho útulnějším. Dřevěná postel se perfektně hodí do ložnice zařízené ve skandinávském nebo rustikálním stylu, ale po vymalování bude ladit s jakýmkoliv stylem uspořádání.
Přestože konstrukce postele není složitá, stojí za to vytvořit návrh s rozměry jednotlivých prvků rámu a roštu, než přistoupíte k práci. Díky tomu bude možné přesně odhadnout potřebné množství materiálu potřebného k výrobě. Desky (asi 2 centimetry silné) lze objednat nařezané u truhláře nebo je můžete sami zpracovat a nařezat řezačkou na dřevo.
Surové dřevo by mělo být jemně obroušeno brusným papírem, aby byl povrch hladký, poté jej očistěte od prachu a naneste ochranný přípravek na dřevo měkkým kartáčem. V případě nábytku určeného do interiéru dokonalou volbou je lazura na dřevo, jemně obarví dřevěný povrch, sjednotí barevné rozdíly a zároveň zvýrazní letokruhy. Pokud naopak chcete dát deskám barevnou úpravu, použijte speciální barvu (pamatujte, že dětské postele lze natírat pouze  bezvonnou barvou)

 

Matrace- Baumax.cz

Další fáze výroby dřevěné postele

Když už máte nářadí připravené a desky jsou upravené, je čas na montáž. Začněte s montáží konstrukce rámu pomocí úhelníků a nejméně čtyř šroubů pro každé úhlové spojení. Upevněte užší desky na vnitřní stranu rámu, aby rám držel pohromadě. Nezapomeňte vždy použít vrtačku k vyvrtání otvorů pro šrouby, jinak mohou desky prasknout.
Nohy postele vyrobte z dřevěných sloupků (z hranolů) vysokých cca 40 cm. Udělejte ve všech nohách výřezy, do kterých zasunete rohy rámu, čímž odlehčíte šroubům a nábytek bude stabilnější. Je zřejmé, že čím jsou nohy silnější, tím větší váhu postel udrží. Připojte k rámu příčnou desku spojující střed jejich krátkých stran – bude fungovat jako opora roštu. Pokud vyrobíte manželské postele, přidejte pro jistotu ve spodní části hranolu další, pátou nohu.
Postelové rošty můžete koupit hotové, ale snadno si je vyrobíte sami. Stačí, když na rám umístíte příslušnou délku desek ve vzdálenosti 5-10 cm od sebe a připevníte je tak, aby se při používání postele nehýbaly. Desky si můžete objednat u truhláře nebo ušetřit peníze a použít desky z europalet. Více profesionální rošt můžete vyrobit z lamel a čalounických pásů, ale je to trochu obtížnější úkol, takže je otázka, zda to stojí za to.
Nyní teoreticky už stačí na rošt položit matraci a dřevěná postel je připravena k použití, ale stojí za to popřemýšlet o dalších prvcích, jako jsou čela postele nebo zásuvky pod postel pro lůžkoviny.

Postele- Baumax.cz


Čalouněné čelo postele DIY - je to jednodušší, než si myslíte!

Čelo postele poskytuje pohodlnou opěru zádům a díky ní postel jednoznačně vypadá lépe. Nejjednodušší je vyrobit je z dřevotřískové desky nařezané na šířku rámu, poté jej pomocí šroubů připevnit k zadní části postele a přitlačit kus nábytku ke zdi. Takové řešení však nebude příliš estetické, proto stojí za to namalovat opěrku hlavy ve vybrané barvě nebo provést čalounění látkou. K tomuto účelu budete kromě materiálu určeného na čalounění potřebovat kvalitní potahovou pěnu o tloušťce asi 1 cm. Samotné čalounění lze provést dvěma způsoby:
1. Přilepte nastříhanou čalounickou pěnu na nábytkovou desku, poté natáhněte čalounickou látku přes desku a přichyťte ji čalounickou sponkovačkou na neviditelné straně záhlavníku. Takto vyrobené čelo můžete přilepit ke zdi a přitlačit k němu rám postele.
2. Potahovou látku ohněte pod čalounickou pěnu a připevněte ji k ní speciálním lepidlem, poté hotovou pěnovou výplň přilepte k záhlavníku. Počkejte, až vše uschne, a teprve pak připevněte čelo k posteli. Pěna by měla končit tam, kde začíná rám postele, tzn. být menší než samotné čelo postele.
3. Čalouněné postele jsou velmi pohodlné, a pokud se navíc rozhodnete pro prošívané čalounění, vytvoříte elegantní postel ve stylu glamour nebo Hampton.

 

Noční stolky- Baumax.cz

Jak si vlastnoručně vyrobit postel z palet?

Velmi oblíbeným, proekologickým a zajímavým řešením je zařizování bytových interiérů paletovým nábytkem. Kromě jejich módního vzhledu jsou jejich nespornými výhodami snadná výroba a nízké náklady na materiál ve srovnání s dřevěným nábytkem.
Palety se liší velikostí. Nejběžnější (europalety) jsou 80 cm široké, 120 cm dlouhé a něco přes 14 cm vysoké. Náklady na jednu takovou paletu jsou cca 180 Kč, ale můžete se také pokusit získat použité palety z obchodu se stavebninami nebo od známých, kteří právě dokončili rekonstrukci svého domova. Existují také palety o rozměrech 120 × 100 cm a 60 × 80 cm, které můžete využít například jako noční stolky, které budou ladit k posteli.
Při montáži postele z palet nevyrábíte rám, rošt ani nohy, ale pouze plošinu pro matraci. Uspořádejte palety vedle sebe tak, abyste získali požadované rozměry postele, a poté je spojte pomocí aku šroubováku a šroubů. Další úroveň proveďte stejným způsobem a připojte ji k předchozí. Díky tomu bude platforma vysoká téměř 30 cm.
Na sestavený „rám“ položte matraci, a pokud vám bude chybět čelo postele, přišroubujte další palety na kratší stranu postele – tentokrát umístěné vodorovně (můžete z nich také vyřezat některá prkna). Obruste vytvořenou postel brusným papírem, a pokud byly palety použité, vyplňte případné mezery tmelem na dřevo. Hotový nábytek do ložnice by měl být impregnován nebo natřen barvou, v závislosti na vašich preferencích.
Teď už víte, jak vyrobit postel z palet a dřeva. Stejně snadno si sami můžete vyrobit další nábytek do ložnice, například toaletní stolek nebo komodu. Nepotřebujete k tomu žádné zkušenosti ani speciální nářadí – stačí vám malý rozpočet a trochu času na práci. Pokud budete pečliví, určitě s výsledným efektem budete spokojení.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Ložnicový nábytek Bellagio II Ložnicový nábytek Tadeusz Ložnicový nábytek Wenecja I Ložnicový nábytek Milo

 

Zpět