Jak vybrat barvu podlahy k nábytku?

24.03.2021

 

Bez ohledu na to, zda zařizujete obývací pokoj, ložnici, kuchyň nebo dětský pokoj, nejdůležitější je konečný výsledek a jednotný vzhled interiéru. Hlavní styl, který zvolíte, by měl kombinovat nábytek, doplňky, barvu stěn a barvu podlahy.

Jaký je klíč k vytvoření souvislého uspořádání? Správná kombinace barev a textur. Je to výzva, díky níž mnoho z nás v noci nespí. Pokud máte dilema, jak sladit barvu podlahy s vysněným nábytkem, využijte rady našich odborníků. V níže uvedeném článku najdete několik skvělých tipů, které vám pomohou ve správném výběru.

Podlahy - Baumax.cz

Hlavní pravidla, jak vhodně zvolit podlahu pro nábytek

 

Jedním z nejjednodušších a nejúčinnějších principů dokonalého designu je princip kontrastu. Kombinace tmavého nábytku se světlou podlahou nebo naopak světlého nábytku s tmavou podlahou je klasickým a bezpečným řešením. Díky této kombinaci barev celý interiér dobře zapadne a vytvoří souvislé uspořádání.

Při použití principu kontrastů nezapomeňte věnovat pozornost jedné velmi důležité věci – barvě podlahy a nábytku. Kombinace založená na kontrastu bude dobrá, pouze pokud zachováte jednu barevnou linii – teplou nebo studenou. Kombinace dvou tónů dohromady je riskantní a vyžaduje velký smysl pro styl. Pokud se chcete ujistit, že konečný výsledek bude příjemný, ne legrační, držte se jednoho odstínu. Podlahové desky a nábytek musí mít podobný barevný odstín.

Podlahy - Baumax.cz

Jakou zvolit barvu podlahy pro světlý nábytek?

 

Pokud použijete výše uvedené pravidlo ke světlému nábytku, můžete zvolit tmavou podlahu. Taková kombinace barev dělá interiér elegantním a stylovým. U světlého nebo bílého nábytku stojí za to zvolit desky Jungle Oak – v teplém odstínu nebo Country Ash – ve studeném odstínu. Tato volba dodá místnosti klasický nebo rustikální charakter. Pokud chcete moderní designový vzhled ve stylu glamour, zkombinujte bílý nábytek s čely ve vysokém lesku a podlahové panely Oak Porter – díky této studené kontrastní kombinaci bude pokoj vypadat elegantně a stylově.

Sledovaní nejnovějších trendů ukazuje, že v některých situacích je lépe vynechat kontrast ve prospěch podobností, tj. volba světlého nábytku pro světlou podlahu nebo tmavého nábytku pro tmavou podlahu. Kombinace světlých barev nábytku se světlou podlahou je klasikou skandinávského stylu, který se vyznačuje jednoduchostí a minimalismem. Když se rozhodnete kombinovat světlé barvy nábytku se světlou podlahou, stojí za to prolomit tuto monotónnost výraznými doplňky nebo barevnými koberci.

Pokud toužíte o obývacím pokoji ve skandinávském stylu, použijte nábytek, například z kolekce Vincent a vinylovou podlahu Dub Zadar. Při uspořádání interiéru ve stylu dalekého severu stojí za to použít princip výběru podobného druhu dřeva. Může také pomoci pravidlo, které říká, že podlaha a nábytek mohou být od sebe o dva tóny světlejší nebo tmavší.

Podlahy - Baumax.cz

Jaký zvolit nábytek pro světlou podlahu?

 

Světlé dřevěné podlahové panely použíté v malém interiéru jej vizuálně zvětší. Chcete-li zachovat tento efekt a nepotlačit místnost nábytkem, zvolte ten, který bude o dva nebo tři tóny tmavší než podlaha. S velmi „těžkým“ kovaným nábytkem v rustikálním stylu nebudou podlahy ve světlém odstínu dobře fungovat. Je lepší je nahradit „lehkým“, světlým modulárním nábytkem na vyšších nohách, který dodá celé místnosti lehkost a svěžest.

Při výběru dřevěných panelů a dřevěného nábytku se snažte, aby oba druhy dřeva byly podobné. Vyplatí se kombinovat dub s dubem, ořech s ořechem atd. Dřevo, navzdory různým barvám, bude spolu harmonizovat díky podobné kresbě dřeva a textury.

Pro odvážné, kteří mají rádi originální řešení, navrhujeme kombinaci velmi světlé podlahy s tmavým nebo dokonce černým nábytkem. V tomto případě bude intenzivní barva nábytku sama o sobě ozdobou.

 

Jakou zvolit podlahu pro tmavý nábytek?

 

Tmavý nábytek ladí se světlou podlahou mnohem lépe, i když to není pravidlem. Na fotografii níže máme perfektní kombinaci tmavých barev. Místnost, i když je docela tmavá, je útulná a má atmosféru. Je dokonalým příkladem použití tmavých barev a prvků aranžmá do interiéru.

Tmavý nábytek lze kombinovat se světlou podlahou a tato kombinace bude vždy fungovat a bude vypadat dobře. Stojí však za to pamatovat na jednotný barevný tón a pro takové aranžmá zvolit chladné odstíny podlah. Tmavý a šedý nábytek, často používaný v moderním stylu, se hodí ke světle šedým podlahám, např. Dub Historik Arctik nebo Dub Indian.

Tmavé barvy podlah jsou spojeny s klasickou elegancí a stylem. Jsou krásné a poutavé samy o sobě. Tmavá podlaha je skvělou volbou pro velké a prostorné pokoje. Pouze v takovém interiéru vytvoří stylové uspořádání a opticky nezmenší místnost.

Podlahy - Baumax.cz

Jakou zvolit barvu stěn pro světlou podlahu?

Je to sporná a problematická otázka. Správná volba barvy stěny je velmi důležitá a má jedinečný dopad na konečný vzhled místnosti. Jak spojit barvu podlah, stěn a nábytku do jednoho souvislého celku? Stojí za to dodržovat dva principy. Za prvé, zachování jednotného odstínu (studená barva nábytku, studený odstín podlahy, studený odstín stěn), a za druhé, použití maximálně 3 dominantních barev v interiéru. Jedná se o „triky“ známé již léta a vyzkoušené interiérovými designéry, které umožňují vytvořit elegantní a nepřehnané uspořádání.

Pokud chcete mít jistotu, že barva stěn ladí s podlahou a nábytkem, vyberte barvu, která bude na ně odkazovat. Nemusí to být totožné. Řiďte se zásadou „rozdíl 3 tónu“, hledejte je na jedné paletě barev. Jak tyto znalosti využít v praxi? Předpokládejme, že v obývacím pokoji máme velmi tmavou podlahu v hnědém odstínu a modulární nábytek v krémovém odstínu, pro stěny stojí zvolit barvy až o 3 tóny tmavší než barva nábytku nebo klasicky bílou.

Pamatujte! Bílá barva stěn je tak univerzální, že se hodí do jakéhokoliv uspořádání. Bojíte se přehnat nebo zvolit špatný odstín? Pomalujte pokoj bílou barvou. Tento klasický základ bude vždy dokonalým pozadím pro vaše aranžmá.

Nestojí za to riskovat a kombinovat velmi tmavou podlahu s tmavými stěnami. Takový interiér může být ponurý a působit potlačujícím dojmem. Barva nábytku v kombinaci s podlahou a stěnami by měla vytvořit útulný prostor.

Podlahy - Baumax.cz

Jak vybrat podlahu k nábytku?

 

Jak správně sladit barvu podlahy s nábytkem? Jaká barva stěn bude nejlépe ladit ke světelným podlahovým panelům? Jaký nábytek byste měli zvolit do obývacího pokoje k doplnění tohoto uspořádání? Tento článek ukázal několik důležitých souvislostí a pravidel, díky nimž můžete vytvořit dokonalý, harmonický a sladěný interiér.

Tmavý nábytek ladí mnohem lépe se světlou podlahou. Zde princip kontrastu funguje velmi dobře a je těžké najít výjimky od tohoto pravidla. Stojí za to pamatovat držet se podobných barev, a vybrat studené odstíny podlah pro takový nábytek. Tmavý nebo šedý nábytek, velmi populární v moderních interiérech, ladí ke světle šedým podlahám, jako je dub Vigo a dub Polar.

Zpět