Jak uspořádat sanitarní keramiku v koupelně

12.02.2022

Při navrhování koupelny, bez ohledu na to, zda se jedná o malou místnost v panelovém domě nebo prostornou velkou koupelnu v apartmánu, byste měli pamatovat na několik základních pravidel, aby bylo její používání pohodlné a funkční pro členy domácnosti a vaše hosty. Sanitární keramika by měla být umístěna promyšleně, podle osvědčených pravidel, které umožňují zachovat správnou ergonomii místnosti.
Pro všechny, kteří právě staví dům nebo rekonstruují své panelové koupelny, jsme připravili základní seznam pravidel, podle kterých by mělo být uspořádáno vybavení v každé koupelně. Jejich dodržení při zařizování jistě ovlivní kvalitu užívání a také umožní volný přístup k jakémukoliv zařízení instalovanému v koupelně. Ergonomické koupelny mohou být zároveň stylové a samotné vybavení pohodlné a praktické. Pokud se chcete o uspořádání sanitární keramiky v koupelně dozvědět více, určitě si přečtěte náš článek. Vyplatí se vzít následující rady v úvahu a uvést je do praxe, aby interiér vaší koupelny byl prostorný a komfortní při používání po mnoho let!

 

Zrcadlá- Baumax.cz


V tomto článku:
1. Pohodlné koupání ve vaně nebo sprše
2. Jak uspořádat sanitární keramiku - správná výška toalety
3. Umyvadlo přizpůsobené potřebám uživatelů
4. Keramické obklady - funkční a krásné interiéry koupelen
5. Ergonomická koupelna - shrnutíPohodlná koupel ve vaně nebo sprše

O tom, zda bude lepší volbou pořízení vany nebo sprchového koutu, by měly rozhodnout dva základní kritéria. První je věk členů domácnosti, kteří budou zařízení denně používat, a druhým velikost koupelny, kterou máte k dispozici. Do malých panelákových koupelen bez oken se vyplatí pořídit si úzký sprchový kout, který zabere mnohem méně místa než standardní obdélníkové vany. Pro o něco prostornější koupelny budou vhodné široké sprchové kouty a volněstojící a rohové vany, které jsou přístupné ze všech stran. Stojí za to připomenout, že starší osoby by měli mít možnost svobodně a bez námahy se moci vykoupat. Proto pro starší členy domácnosti bude mnohem pohodlnější sprchový kout, pro mladé a děti milující koupele pak keramická vana.
Další důležitou otázkou, kterou je třeba mít při navrhování interiéru na paměti, je bezpečnost v koupací zoně. Po opuštění vany nebo sprchy by se každý člen rodiny měl cítit na podlaze bezpečně. Před vanu nebo kabinu se vyplatí položit protiskluzové dlaždice nebo standardní matné keramické dlaždice, které nejsou tak kluzké jako ty lesklé. Dekorativní prvky, jako jsou koupelnové předložky, umístěné na podlaze také zabraní uklouznutí a pádu.
Z hlediska praktického a pohodlného  použití koupelnového zařízení pamatujte na to, že horní okraj vany by neměl být vyšší než 60 cm, přičemž volný prostor kolem nich by měl být alespoň, 70 cm / 100 cm před vanou nebo sprchou.

 

Vybavení koupelny- Baumax.cz

 

Jak uspořádat sanitární keramiku - správná výška toalety

Součástí každého návrhu koupelny by bezesporu měl být volný prostor kolem toalety. Jde především o pohodlí při používání toalety, ale také o udržování čistoty v místnosti. Kompaktní WC mají velmi často nepravidelné tvary, které jsou náročné na každodenní údržbu, kdy malý interiér omezuje každý pohyb. Proto byste měli kolem takových zařízení uspořádat několik desítek cm volného prostoru. Správné zařízení koupelny zaručuje použití jakéhokoliv sanitárního zařízení bez přílišného úsilí nebo omezení. Odhaduje se, že prostor malé koupelny, do které instalujeme kompaktní WC, by měl umožňovat alespoň 40 cm volného prostoru před zařízením. Pro větší interiéry se vyplatí zajistit cca 90 cm volného prostoru kolem. Pak se výrazně zlepší kvalita údržby a používání toalety. Podobné parametry by měly splňovat další sanitární zařízení jako jsou bidety nebo nízké dětské toalety. Rozměry, na které bychom si měli dát pozor při instalaci kompaktního WC, je i jeho výška. Důležité je, aby namontované prkno nebylo umístěné výše než 40 cm od podlahy.

 

Vybavení koupelny- Baumax.cz

 

Umyvadlo přizpůsobené potřebám uživatelů

U umyvadel se mohou hodnoty spojené s jejich instalací mírně lišit z důvodu různých modelů keramiky. Umyvadla do koupelny je možné zakoupit jako volně stojící nebo jednotlivá zařízení uzpůsobená k montáži na skříňku s deskou nebo v setu - s vestavěnou skříňkou. Předpokládá se, že vzdálenost přímo před umyvadlem by měla být cca 45 cm. Pokud si však pořídíme dvojumyvadlo nebo koupelnovou skříňku s vestavěným umyvadlem, tato hodnota se zvýší úměrně k velikosti zařízení. Je třeba připomenout, že umyvadlo, které si doma instalujeme, má nesmírně důležitou funkci, protože nebude v koupelně sloužit pouze k mytí rukou. Muži si u umyvadla většinou holí vousy, a čistí si zuby, zatímco ženy kromě základní toalety jej používají k líčení nebo česání vlasů. Tradičním řešením je také montáž zrcadla na stěnu přímo nad umyvadlem. Poté je při montáži umyvadla vzít v ohled další parametr. Zrcadlo, konkrétně jeho spodní okraj, by nemělo být příliš nízko, aby voda z umyvadla necákala na povrch zrcadla. Vyplatí se pomyslet i na doplňky, jako jsou koupelnové věšáky na ručníky, aby k nim měl snadný přístup každý člen domácnosti. Totéž platí pro sprchové kouty, kdy po opuštění vany je vhodné mít po ruce koupelnové osušky. Při zařizování interiéru je třeba počítat i s těmi nejmenšími detaily, které mohou zjednodušit používání koupelnového vybavení.

Keramické obklady - funkční a krásné interiéry koupelen

Obklady a dlažba do vaší koupelny by samozřejmě měly být vizuálně atraktivní, ale zároveň vhodně přizpůsobené vlhkým mokrým místám v koupelně. Správně zvolené obklady a vhodná ochrana dřevěných povrchů je základem pro mnohaleté používání keramiky a dřeva. Při výběru těchto produktů určitě dbejte na jejich odolnost vůčí vlhkosti, vodní páře a vysokým teplotním výkyvům. Důležité je, aby se na povrchu keramiky a ve spárách neusazovala plíseň, která se bohužel ve velmi vlhkých místnostech vyskytuje poměrně často. Keramické obklady by měly svým způsobem chránit interiér koupelny, ale také zdobit vaši koupelnu. Hledáte-li inspiraci pro dokončení vaší koupelny, můžete si prohlédnout inspirace a produkty nabízené na internetových stránkách, kde často najdete různé vizualizace hotových interiérů. Keramika, kámen, glazované obklady a dekory jsou mimořádně vhodnýmí materiály pro povrchovou úpravu stěn a podlah v koupelnách.

 

Vybavení koupelny- Baumax.cz

 

Ergonomická koupelna – shrnutí


Jak vidíte, sanitární keramika, a přesněji její správné rozmístění při zachování vhodných vzdáleností mezi jednotlivýmí kusy zařízení, má obrovský vliv na každodenní komfortní používání koupelny. Existují všeobecné paramatry a rozměry pro instalaci sanitární keramiky, které jsou pro funkčnost místnosti nesmírně důležité a nápomocné a stojí za to si je připomenout. Atraktivní uspořádání koupelny může jít ruku v ruce s ergonomií za předpokladu, že dodržíte pokyny popsané ve výše uvedeném článku. Pamatujte, že pohodlné používání koupelnového vybavení nepředstavuje pouze základní prvky vybavení, ale také čištění keramiky, vytírání podlahy, dezinfekce kompaktních WC a umyvadel. Spravná údržba armatury jistě prodlouží životnost jednotlivých zařízení a vy si tak budete moci užívat dokonale navržený a ve 100% funkční prostor!


NECHTE SE INSPIROVAT!

Keramika Parva Keramika Como Keramika Carina Keramika Arteco II


 

 

Zpět