Jak udělat terasu z dlažebních kostek a palisády k ni?

21.08.2022

Nejčastěji používaným materiálem na terasu, kromě dřeva, je terasová dlažba nebo betonové či žulové kostky. Dlažební kostky umožňují postavit velmi pevnou terasu, která bude odolná vůči povětrnostním vlivům a snadná na údržbu. Velmi důležitou roli zde hraje i estetika, protože terasa z betonových či žulových kostek krásně ladí s fasádou a zahradní úpravou. Taková terasa je estetickým doplněním domu a působí mimořádně elegantně. Jak se připravit na pokládku dlážděné terasy? Na co si dát pozor? Co je důležité při pokládce žulových, betonových či kamenných kostek a co se vyplatí vědět a připravit před zahájením výstavby? Poradíme! Více se dozvíte v našem článku níže.

 

Stavba terasy ze žulových nebo betonových kostek

 


V tomto článku:

1. Dlažební kostky na terasu – základní informace

2. Výhody a nevýhody dlážděné terasy

3. Jak sladit vzhled dlažby s okolím?

4. Pokládka dlažebních kostek na terasu krok za krokem

5. Palisáda kolem terasy – jak ji uspořádat?

 


 

 

Dlažební kostky na terasu – základní informace

Stavba terasy ze žulových či betonových kostek a také z přírodního kamene je řešením na léta, protože kostky, zejména žulové jsou extrémně odolný materiál. Musíte si jen vybrat vhodné místo na terasu. Takové terasy nevyžadují pozdější renovaci, pokud jejich povrch čas od času naimpregnujete běžně dostupnými přípravky, ty si zachovávají svou barvu, a navíc na povrchu vytvoří ochranný povlak. Lze je pak mýt tlakovou myčkou.

Spousta možných řešení v uspořádání žulových kamenů umožňuje vytvořit dlážděnou terasu přizpůsobenou okolí – tradiční nebo moderní, která bude dobře vypadat, ladit s fasádou domu a zahradní úpravou.

Žulové či betonové kostky na terasu se pokládají celkem snadno. Pokud to však nebudete dělat sami, dobře si vzhled terasy předem naplánujte a vyberte odbornou firmu, která se o pokládku postará. Dlážděná varianta bude rozhodně levnější než dřevěná a kompozitní terasa.

 

Dlažební kostky ideální na vysokou terasu

 

Výhody a nevýhody dlážděné terasy

Pokud chcete terasu obložit dlažebními kostkami, seznamte se nejdříve o výhodách a nevýhodách tohoto řešení. To vám umožní posoudit, zda kostka na terasu bude řešením pro vás. Kvalitně provedená dlážděná terasa je velmi stabilní konstrukce a odolná vůči mechanickému poškození. I jednotlivé kusy jsou odolné vůči oděru, takže jejich životnost při běžném užívání takové terasy vydrží mnoho let. Dlážděná terasa z přírodního kamene, žuly či betonu je odolná vůči měnícím se povětrnostním podmínkám, protože kostky odolávají vodě, mrazu, vlhkosti a slunečnímu záření.

Použití těchto materiálů pro pokládku terasy umožňuje volnost při realizaci mnoha aranžérských kompozic. Prvky mohou být uspořádány do mimořádně zajímavých tvarů. Mohou mít geometrické nebo volné uspořádání, což umožňuje ještě více zatraktivnit okolí domu a zahradní úpravy. Moderní materiál se vyznačuje velmi originálním designem a množstvím barev. Některé z nich mají dokonce zajímavou strukturu v podobě barevných prvků, které tvoří obvykle křemen nebo žula.

Dlážděné terasy jak z kamene či betonu jsou skvělým řešením pro zatraktivnění vzhledu každé zahrady. Ovšem ne v každém případě to musí být vhodné řešení. Nesprávně provedený výkop nebo vytvoření konstrukce na mokrém a vlhkém podkladu může vést k tvorbě výmolů a vyboulení. Vhodnějším řešením na problematickém podkladu budou stabilnější velkoformátové desky. Problémem může být i příliš suchá půda, pak je potřeba nanést úrodnou vrstvu v hloubce do 40 cm.

 

Pokládka obrubníků a palisád usnadní dláždění kostky

 

Jak sladit vzhled dlažby s okolím?

Žulová dlažební kostka by měla být na jedné straně trvanlivá, odolná vůči exploataci a povětrnostním vlivům a na druhé straně by měla být ozdobou místa zahradního uspořádání. Aby byla zachována estetika okolí, je dobré, když je kostka barevně sladěna se stylem vašeho domu. Pokud stavba a okolí je v klasickém stylu, vyplatí se vybrat kostku neutrální barvy – pískovou, šedou, červenou, a dokonce použít jejich kombinaci k vytvoření vzorů. Můžete si také vybrat kostku z přírodního kamene. Podle druhu a velikosti kamenů lze vytvořit nejrůznější vzory. Pro modernější aranžmá volte o něco tmavší barvy materiálu. Pro betonovou dlažbu, kámen či velkoformátové desky se skvěle hodí antracitová, šedá ale i grafitová barva. Chcete-li udělat na ní vzor, doporučujeme vám kombinovat různé odstíny jedné barvy, a vytvořit tak zajímavý dekor na povrchu

 

Dlažební kostky vytvářejí zahradní aranžmá

 

Pokládka dlažebních kostek na terasu krok za krokem

Krok 1 - návrh terasy a příprava vhodného materiálu a nářadí. Musíte vypočítat hloubku základu tak, aby terasa byla na stejné úrovni s prahem terasových dveří. Pro pokládku dlažebních kamenů se používají následující nářadí a nástroje: dlouhá vodováha, speciální gumové kladivo, lopata, pila nebo řezačka dlažebních kostek a zhutňovač.

Krok 2 - vymezení terénu a rýhování půdy. Oblast si vymezíme zaražením kůlů do země, které pak spojíme provázky. To je místo, kde se vystaví terasa. Je vhodné udělat obrys o půl metru větší, než jsou rozměry terasy. Poté je třeba zem vykopat do hloubky cca 35 cm a vyčistit půdu od rostlin a kořenů.

Krok 3 - zpevnění půdy vrstvou písku na tloušťku cca 10 cm při zachování sklonu, který zajistí odvod vody z terasy. Takto upravenou vrstvu je nutné zhutnit zhutňovačem a následně položit vrstvu geotextilie na jejím povrchu.

Krok 4 - vytvoření základu. Základem bude vrstva kameniva – přírodního nebo lámaného. Vybíráme jej v závislosti na typu půdy a zatížení terasy. Po vysypání se hutní pomocí zhutňovače.

 

Pokládání kostek na terasu

 

Krok 5 - uspořádání obrubníku nebo palisád, které budou vyznačovat hranice. Připravený povrch vysypeme podestýlkou, cementovou směsí připravenou z písku a pojiva. Podestýlka by měla mít takovou výšku, aby pak byla úroveň terasy cca o 2 cm výše než její hranice, díky čemu umožní správný odvod vody.

Krok 6 - pokládání dlažebních kostek. Jednotlivé kusy se vklepou pomocí gumové palice do země jedna po druhé, přičemž se zachovávají stejné mezery. Začínáme od okrajů a pokračujeme do středu. Pokud se používá k pokládce dlažbu z různých palet, doporučuje se jej střídat, protože jednotlivé šarže se mohou lišit odstínem.

Krok 7 - spárování dlažby. Do spár mezi kostkami vysypeme písek. Spárování kostek lze vícekrát opakovat. Pokud zbude přebytečný písek lze jej odstranit z kamene pomocí štětce.

Krok 8 - zhutnění kostek pomocí specializovaného zařízení – nejlépe pomocí deskového zhutňovače, díky tomu bude vaše terasa tak rovná a stabilní. Nakonec lze případně nanést na betonové desky a dlažební kostky impregnaci, aby se zajistila stálost barvy kostek či desky. V tom vám pomůže váleček, ale i ruční rozprašovač.

 

 

Příprava nářadí pro pokládků materiálu

 

Palisáda kolem terasy – jak ji uspořádat?

K vyhrazení plochy se používají palisády pro terasu. Palisáda kolem terasy ji oddělí od zbytku zahrady, bude tak stabilnější a estetičtější. Betonové palisády jsou jedny z nejodolnějších ale i nejkvalitnějších, jaké se dají použít na terasu. Doporučují se na povrchy vytvořené pomocí betonových kostek. Palisády mohou mít nepravidelné tvary, hranaté palisády nebo kulaté palisády.

Pokládka palisády začíná vysypáním vrstvy štěrkodrti, např. písku s cementem do výkopu, který zajistí vhodnou stabilizaci. Pod podklad lze také umístit další vrstvu štěrku, aby se zvýšila stabilita konstrukce. Poté je potřeba zalít výkop vrstvou tenkého betonu. Palisády jsou obvykle umístěny v 1/3 jejich hloubky. Pamatujte, že pokud je půda mokrá, je nutné ji předem odvodnit.

 

Dlažební kostka na terase

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Pohodlné zahradní židle na co si dát pozor při výběru? Poradíme!


Péče o trávník v létě


Vyplatí se koupit křeslo vajíčkoZávěsné houpací křeslo do interiéru domu a na zahradu


 

Zpět