Jak se starat o zahradní nábytek?

13.05.2023

Již ve fázi hledání pro sebe zahradního nábytku, stojí za to seznámit se s informacemi od výrobce o tom, jak byly impregnovány a s doporučeními pro jejich správnou údržbu. Pokud si chcete po delší dobu užívat jejich bezvadného stavu, přečtěte si, jakými radami týkajícímí se péče je třeba se řídit.

Jak se starat o zahradní nábytek?


V tomto článku:

1. Seznamte  se s třemi pravidly řádné údržby a péče o něj

2. Systematické čištění a kontrola stavu zahradního nábytku.

3. Chraňte svůj zahradní nábytek po skončení sezóny.

4. Údržba nábytku podle materiálu, ze kterého byl vyroben.



Seznamte  se s třemi pravidly řádné údržby a péče o něj

1. Systematické čištění a kontrola stavu zahradního nábytku.

Není vhodné, aby se na zahradním nábytku vrstvil prach a špína, protože časem může nastat problém s jeho odstraněním. Vše, co musíte udělat, je setřít jednou týdně prach, který se na něm usadí, vlhkým hadříkem. Do vody můžete přidat malé množství čisticího prostředku. Dalším krokem je vysoušení, při kterém nábytek nesmí být vystaven nadměrnému působení slunce.
Je také důležité pečlivě prohlížet stav nábytku. Malé škrábance nebo praskliny mohou způsobit pronikání vlhkosti do dřevěných elementů. Po letní sezóně stojí za to zkontrolovat, zda stůl a židle po intenzivním používání nejsou poškozeny, a pokud ano, musíte postupovat v souladu s pokyny výrobce daného výrobku. Více o péči o nábytek v závislosti na materiálu se dozvíte ve třetím bodě.

2. Chraňte svůj zahradní nábytek po skončení sezóny.

Kolísavé teploty, srážky a vlhkost mají vliv na stav našeho nábytku. Po skončení sezóny je třeba se zamyslet nad tím, kam ho umístit, aby byl chráněn před škodlivými povětrnostními podmínkami. Majitelé malé nemovitosti, balkonu nebo terasy, obvykle volí zahradní nábytek lehký a takový, který se snadno přemisťuje, takže na konci léta není problém ho schovat. Trochu jinak je to s masivním nábytkem, jehož zvednutí je někdy nemožné.

Není však třeba panikařit, protože vše záleží na tom, z jakého materiálu byl nábytek vyroben a jaké jsou pokyny výrobce týkající se skladování. Může se ukázat, že impozantní záhradní nábytek nemusí být uchovávána na teplém, suchém místě a že ji stačí řádně chránit před chladem. Toto řešení je možné například tehdy, když máme nábytek z kamene nebo kovu.
I když se zdá, že plast je odolný materiál, stojí za to chránit nábytek z něj vyrobený před mrazem, protože může dojít k vyblednutí barvy (podobný jev může být také způsoben nadměrným vystavením slunci). Pokud se rozhodnete koupit nábytek vyrobený ze dřeva nebo proutí, musíte počítat s tím, že bude potřeba na zimní sezónu najít pro nábytek místo pod střechou. Pamatujte, že jeho těsné uzavření do folie nebude dobrý nápad, protože nábytek potřebuje přístup ke vzduchu
.Zahradní nábytek - Baumax.cz

3. Údržba nábytku podle materiálu, ze kterého byl vyroben.

Aby nám zahradní nábytek v sloužil v neporušeném stavu co nejdéle a aby potěšil oko estetickým vzhledem, přečtěte si několik pokynů pro správnou péči v závislosti na materiálu, ze kterého byl vyroben:

  • Plastový nábytek – jeho údržba je vyjímečně snadná, protože stačí ho umýt vodou a dokonce polít vodou přímo ze zahradní hadice. Pokud se chcete zbavit těžko odstranitelných nečistot pomocí čisticího prostředku, přečtěte si na štítku, zda nezpůsobuje změnu barvy, na níž je plast citlivý.

  • Nábytek z ratanu – jeho udržení v neporušeném stavu není příliš obtížné, protože ho stačí umýt vodou a saponátem. Pokud to výrobce nezakazuje, můžete také vyzkoušet čištění pomocí tlakové myčky.

  • Ratanový nábytek - alespoň jednou za dva týdny zbavte jej prachu pomocí vysavače s úzkou koncovkou nebo pomocí rýžového kartáče. Dalším krokem je mytí, ale je třeba mít na paměti, aby hadřík byl dobře vyždímaný. V případě malých nečistot stačí do vody přidat několik kapek kyseliny citrónové. Jednou za rok, po skončení sezóny, je dobré udělat údržbu ratanového nábytku pomocí přípravků speciálně určených pro přírodní materiály: impregnační prostředky, oleje nebo vosky. Způsobují, že barva bude lesklejší a nábytek bude odolnější vůči jakémukoliv znečištění a vnějším vlivům.

  • Tvrzené sklo - elegantní a módní zahradní stolky z tvrzeného skla stačí umýt vodou s čistícím prostředkem. Poté utřete stůl do sucha, abyste se zbavili všech skvrn.

  • Dřevěný zahradní nábytek - dřevo je extrémně náchylné na vnější faktory, takže pokud nezakryjete nábytek z něj vyrobený před slunečními paprsky, větrem nebo zápornými teplotami, musíte počítat s tím, že dojde k jeho poškození. Prvním krokem ve správné péči je poskytnout dobrý základ pro zahradní nábytek vyrobený ze dřeva - jeho umístění na trávu způsobí, že do něj nasákne vlhkost. Mnohem lepším řešením je umístit ho na dlažební kostku nebo na kamennou plošinu. Výběr štětce na čištění nábytku by měl být dán typem dřeva, ze kterého je nábytek vyroben, protože zatímco dubové dřevo dobře snáší tvrdé štětiny, borovicové dřevo je příliš měkké. Pro systematické čištění nábytku stačí použít vodu s přidáním prostředku určeného k péči o dřevo. Pro údržbu můžete použít impregnační prostředky dostupné v obchodech, které dávají nábytku matný povrch; pokud požadujeme lesklý efekt, je lepší použít lak nebo mořidlo . Chcete-li se těšit z krásné barvy nábytku, provádějte na konci letní sezóny olejování.

  • Kovový nábytek – zároveň kovový nábytek,  jak i hliníkový je extrémně odolný vůči vnějším faktorům, takže se nemusíte příliš starat o jejich stav po létě. V rámci péče je stačí umýt vlažnou vodou. Na čištění kovových povrchů bude vhodný drátěný kartáč.

Na konec stojí za to se zmínit o čištění polštářů, potahů a všech elementů čalouněného nábytku. Věnování pozornosti tomuto aspektu je předpokladem toho, že celá sedací souprava bude těšit oko svým dokonalým vzhledem, a tak zpříjemní okamžiky strávené pod širým nebem ve společnosti rodiny a přátel.


NECHTE SE INSPIROVAT!


Ratanový zahradní nábytek. Exkluzivní zahradní nábytek z ratanu. Alternativa k zahradnímu nábytku z umělého ratanu.


Jak udělat terasu z dlažebních kostek a palisády k ni?


Pohodlné zahradní židle na co si dát pozor při výběru? Poradíme!


 

Zpět