Jak přemalovat kuchyňské skříňky

05.05.2021

 

Plánujete rekonstrukci kuchyně? Změnu barev, výměnu vybavení a nábytku? Renovace kuchyně nemusí vždy znamenat velké finanční náklady. Ne vždy se vyplatí měnit kuchyňské skříňky, někdy je stačí přemalovat. Renovace kuchyňského nábytku je v dnešní době velmi módní trend. Čela skříněk, které mají nádech starých času, mají často obrovský potenciál, který zdůrazníme vybranou barvou. Pokud tedy sníte o proměně, dokonalé kuchyni a změně dekoru, místo toho, abyste se zbavili starého nábytku, sáhněte po štětci nebo válečku na malovaní. Přemalování nábytku například bílou barvou bude trefou do černého!

Kuchyňský nábytek - Baumax.cz

Výměna nebo renovace kuchyňského nábytku?

 

DIY (ang. udělej si sám) je velmi populární trend, o který se zajímá stále více lidí. Renovace starého nábytku je velmi pozitivní trend, který odkazuje na dobu, kdy kutilství mělo svou cenu a domácí spotřebiče sloužily po generace. Je snazší renovovat než vyhodit a místo vyměnit, nábytek obnovit.

Podíváte-li se na vybavení vašeho domu, zjistíte, že skřínky a kuchyňský nábytek se „opotřebovávají“ nejrychleji. Intenzita používání, kontakt s mastnotou, nečistoty a čisticí prostředky používané k čištění kuchyňského nábytku ničí jeho povrch. Napomáhá tomu taky vodní pára, která vzniká při vaření. Po několika letech na čelech zásuvek a skříněk objevíte škrábance nebo oděry. Místo toho, abyste okamžitě hledali náhradu za starý nábytek, budete potřebovat jen chuť a vhodnou barvu na kuchyňský nábytek.

Kuchyňský nábytek - Baumax.cz

Posuďte technický stav nábytku

 

Malování kuchyňských skřínek není složitá činnost. Nejlepší je začít s přípravou samotných čel. Toto je důležitý krok, který nemůžeme opominout – má vliv na to, jak bude naše kuchyně ve výsledku vypadat. Nejprve posuďte technický stav nábytku.

Může se stát, že je nábytek na některých místech deformovaný a měkký, což obvykle naznačuje, že se dovnitř dostala vlhkost. V tomto případě bude nejlepším řešením výměna celých nábytkových čel. Jakékoliv škrábance nebo úbytky lze snadno opravit. Věnujte pozornost také stavu pantů, pojezdů a polic. To je vhodná doba na jejich výměnu nebo úpravu.

 

Jak přemalovat kuchyňský nábytek? Čím začít?

 

Než začneme malovat kuchyňský nábytek, stojí za to si práci předem naplánovat. Pro dosažení požadovaného efektu může být rozhodující výběr barvy. Světlá barva nejen změní vzhled tmavého a neatraktivního nábytku, ale také zesvětlí místnost.

Popřemýšlejte, jaké typy kuchyní vás inspirují. Věnujte pozornost příslušenství, které máte, stolu nebo podlaze, které již jsou v kuchyni. Vyberte barvu nábytku tak, aby ladila k prvkům, které nechceme v místnosti přemalovat nebo změnit.

Židle - Baumax.cz

Jak připravit nábytek na malování?

 

Než začněte malovat skřínky, připravte nábytek na malování. Nejprve demontujte čela kuchyňského nábytku a odšroubujte z nich veškeré kování. Dalším krokem je důkladné zbavení nábytku nečistot a mastnot pomocí hadříku namočeného v čisticím prostředku. Nakonec stojí za to otřít nábytek extrakčním benzínem nebo acetonem. Tenhle krok však vynechejte v případě lakovaných nábytkových čel.

Po sundání kuchyňských dvířek je pečlivě zkontrolujte, zda nejsou poškrábané. Pro obnovení povrchu dřevěného nábytku odstraňte nerovnosti brusným papírem. Použitím brusného papíru se povrch navíc zmatní, díky čemu se barva bude lépe držet. Nezapomeňte natírat směrem podél kresby dřeva, aby nedošlo k dalším škrábancům.

Kuchyňské linky - Baumax.cz

Příprava na malovaní dýhovaného nábytku vypadá trochu jinak. Jak malovat dýhovaný nábytek?

 

Ve skutečnosti to není tak obtížné. Nejprve musíte posoudit stav dýhy. Pokud si všimnete štěpení nebo značných úbytků, je nejlepší se ji úplně zbavit. U MDF dýhovaných desek nám pomůže tepelná pistole a u laminátu stačí ji jen sundat špachtlí. Laminovaná čela nebrousíme, stačí je dobře umýt, abychom se zbavili nečistot.

 

Jaké barvy použít na kuchyňský nábytek?

 

Po vyčištění povrchu nastává další otázka – jakou barvu použit? Úspěšný výsledek zaručí kvalitní produkt. Mnoho lidí, kteří začínají z rekonstrukcí nábytku, neví, jakou barvu použít. Zda použít barvu na dýhovaný nábytek nebo standardní barvu na dřevěný nábytek?

V tomto případě neexistuje jediná správná odpověď. Doporučení výrobce a technický list produktu mají zásadní význam. Přemalovaní kuchyňského nábytku, dřevěného a dýhovaného, ​​obvykle vyžaduje nákup jednoho produktu. Jedná se hlavně o akrylové barvy, univerzální, odolné vůči vnějším faktorům, včetně detergentů. Výrobci také vyvinuli speciální barvy pro dřevěný nábytek, které chrání povrch a umožňují dosáhnout požadovaného vizuálního efektu.

Renovace starého nábytku je v posledních letech mimořádně populární. Zvyšuje se také dostupnost barev, kterými můžeme nábytek přemalovat. Při výběru barvy již není důležitý materiál, ze kterého jsou vyrobena čela kuchyňských skříněk. Speciální barva na kuchyňský nábytek dokáže účinně zakrýt jak lakovaná, MDF, tak laminovaná čela. Níže najdete nejoblíbenější barvy a laky pro natíraní nábytku a jejich krátkou charakteristiku: Křídová barva – dává matný nebo polomatný povrch. Ideální pro kuchyň v retro, provensálském nebo rustikálním stylu. Tato kategorie barev zahrnuje minerální, mléčné, akrylové a vinylové barvy. Jejích ekologické složení je velkým plusem. Tyto barvy jsou bezvonné a ředitelné vodou. Jejich konzistence je poměrně hustá. Výhodou je schopnost stínovaní křídové barvy. Pro tento účel se aplikují dvě vrstvy různých odstínu. Po zaschnutí se vrchní vrstva jemně setře, aby zespodu prosvítala jiná barva. Některé křídové barvy vyžadují dodatečnou povrchovou úpravu pomocí laku nebo vosku, aby byla zajištěna maximální odolnost proti vlhkosti a poškození. Barva V33 – dává jemný, saténový povrch. V současné době je jednou z nejčastěji používaných barev pro renovaci nábytku. Renovační barvou V33 lze natřít čela nábytku a keramické dlaždice. Velkou výhodou je její odolnost vůči vysoké teplotě, skvrnám a nárazům. Nevyžaduje další ochrannou vrstvu vosku nebo laku. Barvy Sintilor – jejich výrobce poskytuje širokou škálu barev s intenzivními odstíny. Tyto barvy ovšem vyžadují použití další ochranné vrstvy. Alkydová barva – toto je levnější varianta. Najdete ji mezi produkty od výrobců jako je Śnieżka, Bondex nebo Dulux.

Kuchyňské linky - Baumax.cz

Vybíráme nástroje

 

Pokud se rozhodnete použít křídovou barvu, zvolte plochý nebo kulatý štětec s měkkými štětinami. K barvám V33 bude nejlépe fungovat molitanový váleček. Může zanechávat stopy, které ovšem zmizí s postupným naložením dalších tenkých vrstev barvy.

Užitečný při malování nábytku bude také flockový váleček. Na rozdíl od molitanu je pokryt další vrstvou polyamidu. Vhodný pro lakovaný nábytek. Nezanechává vzduchové bubliny, vytváří jemný sametový efekt.

Barvy- Baumax.cz

Začínáme – malovaní nábytku

 

Je čas odpovědět na nejdůležitější otázku – jak malovat nábytek? Začněme s aplikací podkladu. První vrstvu aplikujeme křížovou metodou. Větší plochy je potřeba natřít válečkem a těžko dostupná místa tenkým štětcem. Po vysušení, kuchyňské dvířka otočte a natřete druhou stranu.

Druhá vrstva barvy se nanáší až po zaschnutí první. Doba schnutí je stanovena výrobcem barvy. Potřebné informace najdete na produktovém štítku. Křídové barvy schnou v průměru dvě hodiny. U renovačních barev se tato doba prodlužuje na šest hodin.

V odpovědi na otázku, jak malovat čela kuchyňských skříněk, nesmí chybět informace o samotné technice. Je důležité, aby následující vrstvy barvy byly relativně tenké. Poslední vrstvu nanášíme jedním směrem, aby se světlo odráželo na každém kusu nábytku stejně. Aby zabránit vzniku šmouh, měly by čela skříněk ležet během sušení vodorovně.

 

Metamorfóza kuchyně stručně

 

Jak obnovit moderní kuchyňský nábytek? Nejprve posuďte její stav, vyberte nejlepší barvu a pusťte se do práce. K dosažení jedinečného efektu stačí změnit barvu nábytku nebo původní úchytky. Nakonec stačí pomalovat zdí, aby ještě více změnit interiér kuchyně.

Zpět