Jak používat saunu v zimě

26.01.2022

Zimní měsíce mohou být pro naše tělo náročné. Nedostatek slunce, suchý vzduch ve vytápěných místnostech, mráz nepříznivě působící na pokožku, ale i snížení imunity, a tím i častější infekce – to vše v nás vyvolává potřebu se zahřát a zlepšit si náladu jako nikdy předtím. Skvělý způsob, jak očistit tělo a cítit se lépe, je sauna! Podívejte se, jak ji využít, aby v zimě přinesla co nejvíce výhod!


V tomto článku:

1. Proč se vyplatí saunovat 

2. Naplánujte si čas pro saunování

3. Připravte se na návštěvu sauny

4. Jaký druh sauny zvolit 

5. Sauna na zahradě!



Sauny- Baumax.cz

Proč se vyplatí saunovat 

Bez ohledu na to, zda máme soukromou saunu, nebo musíme zajít do bazénu či SPA salonu, rozhodně se to vyplatí! Saunování je vesměs přínosné pro organismus, čistí tělo od toxinů, které se hromadí v důsledku stresu, špatné výživy, znečištěného ovzduší a mnoha dalších faktorů. Díky tomu naše pokožka vypadá lépe, kosmetika se rychleji a efektivněji vstřebává, vlasy se lesknou a nahromaděný tuk nám rychleji uniká z těla.

Saunování zrychluje metabolismus – to je dobrá zpráva pro lidi, kteří by chtěli zhubnout, ale v zimě s tím mají velký problém. Pobyt v sauně je relaxace, pokud jste ve stresu, unavení a vaše tělo napjaté. Saunování je vhodné a prospěšné i v zimě, kdy navíc rozšiřuje cévy, a tím zlepšuje krevní oběh. Navíc během saunování se podporuje imunitní systém, který začne lépe bojovat se všemi druhy infekcí. Takže pokud trpíte častým nachlazením měli byste zkusit výhody finské sauny.

Co dalšího saunování nabízí? Je prospěšné pro naše zdraví. Bylo prokázáno, že snižuje potíže spojené s určitými plicními onemocněními. Pokud však bojujete s chronickými nemocemi, měli byste se poradit  před vstupem do sauny a jejím použitím se svým lékařem.

Naplánujte si čas pro saunování

Před vstupem do sauny byste se měli dobře připravit. V první řadě si dobře rozmyslete denní dobu, kdy do ní půjdete. Při pobytu v sauně organismus intenzivně pracuje – v důsledku toho se po opuštění této očistné místnosti pravděpodobně budeme cítit unavení. Je tedy dobré si návštěvu v sauně naplánovat po práci, ne před ní. Ne před cvičením, ale po něm. To je důvod, proč se v bazénech často doporučuje, že byste do sauny neměli chodit před plaváním, ale nejprve si zaplavat a poté několik minut relaxovat v sauně.

Do sauny raději nechoďte, když jste hladoví nebo naopak sytí. V prvním případě může vysoká teplota a intenzivní práce těla způsobit mdloby. Ve druhém trávicí organismus nebude na saunu správně reagovat – nebude totiž správně absorbovat a vydávat teplo.

Infrasauny- Baumax.cz

Připravte se na návštěvu sauny

Jak se správně saunovat? Před saunováním se osprchujte a důkladně osušte ručníkem. Poté opláchněte sedadla v sauně. Jde nejen o hygienu, ale rovněž o komfort používání parní sauny, a takové ochlazení vodou místa k sezení bude rozhodně vhodné.  

Sauny známé z filmů jsou místa, kde jsou uživatelé zabaleni do ručníků. V praxi je však vhodné pokud si na sebe nevezmete nic. Saunování je nejúčinnější a naše tělo se nejlépe očistí od všech toxinů, pokud tělo není ničím zakryto. Výjimkou je suchá sauna, kde byste si měli vzít ručník.

V suché sauně je ručník nezbytný – používáme ho na sezení, neměli bychom sedět přímo na dřevě. Je opravdu dobré se těchto prvků tělem vůbec nedotýkat – ani jen bosými chodidly.

Jaký druh sauny zvolit 

Bez ohledu na to, zda se chystáte do SPA nebo vaše zahrada je už ní vybavena, či teprve plánujete si ji pořídit, seznamte se s typy zařízení tohoto typu. Abyste měli lepší představy o saunách a saunování krátce vám přiblížíme každý z typů. Sauny se dělí na : 

Finská sauna. Také nazývaná suchá je nejznámější a nejrozšířenější typ sauny. Teplota ve finské sauně dosahuje dokonce 85-110 stupňů Celsia. Jak může lidské tělo odolat takovému horku? To vše díky velmi nízké vlhkosti vzduchu – cca 10 %. Moderní finské sauny jsou skvělým způsobem, jak ulevit od revmatických bolestí, posílit imunitu organismu a zlepšit celkovou pohodu a zdraví.

Klasická sauna. Je také finská sauna, akorát tady poléváme horké kameny studenou vodou. Teplota  je zde nižší - cca 60-85 stupňů, ale vlhkost dosahuje 50%.

Parní sauna. Na rozdíl od jiných typů saun jsou zde na lavice a podlahu použité obklady, nikoli dřevěné panely a desky. I přes poměrně mírnou teplotu (cca 50 stupňů Celsia) tento typ sauny způsobuje intenzivní pocení díky velmi vysoké vlhkosti vzduchu - až 100%. Vzhledem k absenci velkého zvýšení tělesné teploty můžete do sauny chodit třeba každý den na několik minut. Pokud jste zdraví a nemáte to zakázané od svého lékaře.

Infrasauna. Jak již název napovídá, infrasauny jsou místa, kde se místnost vyhřívá pomocí infrazářičů a ne saunových kamen.  Jedná se o nejméně zatěžující a nejmírnější typ sauny. Saunování proto mohou využívat i senioři a děti. Vyznačuje se nízkou teplotou (od 30 do 60 stupňů) a nízkou vlhkostí. V infrasauně se tělo prohřívá až do hloubky 4 cm. Díky tomu infrasauna, ač mírná, tak působí na naše tělo stejně blahodárně jako ostatní druhy saun. Pokud máte chuť, můžete ji navštívit i 3x týdně. Důležité je vědět, že v tomto případě, není potřeba ochlazování. 

Jakou saunu si tedy vybrat? Ukazuje se, že na tom, které dáte přednost, tolik nezáleží. Pokud nemáte zdravotní kontraindikace, prospěje vám pobyt v každé z nich. Bez ohledu na typ sauny zakončete vaši návštěvu studenou sprchou. Po saunování se také vyplatí nanést zpevňující nebo výživný balzám.

Sauny- Baumax.cz

Sauna na zahradě!

Před pár lety jsme spojovali vlastní zahradní sauny s luxusem, který si mohl dovolit jen málokdo. Dnes se tato situace výrazně změnila a vlastní zahradní sauny se dají pořídit za méně než 40 tisíc Kč. Takový způsob relaxace na zahradě není vyhrazen jen pro letní večery. Zima není překážkou. Do sauny můžete i během zimních měsíců. Pobyt v sauně v zimě nejen posiluje imunitu, ale také zlepšuje vzhled pokožky a náladu.

Jak může být zahradní architektura doplněna, tak jedinečným prvkem? Na výběr máme dvě možnosti:  nákup hotového výrobku nebo si saunu postavit svépomocí. Hotová saunová kamna dostupná v našem obchodě výrazně usnadňují výběr druhé možnosti. Pokud si ji chcete postavit sami, připravili jsme pro vás nabídku hotových prvků na její výstavbu. Mezi takové saunové příslušenství patří mimo jiné lavice a opěradla. Je však třeba mít na paměti, že na rozdíl od zdání, je nákup hotového výrobku levnější než jeho stavba od základu. Pokud se rozhodnete pro jednu nebo druhou variantu, můžeme vám nabídnout jak zahradní sauny, tak i doplňky a příslušenství k nim. 

Po návštěvě sauny je dobré dát si studenou sprchu. Ve výsledku, pokožka bude vypadat zdravěji a stárnout pomaleji. Sprchový kout umístěný vedle sauny je velmi dobrý nápad. Majitelé s přístupem k vodnímu zdroji na svém pozemku a také ti, kteří mají zahradní bazén, je mohou s jistotou využívat k této roli! Samozřejmě se vyplatí postarat se i o další prvky vybavení, které vám zpříjemní pobyt venku, jako jsou osvětlení a venkovní lampy nebo zahradní nábytek.

Pravidelné saunování v zimě s následnou studenou koupelí je skvělý způsob, jak zůstat zdravý po celý rok! Zbaví vás napětí a z těla se snáze odstraní toxiny, navíc se pokožka rozzáří a snadněji se zredukuje nepotřebná tuková tkáň – vysoké teploty totiž zrychlují metabolismus.  Teď už víte jak se správně saunovat a jak je sám proces prospěšný, a proto jednoznačně stojí za to se pro saunu jak na zahradu, či do domácnosti rozhodnout!

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!

 

Zahradní sauna – jak ji využít v zimě?
Jak používat parní saunu ke zlepšení vaší pohody?
Jaké účinky nám poskytuje sauna - výhody používání zahradní sauny

 

Zpět