Jak postaršit podlahová prkna?

19.02.2021

 

Moderní design, skleněné nebo chromové povrchové úpravy, skříňky ve vysokém lesku jsou módní a jsou synonymem luxusu. Ale je v takových interiérech útulnost? Interiér, kterému dominuje dřevo a teplé látky, je mnohem příjemnější. Stále častěji a ochotněji obnovujeme starý nábytek, kterému dáváme druhý život, nebo naopak patinujeme moderní nábytek, abychom změkčili jeho syrový, chladný vzhled. Postaršené podlahové desky promění každý interiér. Pomocí jedné z mála jednoduchých metod to můžete udělat doma, aniž byste u toho strávili hodně času.

Existuje několik způsobů, jak postaršit dřevo v závislosti na použitých nástrojích nebo způsobu, jak dosáhnout více či méně výrazných efektů. Jak dosáhnout efektu starého dřeva? Poradíme.

Dřevěné podlahy - Baumax.cz

Postaršení dřeva obroušením

Tato metoda je nejméně časově náročná. Není těžké obrousit povrch hrubým brusným papírem. Pokud na vybraných místech silně protřeme brusným papírem, odhalíme surové dřevo, v jiných místech zase méně, aby odhalit jen vrchní vrstvu. Povrch nebude jednotný a bude zajímavější. Je důležité nebrousit celý povrch.  Záměrem je obrousit podlahu pouze na několika místech, aby dosáhnout efektu starého dřeva. Jemně obroušená prkna brusným papírem  jsou hotové k použití, ale můžete je ještě zabezpečit vrstvou transparentního laku. Postaršení prken obroušením brusným papírem nevyžaduje žádné dovednosti ani speciální nástroje.

Kartáčování dřeva

Postaršování dřeva jinými způsoby vyžaduje úplné odstranění původní vrstvy barvy, laků nebo mořidla, např. pokud chcete postrašovat dřevěné podlahy. Nejprve musíme horní vrstvy obrousit hrubým brusným papírem a poté prkna vyhladit jemnozrnným papírem. Kartáčování poskytuje lepší výsledek než obroušení.  Podlahová vrstvená prkna Barlinek upravená tímto způsobem budou vypadat jako staré. Tato metoda spočívá v „odstranění“ vrchní vrstvy drátěným kartáčem. Výsledné oděry, rýhy a škrábance dávají efekt starého dřeva. Po vyluxování kartáčovaného povrchu ho lze nalakovat nebo natřít v jakémkoliv odstínu. Profesionální tesaři používají termín strukturování dřeva. Je to termín pro kartáčování dřeva, ale s použitím speciálních nástrojů. Metoda je stejná: vytváření zvýrazněné struktury, poškrábání, vyhlazení a následná ochrana. Kartáčované panely a prkna vypadají efektivně a příliš se neliší od těch starých a letitých.

Nástroje pro postaršení dřeva

Postaršování dřeva a změna jeho struktury pomocí brusného papíru nebo drátěného kartáče jsou jen dva základní způsoby pro začátečníky. K úpravě struktury dřeva můžete použít také tenké dláto a kladivo nebo šroubovák. Nářadí pro takové práce nesmí být příliš ostré. Nůž k tomu není vhodný, protože jeho čepel by mohla poškodit strukturu příliš hluboko a zničit dřevo. Drátěný kartáč bude perfektní. Zajistí klasické škrábance napodobující vzhled starého dřeva.

Dřevěné podlahy - Baumax.cz

Šednutí dřeva

Dřevo se v průběhu času přirozeně mění, barvy vyblednou a zešednou. Co však bude pro milovníky moderního stylu nevýhodou, bude pro milovníky retro stylu nepopiratelným přínosem. Dřevo lze postaršit octem. Budete potřebovat jablečný ocet, staré hřebíky nebo ocelovou vlnu a sklenici. Vložte hřebíky nebo vlnu do nádoby s octem, nejlépe na několik dní. Během této doby ocet změní barvu. Poté lze vzniklou tekutinu nanášet štětcem na dřevěné desky. Desky upravené touto metodou získají krásný šedý odstín.

Barvení dřeva kávou nebo čajem

Kromě octa jsou známé i jiné způsoby, jak změnit odstín dřeva bez použití barev. Barvení látek kávou je známé už dlouho. Proč ji tedy nepoužívat k barvení dřeva? Známe  také barvení čajem nebo skořápkami ořechů. Stačí použít velmi silný odvar a za studena ho vtírat do dřeva. Jedná se o přírodní barvivo, proto je potřeba pro dosažení vhodného efektu, zopakovat barvení  několikrát.

Patinování dřeva

Populární metodou postaršování dřeva je patinování. Patinování dřeva je řada úprav dřeva. Spočívá v nanesení několika vrstev barvy na důkladně očištěný povrch ve vhodném pořadí. Vytváření transparentních vrstev je jen jednou z technik. Spočívá v důkladném moření dřeva tmavým mořidlem a po zaschnutí nanesení základního nátěru, který dřevo ochrání a zpevní. Dalším krokem je nanesení vosku jiné barvy na celý povrch a na vybrané části silnější vrstvy vosku. To vytvoří dojem odbarvení a dodá upravovanému dřevu výsledný charakter. Nakonec stojí za to celek natřít vrstvou bezbarvého vosku.

Dřevěné podlahy - Baumax.cz

Bělení dřeva

Jednou z metod patinování dřeva je bělení, které mu dodává idylický, selský vzhled. Existují různé způsoby bělení dřeva.

Natírání dřeva bílou barvou bez dalších efektů. Další metodou patinování dřevěných prken je natírání a broušení. Naneste trochu bílé barvy na dřevo (zředěnou nebo ne v závislosti na požadovaném efektu). Barva musí být nanesena podél kresby letokruhů. Čím méně přesněji to uděláme, tím zajímavější bude odstín. Odbarvení dodá nábytku jedinečný charakter.

Voskování dřeva na bílo - ještě zajímavějšího efektu se dočkáme, pokud dřevo upravíme v následujícím pořadí: natírání barvou nebo moření v přírodním odstínu dřeva a následně potřít vybrané prvky (hrany, rohy, ozdoby) voskovou svíčkou (vosk) a natřít bílou barvou. Vosk zabrání tomu, aby barva důsledně přilnula k povrchu. Poté pomocí brusného papíru odstranit barvu z voskovaných prvků co uchová barvu.

Postaršování dřeva metodou shabby chic - tato metoda se liší od dříve popsaných v tom, že povrch nejprve natřeme barvou v shabby chic stylu - pistáciové, malinové, tyrkysové barvy- ale spíše pudrové, tlumené odstíny. Poté povrch natřeme bílou barvou a obrousíme. Efekt jemného opotřebení, který získáme, bude odkazovat na módní styl a bude jedinečný. Stojí za to sladit barvy s interiérem, ve kterém bude nábytek umístěn

Postaršování dřeva křídovými barvami - úžasných účinků bělení dřeva dosáhneme, pokud namísto klasických barev použijeme křídové barvy. Matný povrch nábytku v tmavém odstínu je výhodou a receptem na úspěch. Experimenty s křídovými barvami na dřevo je způsob, jak zvýraznit detaily.

Louhování dřeva je další metodou bělení dřeva. Louh - k dostání v hobby marketech - vetřete do povrchu štětcem s měkkými štětinami. Je to potřeba provést velmi důkladně. Po zaschnutí je potřeba povrch zmatnit a pokrýt lakem. Výsledný odstín je velmi jemný, barva je rozmytá a je zvýrazněna kresba letokruhů.

Volbou jedné z výše uvedených metod můžeme také postaršit dřevěné lišty a dokončovací prvky.

Decoupage – postaršování dřeva

Decoupage je velmi populární metoda zdobení předmětů každodenního použití a nábytku. Může být také použita pro vytvoření opotřebeného vzhledu dřevěného nábytku. Lepení barevných aplikací s dekorativních papírových ubrousků na dřevěné povrchy je docela časově náročné. Čekání na výsledný efekt opotřebení vyžaduje trpělivost, speciální lepidla a laky, ale konečný výsledek stojí za to. Interiér získá jedinečný vzhled. Tato metoda dodá i běžnému nábytku z řetězců originální charakter.

Postaršování dřeva metodou krakelování

Bělení nábytku lze kombinovat s technikou krakelování nebo použít samostatně. Tato metoda spočívá v nanášení speciálního laku na natřené povrchy, co způsobí popraskání vrchního nátěru. Samostatně upravené dřevěné povrchy mají neobyčejné kouzlo. Nezapomeňte, že každou z výše uvedených metod můžete použít na úpravu různých dřevěných povrchů a doplňků.


 

Zpět