Jak pokládat vinylové panely na staré dlaždice? Tipy a rady

03.04.2021

 

Pokud máte na podlaze starou dlažbu a toužíte po její nahrazení dřevěnou podlahou, ale nemáte čas a prostředky, máme pro vás perfektní řešení. Místo toho, abyste starou podlahu bourali, můžete na ni položit vinylové panely imitující dřevo a vytvořit tak zcela nové aranžmá interiéru. A co je nejdůležitější, obejdete se bez odborníka - samozřejmě za předpokladu, že se před zahájením renovace řádně připravíte.

Vinylové podlahy - Baumax.cz

Výhody pokrytí vaší staré dlažební podlahy vinylovými prkny

Vinylové panely se označují zkratkou LVT, tzn. Luxury Vinyl Tiles. Jejich samotný název napovídá o produktu vynikající kvality, který se vyznačuje jak estetickým vzhledem, tak funkčností.

Vinylové podlahy, na rozdíl od keramických dlaždic, zútulňují interiér a dělají jej teplým na dotek. Mohou připomínat dřevěné prkna, kterými můžete vybraný interiér snadno uspořádat například v módním skandinávském stylu. Pokud se kvůli množství typů různých podlahových krytin v obchodě nemůžete rozhodnout pro konkrétní typ, mohou vám pomoci vzorky podlahových panelů, které si můžete vzít domů.

Všechny vinylové panely jsou tenké, takže položením na dlažbu se podlaha ve zrekonstruované místnosti zvedne jen nepatrně. Ve výsledku nebudete muset ořezávat dveře nebo zárubně, což umožní rychlejší dokončení renovačních prací.

LVT podlahové panely se skládají z několika vrstev, takže i když jsou tenké, jsou velmi pružné. Mají výjimečnou mechanickou pevnost a odolnost proti poškození, nedeformují se pod tíhou těžkého nábytku a dobře odolávají vodě a vlhkosti, proto pro kuchyně a koupelny. jsou mnohem lepší než laminátové podlahové panely.

Velkou výhodou při pokládání vinylových panelů na keramické dlaždice je snadná a rychlá instalace. Nepotřebujete pomoc odborníka - postupujte podle tipů dostupných na internetu. Také nemusíte odstraňovat dlaždice ani nečistoty, takže se vyhnete nepořádku a nebudete si muset pronajmout stavební kontejner pro starou podlahu.

Níže naleznete podrobné tipy pro pokládku vinylových panelů na keramické dlaždice. Dozvíte se, co dělat krok za krokem a jakým chybám se vyvarovat při pokládce tohoto typu podlahy. 

Vinylové podlahy - Baumax.cz

Pokládka vinylových panelů na keramickou dlažbu - udělejte to sami!

Připravte podklad pro vinylová prkna

Správná příprava podkladu významně ovlivňuje konečný vzhled vinylové podlahy a komfort jejího používání. V případě nepravidelnosti dlaždic větších než 2–3 mm je třeba použít samonivelační potěr. Po zaschnutí se obvykle aplikuje lepící podklad pod panely, aby se zvýšila přilnavost takzvané „plovoucí podlahy“ a zabránilo se jejímu klouzání. Toto řešení také zlepšuje akustickou a tepelnou izolaci panelů a současně zvyšuje jejich životnost. Podklad je potřeba pevně přitlačit ke zdi, a následně uříznout nožem. Pokud používáte lepené LVT panely, nezapomeňte také důkladně vyčistit podlahu - odstranit prach a nečistoty, které by mohly lepidlo zeslabit.

Naplánujte pokládku vinylové podlahy

Nejprve zvažte, zda chcete podlahu položit kolmo nebo rovnoběžně se vstupem. V závislosti na způsobu její pokládky a úhlu dopadu slunečního světla můžete místnost opticky prodloužit nebo zkrátit. Poté položte podlahové panely „na sucho“ a nakreslete na ně čáry řezu. Nezapomeňte vzít v úvahu dilatační spáry - ponechejte 5 mm mezery vedle stěn tak, že do nich vložíte rozpěrky nebo dilatační lišty. Ujistěte se, že poslední řada panelů po oříznutí je nejméně 5 centimetrů vysoká. Pokud ne, získáte lepší konečný výsledek oříznutím první i poslední řady.

Začněte pokládat vinylové panely

Pokud používáte lepící podklad, odstraňte z něj ochrannou fólii a u lepených panelů se ujistěte, že máte připraveno příslušné lepidlo. Začněte pokládat vinylové panely na starou podlahu zleva a pokračujte podél vybrané zdi. Nejdůležitější je přesně umístit první řadu. Následující řádky jsou pokládaný způsobem v závislosti na typu vybraných panelů s odsazením nejméně 30 cm. Obzvláště populární je systém upevnění dlouhých stran pomocí takzvaného zámkového systému, při kterém se perko se zasune do drážky, bez použití lepidla, ale pouze pomocí gumového kladívka, kterým upevňujeme připojenou řadu, dokud zámek nezaskočí a neuslyšíte charakteristický zvuk. Poté, co je celá plocha podlahy pokryta panely, odstraňte rozpěrky a použijte dokončovací lišty a příslušenství.

Vinylové podlahy - Baumax.cz

Časté chyby při pokládání vinylových podlah na dlažbu

Pokládka vinylových panelů není složitý úkol, ale vyžaduje příslušnou přípravu. Pro správné pokládání vinylových panelů na staré keramické dlaždice si nejprve pečlivě přečtěte návod obsažený v balení. Tímto způsobem se vyhnete mnoha chybám, které jsou výsledkem neznalosti a spěchu. Mezi nejběžnější patří: vynechaní takzvané fáze aklimatizace. Laminátové i vinylové panely by měly být ponechány vybalené v rekonstruované místnosti po dobu minimálně 48 hodin (v letní sezóně) a až 5 dnů (v zimní sezóně). Díky tomu panely postupně přizpůsobí svoji teplotu a vlhkost novému interiéru.

Nedostatek správné dilatace. Po pokládce vinylová podlaha po celou dobu „pracuje“ a mění svůj objem. Pokud nenecháte dostatek prostoru proti stěnám a mezi místnostmi, začne se deformovat a ztrácet estetický vzhled. Šířka doporučené dilatace je vždy uvedena v návodu.

Volba špatného typu podkladu. Komfort používání podlahy z panelů závisí nejen na jejich kvalitě, ale také na správném provedení potěru a izolaci takto vytvořeného povrchu. Pokud používáte podlahové topení, ujistěte se, že vybrané panely mají dostatečně nízký tepelný odpor, a vyberte pro ně vhodný podklad.

Nesprávně připravený podklad. V případě hlubokých spár spojujících staré dlaždice je nutné je vyplnit a zbavit se nerovností podkladu, například použitím tenké vrstvy samonivelačního potěru na stávající podlahu. Podklad pod vinylové panely musí být také čistý, suchý a bez trhlin.

Žádný plán pokládky panelů. Pokud tento krok předejdete, může vás konečný výsledek negativně překvapit. Před lepením nebo spojením panelů popřemýšlejte, jakým směrem chcete vinylová prkna pokládat. U proporcionálního vnitřního tvaru se pokládají panely obvykle kolmo k hlavnímu světelnému zdroji, takže spáry mezi nimi jsou téměř neviditelné. Pokud vinyl imituje dřevo, toto uspořádání dodatečně zvýrazní jeho strukturu, letokruhy a další „přirozené“ nedokonalosti.

Zpět