Jak pečovat o zahradní pavilon? Efektivní triky

05.02.2021

Chrání před chladem a větrem na podzim, v létě před spalujícím sluncem. Zahradní pavilon je oblíbeným a velmi praktickým řešením. Aby sloužil v zahradě nejen jednu sezónu, ale mnoho let, stojí za to ho utužit. Před zimou je třeba dbát zejména na řádnou údržbu a skladování.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Jaký vybrat zahradní pavilon?

Zahradní altány pavilony su dostupné v obchodech a supermarketech se liší nejen velikostí a tvarem, ale také kvalitou konstrukce a materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Pokud chceme, aby si zahradní pavilon po mnoho let zachoval svoji podobu a atraktivní tvar, vyberte si vysoce kvalitní výrobek. Stejně jako zahradní altány nebo dokonce terasové pergoly plní zahradní pavilony nejen praktickou, ale i estetickou funkci. Tyto dvě funkce můžete však úspěšně kombinovat. Nejprve vezmeme v úvahu typ materiálu, který byl použit pro konstrukci rámu a zastřešení pavilonu. Nejlepší jsou zahradní pavilony s ocelovým nebo dřevěným rámem. Hliník a jiné materiály se neosvědčí při velmi silném větru. Jsou také méně odolné vůči jiným nepříznivým povětrnostním podmínkám, zatímco dřevo dobře ladí do zahrady. Zvláště pokud zahradní architektura zahrnuje prvky, jako jsou dřevěné ploty, zahradní palisády nebo dokonce dřevníky. Jedná se o pevný a odolný materiál - řádně udržovaný, bude úspěšně udržovat kvalitu po mnoho sezón.

Střecha zahradního pavilonu by měla být vyrobena z nepromokavého materiálu. To je důležité nejen pro ochranu před deštěm, ale také pro její údržbu.

Před koupi zvažme také skutečnost, zda chceme zahradní pavilon na zimu složit a uschovat na suchém místě, nebo ho nechat venku. Celoroční pavilon je velmi praktické řešení. Vhodně ošetřený pavilon poskytuje prostor pro uložení například zahradních květináčů, hraček a bazénu pro děti nebo dokonce různých zahradních dekorací a doplňků. Pokud však plánujeme pavilon na zimu složit a uschovat, zvolte lehký model. To usnadní přenášení a montáž.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Jak prodloužit životnost zahradního pavilonu?

Počasí v našem podnebí bývá rozmarné, proto stojí za to se postarat  o vhodnou údržbu zahradního pavilonu od samého začátku. Základem je příprava vhodného podkladu. Pokud má být pavilon po celou zimu venku, není nejlepší ho nechat  postavit na měkké zemi. Pro vytvoření pevného základu pro pavilon, budou vhodné terasové desky. Při jejich nákupu stojí za to vybrat rovnou vhodné příslušenství pro zahradní architekturu, lepidla a montážní materiály. Na tvrdý povrch můžete umístit zahradní pavilony se speciálními závažími namontovanými na rám pavilonu. Litinové závaží nebo závaží z plastu naplněné vodou nebo pískem efektivně ukotví rám. Taková konstrukce vydrží i velmi silný vítr a srážky.

V létě lze zahradní pavilon ukotvit speciálními upevňujícími lany. Jsou připevněny k měkkému podkladu pomocí kotev. Bohužel takové upevnění není vhodné na zimu. Pokud zvolíme tento typ pavilonu, je potřeba pavilon na konci podzimu rozložit a uschovat na bezpečném místě. K tomu účelu poslouží domky na nářadí nebo zahradní domeky, který se v chladných měsících nepoužívá.


Údržba zahradního pavilonu

Pokud chceme, aby nám zahradní pavilon sloužil po mnoha let, musíme zajistit jeho řádnou údržbu. Nejvhodnější doba k provedení těchto činností je na podzim - když pavilon uklidíme ze zahrady, rozložíme a můžeme pečlivě zkontrolovat stav všech jednotlivých prvků.

Nejprve je potřeba zkontrolovat, zda si konstrukce zachovala svůj tvar a nevyžaduje žádné opravy. Dále pečlivě prozkoumejte stav tyčí. Jak kovové, tak dřevěné díly je nutné obvykle vyčistit. Během této činnosti si můžeme všimnout stopy rzi na ocelovém materiálu. Aby se nerozšířily, je třeba je co nejdříve odstranit.

Nejdřív je potřeba ocelové části důkladně obrousit, aby je zcela zbavit rzi, a poté natřít povrch speciální barvou na kov. Někdy je potřeba natřít povrch dvakrát.

Údržba je stejně důležitá i pro pavilony s dřevěnou konstrukcí. Pokud jsou v ní úbytky, je potřeba je vyplnit. Odstraňujeme všechny vyčnívající třísky, aby byl povrch dokonale hladký. Poté dřevo moříme a lakujeme, nebo natíráme barvou na dřevo. Mnoho lidí poskytuje tuto údržbu celé konstrukci. Ve skutečnosti stojí za to chránit tímto způsobem veškeré dřevěné vybavení na zahradě - nejen altány, ale také zahradní palisády, lavičky atd.

Je řada na střechu a boční stěny. Látka opláštění musí být nejprve důkladně očištěna. Během sezóny se na střeše altánu shromažďuje listí, prach, trus hmyzu a ptáků a různé další znečišťující látky. Stěny, i když jsou méně náchylné k nečistotám, je také třeba důkladně umýt. Moderní stany jsou obvykle vyrobeny z látky, kterou lze prát v pračce. Je potřeba akorát pamatovat, že látku nelze mechanicky sušit ani žehlit. 

Látka pavilonu by měla být také ošetřena speciálním impregnačním prostředkem na textilie. Impregnace vytváří neviditelný povlak, který poskytuje odolnost proti vodě a chrání před vyblednutím od slunce. Tak ošetřenou látku uložíme do fólie nebo speciálního obalu.

Zahradní altány a pavilony - Baumax.cz

Podívejte se, jak atraktivně vypadá dobře zabezpečený zahradní pavilon:

Vhodnou údržbu vyžadují také markýzy. Mnoho lidí instaluje markýzy na terasu - z tohoto místa máme totiž nejlepší výhled do zahrady a na krásné záhonky, stejně jako na zahradní jezírka, zahradní fontány a další zahradní dekorace. Markýzy, stejně jako pavilony, je potřeba koncem sezony zkontrolovat, vyčistit a v případě potřeby opravit.

Kvalitní, dobře nainstalovaný a pravidelně udržovaný zahradní pavilon je investicí na roky. Umožňuje vám užít si krásný zahradní exteriér, nebo skrýt méně reprezentativní místo v zahradě, například kůlnu na nářadí nebo kompostér. Zahradní pavilon je místo, kde budeme na jaře a v létě trávit čas s rodinou a přáteli a v chladnějších měsících nám poslouží pro uskladnění zahradního nábytku a dalších věcí a jejich ochranu před deštěm a větrem. Správně zvolený a udržovaný pavilon nám bude sloužit po mnoho sezón.

Zpět