Jak obnovit keramické dlaždice? Uvádíme 6 způsobů

21.12.2020

Pokud vás vzhled vašeho bytu trochu nudí, ale finanční stav neumožňuje generální rekonstrukci a nové obklady, můžete vzhled své kuchyně nebo koupelny osvěžit levnější, jednodušší a efektivnější metodou. Staré dlaždice, které již dávno vyšly z módy, získají nový, jedinečný vzhled a zcela změní interiér. Je taková metamorfóza možná? Mohou staré dlaždice v koupelně vypadat znovu atraktivně? Ano! A nemusí to být těžké.

Představujeme několik způsobů, jak obnovit keramické dlažby, aby opět vypadaly skvěle.

Dlažby a obklady- Baumax.cz

Barvy na dlaždice - malba stěn a podlah

 

Pokud aktuální barva obkladů v koupelně neladí s novým nábytkem interiéru, můžete obklady snadno přemalovat na vámi vybranou barvu. Není to ani náročná, ani nákladná metoda. V obchodě musíte jenom vyhledat řadu barev určených pro keramické dlaždice. Běžné barvy nejsou vhodné pro malování keramiky a jejich použití na takovém povrchu by mohlo být katastrofou. Podrobné informace o typu produktu a jeho určení najdete na obalu. V případě pochybností stojí za to je konzultovat se zaměstnanci obchodu. Kromě toho v místnostech ve vlhkých místnostech musí byt použít plně voděodolný produkt. Před výběrem barvy se dobře podívejte na strukturu dlaždic. Mají různé textury a pro každou z nich musíte vybrat vhodný produkt. Pro hrubé a matné obklady stačí pouze barva, ale pro glazované nebo lesklé je nutné předchozí použití základního nátěru.

Práce na renovaci dlaždic by měly začít jejich důkladným čištěním. Hladký povrch zaručí lepší konečný výsledek. Druhým krokem by měla být kontrola stavu dlaždic. Pokud mají dutiny nebo praskliny - i malé, barva nezlepší jejich estetiku. V takovém případě začněte lazuru osvěžovat vyplňováním skvrn a prasklin.

Proces malování začíná pokrytím spár barvou. To se nejlépe provádí válečkem. Štětec by mohl na povrchu zanechat štětiny. Vrstvy se nanášejí vždy střídavě - nejprve podél zdi, potom napříč a pak znovu po celé délce, dokud dlaždice nevypadají jako nové. Podobným způsobem můžeme obnovit podlahové dlaždice.

Malování dlaždic je velmi efektivní způsob jejich obnovy. Za krátkou dobu můžete získat úžasný efekt. A nová barva zvýrazní obklady a osvěží koupelnu.

 

Osvěžení spár v koupelně

 

Vzhled koupelny lze úspěšně osvěžit pouze natřením spár. I když to není složitý úkol - měli byste věnovat pozornost výběru přípravku určeného pro spáry, který je vyroben z vysoce kvalitního polymerního pojiva, plniv a modifikačních prostředků. Barva na spáry se vyznačuje vysokým stupněm krytí a vysokou odolností proti oděru. V obchodech si obvykle můžete koupit kompletní osvěžující soupravu pro spárovací maltu, která obsahuje: barvy, štětce a houbičky.

 

Renovace spár - domácí ověřené metody

 

K osvěžení jejich vzhledu nemusíte znovu natírat spáry. Jak obnovit staré dlaždice a nevzhledné spáry? Existuje mnoho osvědčených domácích metod k obnovení jejich původní barvy. Zde jsou některé z nich: citronová šťáva - pomůže úspěšně vybělit světlé spáry. Můžete ji smíchat s hrubou solí a výslednou pastu vtlačit do spár zubním kartáčkem. Po 10 minutách vše opláchněte. Můžete také připravit roztok z citronové šťávy a sklenicí horké vody. Tato metoda si bohužel neporadí se rzí nebo vodním kamenem; jedlá soda - smíchaná s octem do jednotné konzistence a nanesena kartáčkem na povrch spár, velmi účinně odstraní nečistoty. Po čtvrt hodině stačí celek opláchnout vodou. Roztok sody je účinný způsob, jak odstranit houby a bakterie; prášek do pečiva, peroxid vodíku, ocet nebo WC čistič- každý z těchto produktů bude při čištění spár fungovat podobně.

Obklady do koupelny - Baumax.cz

Renovace dlaždic – dekorativní samolepky na obklady

 

Pamatujte, že malování dlaždic bude nevratnou změnou. Existuje však možnost, díky níž bude kuchyň, koupelna nebo schodiště vypadat úplně jinak pouze dočasně a dlaždice budou opět v dobrém stavu. Samolepky na dlaždice vyrobené ze samolepící fólie jsou dokonalým nápadem, jak rychle a levně změnit vzhled interiéru. Stojí za to hledat samolepky vyrobené z lesklé fólie, protože je mnohem odolnější proti poškrábání a skvrnám než v matném provedení. Nálepky na obklady stěn by měly byt zabezpečeny laminátovým povlakem, který zvyšuje jejich životnost.

Mnoho modelů nálepek je k dispozici ve specializovaných prodejnách. Můžete snadno najít typ, který bude dokonale odpovídat barvě místnosti. A co víc, existují také speciální modely, které se lepí jen na několik dlaždic - vytvářejí nádherné mozaiky a zároveň se snadno lepí a případně i sundávají. Samolepky jsou dokonalým způsobem, jak vytvořit zcela nové obklady stěn.

 

Nové dlaždice na staré

 

Chcete-li změnit interiér bez bourání starých dlaždic, můžete nalepit nové dlaždice přímo na staré. To je možné pouze v případě, že předchozí stále pevně drží a nehrozí nebezpečí, že by stará keramika odpadla. Jedná se však o riskantní řešení. Můžete se tedy rozhodnout pro tuto možnost, pokud nový dekor bude jen na určenou dobu nebo jen jako doplněk k jiným metodám.

 

Obkladové panely

 

Stěnu obloženou dlaždicemi lze pokrýt libovolným vodotěsným panelem, jehož tloušťka nenarušuje trvalé vybavení kuchyně nebo koupelny. Měli byste však pamatovat na volbu vhodného produktů díky přímému kontaktu s vodou. Panel připevňujeme speciálním lepidlem nebo silikonem. Můžete si vybrat zrcadlový panel, nebo plastový, matný, imitující skleněné, korkové nebo PVC panely. Hlavní věc je, že panely dobře přiléhají ke zdi a k sobě navzájem. Zkontrolujte, zda je povrch, ke kterému budou lepeny, rovný, aby se zabránilo zbytečným překvapením na konečném výsledku.

Alternativou k této metodě jsou tapety - vinylové nebo z PVC.

 

A co takhle menší ukliď?

 

Co dělat, pokud se ani jedna z výše uvedených možností nám nezdá vhodná?

Podíváme-li se na místnost ze zcela jiné perspektivy, někdy stačí z ní odstranit všechny nepotřebné předměty a na jejich místo přidat několik nových doplňků. Rámečky s fotografiemi z dovolené, magnety na lednici nebo originální figurky, které lze kdykoli přemístit, mohou zcela změnit charakter místnosti a změnit vzhled našeho bytu.


 


 

 

Zpět