Jak navrhnout vnitřek šatní skříně

16.02.2022

Ergonomický vnitřek vestavěné skříně na míru je snem mnoha žen. Vhodný počet polic, věšáků, tyčí a zásuvek umožňuje funkční uložení oblečení, obuvi, lůžkovin, textilu a mnoha dalších věcí každodenní potřeby. Vestavěná šatní skříň je nábytek, který dokonale organizuje prostor bytu, protože budete do ní ukládat potřebné oblečení a jiné věci. Není proto divu, že jsou oblíbené a často volené jako prvek výzdoby interiéru.

Často máme při nákupu vestavěné skříně čí jiné  možnost vybrat si a přizpůsobit svým potřebám vnitřní uspořádání  jednotlivých prvků, jaké chceme do skříně dát. Nábytek vyrobený na míru nebo složení jej z nábytkových modulů je výbornou alternativou k hotovému nábytku. Tento typ vestavěných skříní nebo klasických modelů vám umožňuje samostatně navrhnout vnitřní uspořádání a vybrat příslušenství, jako jsou například šatní tyče, věšáky na oblečení a další. Díky tomu bude skříň personalizovaná a přizpůsobená vašim potřebám.

Jak navrhnout vestavěnou skříň a její vnitřní uspořádání, abyste maximálně využili kapacitu nábytku a vešlo se vám do něj všechno potřebné oblečení? Kterým prvkům vybavení stojí za to věnovat zvláštní pozornost, a které v případě vestavěné skříně je vhodné použít? O tom všem vám povíme v dnešním článku.

Navrhněte si spolu s námi interiér šatní skříně s ohledem na to, co do ní budete ukládat  a pořiďte si kus nábytku na míru vašim potřebám.

V tomto článku:

1. Jak si samému navrhnout šatní skříň? Začněte určením svých potřeb!

2. Jak navrhnout vnitřní uspořádání na míru šatní skříně? Nejdůležitější vlastnost ergonomického nábytku

3. Navrhněte vestavěnou skříň krok za krokem spolu s námi

4. Montáž vestavěných skříní s posuvnými dveřmiŠatní skříně- Baumax.cz


Jak si samému navrhnout šatní skříň? Začněte určením svých potřeb!

Prvním a nejdůležitějším krokem je určení vlastních potřeb. Každý z nás je jiný, má jiné potřeby a zvyky, což by se mělo odrazit i na vzhledu nábytku. Pro některé budou splněným snem četné tyče na ramínka, jiní spíše zvolí četné police na oblečení či zásuvky, přihrádky a výsuvné koše.

Než se pustíte do plánování vnitřku vestavěné skříně, je důležité popřemýšlet jak rádi skladujete oblečení, boty a doplňky. Klíčem k úspěchu bude návrh vestavěné skříně, a to i ten nejjednodušší na listu papíru.

Proč se na začátku vyplatí navrhnout vnitřek vestavěné skříně? Protože vám to umožní vizualizovat, jak bude skříň vypadat a eliminovat případné chyby.

 

Šatní skříně- Baumax.cz


Jak navrhnout vnitřní uspořádání na míru šatní skříně? Nejdůležitější vlastnost ergonomického nábytku

Pokud přemýšlíte, jak navrhnout šatní skříně na míru a jejich vnitřní prostor na oblečení, začněte provedením potřebných měření. Zkontrolujte si, kolik potřebujete úložného prostoru, nebo kolik lidí bude skříň používat, a jaké jsou rozměry výklenku, do kterého má být nábytek umístěn. Ideální hloubka, v případě že chcete do vestavěných skříní dát šatní tyče na ramínka, je 60 cm a jejich šířka 50 až 100 cm. Samozřejmě v praxi jsou velikosti přizpůsobeny rozměrům vybrání, které máme k dispozici. Vyplatí se však postarat o minimum, který zaručí funkčnost vestavěné skříně při používání. Co stojí za zapamatování? Čeho se vyvarovat, a jak zařídit obývací pokoj s vestavěnou skříní?

Hloubka skříně je důležitý parametr, který je třeba při navrhování vestavěné skříně na míru vzít v úvahu. Aby byla vestavěná skříň funkční, její minimální hloubka by neměla být menší než 55 cm. Pokud je výklenek pro vestavěné skříně menší než 55 cm, je třeba si uvědomit, že tradiční šatní tyče na věšáky do ní nedáte, protože se dovnitř prostě nevejdou. V tomto případě se hodí pouze výsuvný věšák, který si můžete dát  příčně ke dveřnímu křídlu. Jen tímto způsobem dáte oblečení do skříně na ramínkách.

Při plánování vnitřního prostoru skříní je třeba pamatovat na to, že čím jsou delší police, tím větší je jejich náchylnost k ohýbání a deformaci. V praxi je dobré kus nábytku rozdělit na kratší segmenty a zvýšit tak jeho funkčnost a pevnost.

 

Šatní skříně- Baumax.cz

 

Navrhněte vestavěnou skříň krok za krokem spolu s námi

Krok 1 Najděte nejlepší místo pro vestavěnou skříň  - nejdůležitější rozměry

Malá, klasická volně stojící skříň je kus nábytku, pro který se najde místo v každé místnosti. Velký model s posuvnými dveřmi je náročnějším prvkem aranžmá. Má to však své výhody. Umožňuje vám zařídit i atypické prostory, výklenky a zákoutí. Pokud máte další pokoj nebo můžete část prostoru ložnice oddělit pomocí posuvných dveří, můžete si tímto způsobem vyrobit šatník na míru.  Posuvné dveře nebo otočné dveře se hodí pro zastavení výklenku či rohu, čím vznikne vestavěná skříň s posuvnými nebo otočnými dveřmi.

Krok 2 Naplánujte vnitřní uspořádání -  jak budou rozmístěny věšáky, police, zásuvky pro věci ve skříni

Naplánujte si vnitřek chytře. Jeho uspořádání můžete rozdělit na dvě části. V jedné udělejte jen police, v druhé tyče na ramínka a šuplíky na spodní prádlo, opasky a kravaty. Můžete rovněž vyčlenit prostor pro uložení domácích spotřebičů, jako je vysavač, žehlící prkno nebo žehlička. Určete, jaké chcete věci do skříně nebo šatníku uschovat a jakým způsobem je chcete skladovat. Nakreslete návrh vestavěné skříně a přidejte potřebné rozměry, jaké by měla skříň mít. I když projekt skříně nebude dokonalý, umožní vám vizualizovat výsledný vzhled a aplikovat případné změny. Zkuste předvídat využití jednotlivých prostorů. Pokud hodláte na nějakých policích skladovat těžší předměty, je třeba myslet na jejich zpevnění nebo podepření, například pomocí dodatečné svislé stěny, kovových trubek nebo vhodných úhelníků. Při návrhu nezapomeňte vzít v úvahu šířku všech úchytů, vodítek a závěsů.

Při tvorbě návrhu vyberte  posuvné dveře, které zaberou méně prostoru, také zvolte  jejich počet a promyslete způsob jejich provedení. Dveře vestavěných skříní mohou být klasické - hladké, mohou být prosklené nebo vybaveny zrcadlem. Vše záleží na vaší fantazii a očekáváních. Prosklení posuvných dveří umožní každému nahlédnout dovnitř. To není nejlepší řešení, pokud vestavěnou skříň chcete umístit v obývacím pokoji.

Je také na zvážení, jaká povrchová úprava skříně, například v případě nábytku do ložnice, bude nejlépe ladit ke zbytku místnosti. Vestavěná skříň by měla tvořit jednotné uspořádání s ostatními prvky vybavení. Jen tak ložnice bude elegantní a pohodlná.

Postele- Baumax.cz


Montáž vestavěných skříní s posuvnými dveřmi

Než se pustíte do montáže skříně, připravte si všechno potřebné nářadí a uspořádejte její prvky, usnadní vám to práci. Šatní skříň do předsíně začněte montovat od prvků, které nesou větší části konstrukce. Dále nainstalujte desku, která tvoří další vertikální přepážku, počítáno od boční stěny. Připevněte úhelníky ke stěně pomocí hmoždinek a poté desku přišroubujte. Pro přesné a rovnoměrné provedení těchto činností budete potřebovat vodováhu. Dále změřte vzdálenost od boční stěny v její zadní části a přeneste rozměr na její přední část. Díky tomu bude deska nejen svislá, ale i kolmá k zadní stěně. Desku nemusíte pevně připevňovat k podlaze nebo stropu, protože po instalaci polic získá pevnost.

Na boční stěnu namontujte úhelníky, které budou podpírat police šatní skříně. Začněte nahoře, aby spodní police nepřekážely při instalaci vyšších polic. Nezapomeňte, že úhelníky samy o sobě nezajistí stabilní upevnění polic. Každý z nich přišroubujte ke svislé desce, která rozděluje skříň na části. Pokud jsou police ve skříni malé, stačí k jejich montáži použít šroub o délce 35 mm, pro větší plochy polic volte šrouby o délce 50 mm. Velmi dlouhé police, delší než obvyklých 120 cm, by měly být podepřeny uprostřed dalšími úhelníky na bočních stěnách, aby se neohýbaly.

Pokud jste zvolili křídlové dveře, upevněte je pomocí pantů. Nejprve přišroubujte panty ke křídlům a poté k boční stěně. V případě vysokých masivních skříní se vyplatí instalovat tři panty na každé křídlo. Horní a spodní závěs by měl být připevněn přibližně 10-15 cm od horní / spodní hrany dveří, zatímco prostřední závěs by měl být namontován přesně uprostřed.

Pokud jste se rozhodli použít do vestavěné skříně posuvné dveře, začněte instalaci správným umístěním vodítek. Věnujte zvláštní pozornost skutečnosti, zda osa horního a spodního vedení jsou dokonale rovnoběžné. Jakékoliv posunutí může způsobit zablokování křídel a jednoduše vypadat křivě. Teprve když se ujistíte, že jsou vodítka rovnoměrně umístěna nad sebou, vyvrtejte otvory pro hmoždinky, na které budete vodítka připevňovat k podlaze a ke stropu. Když jsou vodítka na svém místě, připevněte pojezdy ke křídlům dveří. Umístěte je do rohů křídel, díky čemuž budou dveře plynule klouzat po vodítkách a budou mít příslušné opěrné body. Připravená dveřní křídla umístěte na vodítka tak, aby se dveře pohybovaly volně, ale stabilně podél vodítek.

Nakonec je zde instalace případných zarážek, pokud chcete omezit posuv dveří. Pak proveďte stejnou práci na druhém dveřním křídle. Montáž je hotová! Ted už můžete skříň používat.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Ložnicový nábytek Secco I Ložnicový nábytek Indianapolis X Ložnicový nábytek Riccardo Ložnicový nábytek Blanco V

 

Zpět