Jak natřít dlaždice v kuchyni?

12.11.2021


Renovace kuchyně často vyžaduje výměnu obkladů a dlažeb, které se nacházejí mezi řadou stojících a závěsných skříněk. Co kdybyste mohli obnovit vzhled kuchyně, aniž byste museli bourat dlaždice a pokládat nové? Zní to neuvěřitelně? Je to však možné. Naši zákazníci stále častěji volí jako řešení malování obkladů v kuchyni. Přestože je malování dlaždic relativně novým trendem, získává si stále více příznivců. Pokud si nejste jisti, zda je natírání keramických obkladů dobrou metodou jejich renovace, doporučujeme článek, ve kterém vám přiblížíme tuto metodu a také jaké barvy jsou pro malování obkladů nejlepší a jak se na celou práci připravit.

Obklady do kuchyně-Baumax.cz


V tomto článku:
1. Barva na malování obkladů v kuchyni - co stojí o ní vědět
2. Malování  dlaždic - čím začít?
3. Malování koupelnových dlaždic - jak připravit podklad?
4. Malování dlaždic krok za krokem - jak natírat dlaždice?
5. Kolik vrstev barvy na obklady do kuchyně nebo koupelny bude potřeba?
6. Malování dlaždic v kuchyni a koupelně – na co byste ještě měli pamatovat?Malování keramických dlaždic je opravdu skvělý způsob, jak rychle a efektivně proměnit interiér. To vám umožní vyhnout se zdlouhavé, pracné a především nákladné výměně dlaždic nebo terakotových dlaždic. Malované dlaždice jsou odolné proti poškození, oděru nebo čisticím prostředkům a zároveň vypadají skvěle! Poradíme, jak naplánovat malování obkladů v kuchyni nebo v koupelně a co je třeba vzít v úvahu při výběru barev na obklady.
 

Kuchyňské linky- Baumax.cz

 

Barva na malování obkladů v kuchyni - co stojí o ní vědět


Když se rozhodněte natřít keramické dlaždice v kuchyni, mnohé z vás bude zajímat, jakou barvu na obklady zvolit? Řiďte se jedním jednoduchým pravidlem - hledejte výrobky určené pro keramické podklady, jako jsou: keramická dlažba, gres, terakota, slínek, mozaiky atd. Přestože se od sebe navzájem liší, mají velmi podobné požadavky. Dobrá barva na obklady si poradí s jakýmkoliv keramickým podkladem. Perfektním řešením je také natření obkladů a dlažeb dvěma různými barvami. Oba tyto povrchy jsou využívány s různou intenzitou a vystaveny mírně odlišným mechanickým poškozením.
Většina barev dostupných v obchodech jsou dvousložkové produkty, které je třeba těsně před malováním dobře promíchat. Nejoblíbenějšími barvami jsou V33, tzn. renovační barvy na různé typy podkladů. V kuchyni je lze použít na povrchové krytiny – jako jsou dlažba a nástěnné obklady.

Jaká by měla být vhodná barva na keramické dlaždice?
• s vysokou přilnavostí,
• dobře krycí,
• voděodolná,
• odolná vůči skvrnám,
• omyvatelná vodou.
Toto jsou nejdůležitější parametry, kterým byste měli věnovat pozornost při výběru barvy pro váš interiér. Nejdůležitějšími vlastnostmi jsou odolnost, trvanlivost a funkčnost barvy. Takové přípravky jsou klíčem k úspěšné rekonstrukci kuchyně a koupelny.
Při výběru barvy je třeba vzít v úvahu ještě jeden důležitý bod. Efekt, kterého chcete dosáhnout. Mat, satén, lesk? Existuje několik možností. Matný povlak vypadá velmi elegantně a umožňuje jemné zobrazení prostorového vzoru dlaždic. Lesk má velký vliv na vzhled místnosti, vizuálně ji totiž zvětšuje a zesvětluje. Zajímavé je, že barva na obklady je vhodná i na různé typy spár. Samozřejmě můžete vždy sáhnout po profesionálním přípravku na malování spár, ale podle našeho názoru stačí dobrá barva.

Malování dlaždic - čím začít?

Již víme, že kuchyňské obklady ( Obklady do kuchyně ) a koupelnové obklady (Obklady do koupelny) vyžadují použití speciálních přípravků. Je to dáno dvěma faktory: specifičností povrchu a náročnými a často obtížnými podmínkami v těchto místnostech.
Nezapomeňte, že keramické dlaždice se liší od sebe navzájem - mají jinou strukturu. Při malování omítnuté stěny barva ( volně proniká do mikroskopických pórů omítky a trvale přilne k podkladu. Keramické podklady jsou těsné, jednotné a hladké, takže barva nemá šanci proniknout do jejich struktury, a v důsledku toho nepřilne na povrch. To znamená, že jsou tady zapotřebí speciální přípravky. Před natřením dlaždic barvou použijte dobrý základní nátěr ( Nátěry na stěnu), který trvale spojí všechny vrstvy.
Pokud navíc plánujete malovat keramické dlaždice v kuchyni, musíte pamatovat na konkrétní podmínky v této místnosti. Barva pro kuchyňské obklady by měla být odolná proti vlhkosti a vodě, jakož i proti otěru, mechanickému poškození, chemikáliím a čisticím prostředkům. V kuchyni jsou nečistoty samozřejmostí, takže nátěr musí chránit povrch a umožnit jeho snadné čištění.

Obklady do kuchyně-Baumax.cz

Malování koupelnových dlaždic - jak připravit podklad?

Úspěšná renovace vyžaduje správnou přípravu podkladu. Než se ovšem pustíte do přípravy obkladů, vyndejte z kuchyně veškerý nábytek, doplňky a dekorace. Čím méně zbytečných prvků tím lépe. Následně velmi důkladně odstraňte z kuchyňských obkladů veškeré mastnoty a umyjte je. Pamatujte, že čistý povrch vám poskytne lepší výsledný efekt. Pokud tento krok nedodržíte a zanecháte na dlaždicích mastné skvrny, barva se bude oloupávat. K čištění potřebujete pouze vodu s jarem a houbu. Gresové dlaždice umyjte a nezapomeňte také vyčistit spárovací hmotu. Odstraňte všechny stopy plísně. K tomu použijte speciální fungicidní přípravek a postupujte podle pokynů. Nakonec dlaždice pořádně opláchněte vodou.
Dalším krokem jsou opravné práce. Dávejte pozor na případné škrábance, praskliny a mezery. Naplňte je speciální voděodolným keramickým tmelem pro opravy dlaždic. Tento jednoduchý postup vám poskytne lepší estetický efekt. Nezapomeňte také opravit poškozené spáry. Po nanesení a zaschnutí je třeba přebytečnou hmotu - na opravy úbytku a injektáže - obrousit a vyrovnat a poté očistit podklad od prachu.

 

Nezapomeňte!

Čištění povrchu před malováním je velmi důležité. Umyjte dlaždice a nezapomeňte je odmastit.


 

Malování dlaždic krok za krokem - jak natírat dlaždice?
 

Připravte:

• základní nátěr
• barvy ve vybraném odstínu,
• váleček a štětec,
• malířskou pásku.
Na celý povrch dlaždic naneste základní nátěr - zvýší se tím jejich přilnavost (měla by mít ty nejlepší vlastnosti). Poté, co je základní nátěr nanesen a vysušen, je čas malovat. Dlaždice můžete natírat válečkem nebo štětcem. Váleček nanáší barvu přesněji a dává lepší estetický efekt.
Začněte malováním spár a spojení. Nejlepším způsobem je nanášet barvu postupně - nejprve na spáry na dané části stěny a poté na dlaždice. Tato technika vám umožní velmi pečlivě natřít vybraný povrch.

 

Pokud chcete dlaždice důkladně natřít, dělejte to centimetr po centimetru nahoru a dolů. K natírání spár budete potřebovat malý štětec, který důkladně zakryje prohlubně barvou. Křížovou metodou nanášejte barvu pěnovým válečkem, tzn. vyrobeným ze savé a odolné pěny.
15-30 minut po dokončení malování odstraňte malířské pásky, pokud jste je použili. Pokud je zapomenete a uděláte to později, smalt na pásku zaschne a při odstraňování pásky poškodí nový nátěr.

 

Kolik vrstev barvy na obklady do kuchyně nebo koupelny bude potřeba?

Zde je potřeba se řídit informacemi z technického listu výrobku a vlastním pozorováním ohledně stupně krytí a intenzity barev. Pamatujte, že mezi nanesením každé další vrstvy nechte tu předchozí zaschnout 12-48 hodin (v závislosti na doporučeních výrobce).
Malování povrchu obkladů barvou - jak nanášet vrstvu barvy na obklady ( Interiérové barvy – barvy na stěnu ) – odolnost - natřené obklady otřít vodou, obklady do koupelny

Dlaždice- Baumax.cz

 

Malování dlaždic v kuchyni a koupelně – na co byste ještě měli pamatovat?

Pamatujte, že všechny nejdůležitější informace o daném produktu a jeho použití najdete na obalu. Vždy se vyplatí přečíst si návod, aby se vyhnout možným chybám a komplikacím. Při práci dodržujte i pokyny uvedené na informačním štítku týkající se průběhu procesu, způsobu malování a doby schnutí jednotlivých vrstev. Natírejte keramické dlaždice po celé ploše - pomocí barvy na kuchyňské obklady, krok za krokem, tak aby vznikly postupné vrstvy. Průběžně kontrolujte výsledek, opakujte celý proces, dokud barvy nepokryjí celý povrch.
 

Pamatujte také, že v kuchyni, kde se renovace provádí, by měly být dodrženy specifické podmínky. To platí hlavně pro vlhkost a teplotu. Vlhkost obvykle nesmí překročit 70–80% a teplota 24–28 ° C. To ovlivní rychlost schnuti, a tím i trvalost a estetiku natíraného povrchu.  


Většina výrobců barev doporučuje, aby použit na keramické dlaždice před natíráním, ochranu v podobě jedné vrstvy speciálního základního nátěru pro keramické povrchy. Základní nátěr dodá povrchu požadovanou drsnost, díky které bude barva mít lepší přilnavost k podkladu. Kromě toho použití základního nátěru se doporučuje, pokud budete natírat povrchy, které jsou vystaveny neustálému kontaktu s vodou a vlhkostí, tzn. při malování obkladů v kuchyni a koupelně. Základní vrstvu při malování dlaždic v jiných místnostech lze provést pomocí barvy ředěné trochou vody (obvykle do 10%).
Malování obkladů nemusí být složité.  Dodržováním několika osvědčených postupů, čtení pokynů a pečlivostí, si s tímto úkolem snadno poradíte.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Dlažba a obklady do kuchyně White Dlažba a obklady do kuchyně The Wall Dlažba a obklady do kuchyně Metrotiles Dlažba a obklady do kuchyně Riscal


 

Zpět