Interiéry v loftovém stylu

31.08.2022

Loftové interiéry si v posledních letech získaly obrovskou oblibu. Loftový styl zaujme svou jednoduchostí, skvělou funkčností a snadností použití každého z prvků. Uspořádání vyžaduje odpovídající interiér, ale díky vhodnému uspořádaní můžete zavést loftový styl téměř kdekoli. Styl industriální je ideální pro aranžmá bytu, ale stále častěji se zavádí také do rodinných domů. Podívejte se s námi, jak loftové aranžmá vypadá, jak tomto stylu zařídit interiéry a proč se vyplatí zvolit právě tento surový styl.

 

prostory v loftovém  ve stylu loft

 


V tomto článku:

1. Krátká historie loftového stylu

2. Hlavní vlastnosti loftového stylu

3. Jak zařídit místnosti v industriálním aranžmá?

4. Loftový styl v obývacím pokoji

5. Ložnice ve stylu loft

6. Koupelna ve stylu loft

7. Shrnutí – uveďte loftový styl do svého interiéru


 

 

Krátká historie loftového stylu

Jedná se o styl, který vznikl v 50. letech 20. století ve čtvrti Soho v New Yorku ve Spojených státech. Během Velké hospodářské krize mnoho společností zkrachovalo a zanechalo za sebou sklady a továrny. Tyto chátrající budovy byly pronajímány levně a proto se rádi v těchto budovách zabydleli mladí umělci, kteří hledali nejen bydlení, ale i prostor pro svou práci. Vysoké stropy, velká okna, odkryté potrubí a další prvky konstrukce, včetně velkolepého prostoru se staly prvními determinanty industriálního stylu.

Je třeba dodat, že loftový byt se původně právě díky mladým umělcům spojoval s bydlením pro uměleckou bohému. Až v pozdějších dobách byla doceněna odlišnost, funkčnost ale také komfort bydlení v takových interiérech a pojem loftového bytu se stal synonymem surového luxusu v prostoru. Industriální styl se ujal nejdříve v Americe, a později také v Evropě, kde našel své příznivce. Pokud se vám líbí, a také chcete do svého bytu zavést jeho prvky, podívejte se na naše tipy a inspirace, jak lze industriální charakter v interiéru vytvořit.

 

Hlavní vlastnosti loftového stylu

Tento styl je kombinací otevřeného prostoru, minimalismu a jednoduchých tvarů nábytku. Neodmyslitelnou vlastností tohoto aranžmá je strohý dekor, který je projevem individualismu majitelů bytu. Moderní prostory jsou nejen otevřené a stěny surové. V interiéru můžou být vidět konstrukční prvky: krokve, ventilační potrubí, cihly, beton nebo neopracované dřevo. Viditelné instalace nejsou ničím zvláštním pro loftové aranžmá. Ve skutečnosti je to pro industriální aranžmá velmi charakteristické. Strohost a jednoduchost má loftový styl velmi rád.

Moderní povrchová úprava v interiéru se udržuje spíše ve studené paletě barev. Můžete si stěny v bytě vymalovat v odstínech šedé, což dodá místnosti dojem prostornosti, která je zde velice žádaná. Jedním z materiálu, který se v bytě často používá je rovněž architektonický beton, a další, pokud jsou v souladu s požadavky designu.

Nábytek v takovém moderním bydlení má jednoduché tvary a materiály použité na jeho výrobu jsou nejčastěji dřevo a kov. Moderní nábytek v kombinaci dřeva a kovu je neodmyslitelným prvkem vybavení v loftovém bytě. Do místností může být použit i nábytek, vyrobený z nábytkové desky, ale nutně by měl mít barvu a dekor přírodního dřeva, kde je vidět kresba letokruhů, jako je to u masivu. Nábytkové sestavy do bytu mohou být ve tmavém a světlém provedení.

 

Jak zařídit místnosti v industriálním aranžmá?

Různé interiéry se stále častěji navrhují ve stylu loftu, a to jak ty v soukromých domech, tak v bytech. Krása přírodních materiálů, strohost interiéru a skvělá funkčnost způsobují, že loftové aranžmá si získává stále více příznivců.

Ideálními prostory pro uspořádání loftových interiérů jsou vysoké byty v postindustriálních budovách. Vysoké stropy a obrovská okna vytvoří dokonalý prostor pro loftové uspořádání. Tímto způsobem lze zařídit i jiné, menší prostory, ale pak nemusí působit tak efektně.

Otevřený prostor je často rozdělen příčkami. K charakteristickým prvkům vybavení patří rovněž posuvné dveře, které jsou funkční a pohodlné a zároveň umožňují ​​úsporu místa v interiéru.

Loftový styl v obývacím pokoji

Loftový styl miluje otevřené prostory. Proto je zde tolik důležitý minimalismus, jednoduchost a vyhýbání se nadměrnému hromadění prvků. Takové by měly být i loftové obývací pokoje.

Zvláště ceněny jsou zde přírodní materiály. Je dobré, když jsou viditelné konstrukční prvky: trubky, cihlové zdi nebo surový beton na stěnách. Tyto detaily lze získat provedením speciální povrchové úpravy, použitím dekorativní cihlové nebo betonové desky. Interiér ve stylu loft vypadá jako by mu chyběla povrchová úprava.

Zařízení by mělo mít stejně surový vzhled stejně jako povrchová úprava. Sedací souprava by měla mít tlumené barvy a velmi jednoduchý tvar. Stejně tak rohové sedací soupravy a křesla. Doplňkovým vybavením budou regály ve stylu loft, komody a loftové vitríny. Industriální interiér miluje jednoduché formy, takže pokud má být v tomto stylu nábytek, nesmí mít nadměrné množství ozdob a dekorativních prvků – naopak musí být velmi jednoduchý. Obvykle je vyroben ze dřeva a kovu.

Jednoduché tvary nábytku a strohé provedení je potřeba zjemnit doplňky. V obývacím pokoji bude vhodné použít měkké textilie, které interiér zútulní a udělají příjemnějším. Ideální bude přikrývka či deka v tlumených, šedých nebo béžových odstínech.

 

Kuchyně a jídelna v industriálním stylu

Loftové kuchyně jsou místa, kde se obzvlášť často používají jednoduché formy nábytku. Ovšem každý z nich musi být mimořádně funkční. Dřevěné skříňky nebo z nábytkové desky v odstínu a dekoru přírodního dřeva, doplněné úchytky z kovu. V moderní verzi loftu může být nábytek vyroben v odstínech černé, šedé nebo bílé.

K loftovému stylu patří také kovové židle a kovové barové židle u kuchyňského ostrůvku. Byt díky tomu bude působit stroze, a tak se vyplatí trochu oteplit aranžmá vhodnými doplňky. Dřevěné židle a stoly s kovovými nohami se skvěle hodí do jídelen.

Loftovou kuchyň tvoří především doplňky. Vzhledem k tomu, že loftový styl znamená především funkčnost a snadné použití, jsou často instalovány police a háčky, na které se zavěšuje kuchyňské vybavení.

 

Ložnice ve stylu loft

Loftový styl pronikl i do ložnice, co znamená, že lze tímhle způsobem zařídit prakticky každou místnost. Jak vypadá loftové aranžmá v ložnici? Povrchová úprava je podobná jako u ostatních místností: strohost a viditelné prvky konstrukce budovy jsou i zde nesmírně důležité.

Postel je často nahrazena paletovou konstrukcí, na kterou je umístěna pohodlná silná matrace. Paletové postele nám připomínají strohost a postindustriální charakter loftového stylu. Aranžmá je v takovém interiéru doplněno nábytkem ze dřeva a kovu. Jako osvětlení se používají jak závěsná svítidla, tak malé noční lampy u postele. Velmi populární je použití svítidla ve formě žárovek zavěšených na lankách.

 

Koupelna ve stylu loft

Loftový styl může být zaveden i do koupelen. Vsaďte na šedou barvu a jednotnost v aranžmá. Loftový styl miluje předměty, které vypadají, jako by je ohlodal zub času, a je na nich vidět stopy opotřebení. Dobře zde poslouží kovová umyvadla, černé baterie a armatury, stejně jak kovové koše na prádlo a bílé ručníky. Důležité je také použít velká zrcadla zavěšená nad umyvadlem, ale bez rámu nebo dalšího příslušenství. Osvětlení by se mělo podobat továrním reflektorům nebo lampám – použijte stropní a nástěnná svítidla.

Shrnutí – uveďte loftový styl do svého interiéru

Loftové aranžmá okouzlí a dodá interiéru úžasný vzhled. Interiér a jeho zařízení se stává jedinečné, velmi funkční a zároveň komfortní na používání. Loftový byt miluje prostornost, takže je obtížné jej dobře zařídit, pokud interiéry nejsou příliš velké. Nemusíte se ho ovšem vzdávat. Pokud toužíte tímhle způsobem zařídit prostory ve vašem bytě, který je malý, můžete použít styl soft loft – takové aranžmá nebude plně odrážet ducha industriálních budov, ovšem může působit stejně atraktivně.

 

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Minimalistické interiéry – proč jsou tak módní?


Dřevěné lamely na stěnu do obývacího pokoje


Dřevěné podlahy - dub nebo jasan? Který je lepší?


 

Zpět