Funkční komody do předsíně

08.10.2021

Předsíň je vizitkou domu, protože právě její interiér poprvé uvidí hosté po otevření vstupních dveří. Promyšlené uspořádání předsíně je však velmi důležité nejen z estetických, ale především z praktických důvodů. Pokud v domě není samostatný šatník, nejčastěji je to pravě předsíň, která plní tuto funkci, a komoda se používá jako praktický nábytek pro úložení věcí. Máte pochybnosti, jaký typ komody si vybrat? Pokusíme se vám poradit!
Výběr komody do předsíně může být obtížný jenom z toho důvodu, že z velkého množství produktů dostupných na trhu se vám zatočí hlava. Na první pohled se kusy nábytku liší tvarem, velikostí a povrchovou úpravou (čela mohou být hladká nebo frezovaná, lesklá nebo matná). K tomu je potřeba vybrat materiál, ze kterého bude prvek vyroben (překližka, dřevotříska, dýha nebo masivní dřevo) a vybrat vnitřní vybavení (zásuvky, police, vitríny). Poradíme vám, jak se rozhodnout, abyste se neztratili v bludišti nabídek obchodů s nábytkem.

 

Předsíňový nábytek- Baumax.cz

V tomto článku:
1. Komoda do předsíně – jakou plní funkci?
2. Na velikosti záleží
3. Jaké vnitřní uspořádání komody?
4. Komoda do předsině - klasická nebo moderní?
5. Na co si ještě dát pozor?Komoda do předsíně – jakou plní funkci?

Hlavním úkolem komody je pomoci udržet pořádek. V malých bytech komoda se zásuvkami často plni roli předsíňové skříně, zatímco ve velkých – ji doplňuje. Pokud to prostor dovolí, vyplatí se pořídit tento nábytek do předsíně, ale nejlépe, aby oba kusy pocházely ze stejné kolekce, aby nevnesly do interiéru optický chaos.
Na rozdíl od šatníku nebo předsíňové stěny se komody nepoužívají k ukládání svrchního oblečení. Můžete si v nich ale nechat menší kusy oblečení, jako jsou čepice, šály nebo rukavice, ale také kabelky, deštníky a vše, co by mělo být při odchodu z domu po ruce. Díky vrchní desce komody získáte také prostor, na který budete moci po návratu uložit tašku z potraviny nebo prvky, které chcete udržet mimo dosah zvířat a malých dětí. Také stojí za to na ni dát nějaké bytové doplňky, například rostlinu v květináči nebo zrcadlo  ve zdobeném rámu.
Větší komody skvěle nahradí botníky - za předpokladu, že jsou navrženy tak, aby zabránily deformaci obuvi. Pokud jde o přezouvání, bude místo typické skříně lepším řešením dvoupatrová komoda na boty se sedákem, díky které nebude samostatný puf do předsíně potřebný.

 

Předsíňový nábytek- Baumax.cz

 

Na velikosti záleží

Než se rozhodnete koupit komodu do předsíně, zkontrolujte, kolik volného místa máte, a promyslete si, co do ní budete chtít uložit. Komody jsou obvykle poměrně široké a nízké (standardní šířka je 80 cm nebo 100 cm), ale nic vám nebrání vybrat si úzký a vysoký kus nábytku, připomínající skříňku. Vše závisí na velikosti a tvaru místnosti - například výklenek v předsíni se přímo nabízí k  vyplnění jej praktickým kusem nábytku.
Typické předsíňové komody se vyznačují nejen malou výškou, ale i hloubkou, a to díky tomu, že byty v panelových domech mají obvykle úzké chodby, takže nábytek určený pro ně by měl zabírat co nejméně cenného prostoru. To však neznamená, že byste do předsíně neměli dávat masivní nábytek. Naopak - pokud  vás neomezuje velikost prostoru, můžete pomocí komody dodat místnosti jedinečný charakter a udělat z ní hlavní ozdobu.

 

Komody- Baumax.cz

Jaké vnitřni uspořádání komody?

Až už se rozhodnete o příslušné velikosti komody, je na čase popřemýšlet o organizaci jejího vnitřku. Ačkoliv je komoda automaticky spojena se sloupcem zásuvek, může také částečně mít police různých velikostí a taková hybridní kombinace bude mnohem lepší než samotné zásuvky. Proč? Přestože se do ní  vejdou například vyšší boty, v zásuvce bude snazší najít drobné oblečení a doplňky. Otevřená police zase může být použita jako místo pro odkládání dálkového ovládače ke bráně nebo klíče od auta, které by měly být snadno a rychle dostupné.

 

Předsíňový nábytek- Baumax.cz

 

Komoda do předsíně - klasická nebo moderní?

Komoda, stejně jako ostatní nábytek do předsíně, má praktickou funkci, ale také vám umožňuje zařídit prostor estetickým způsobem, podle vlastního vkusu a preferencí. S její pomocí můžete interiéru snadno dát jakýkoliv zvolený styl, od elegantní klasiky po skandinávský minimalismus.
Nejjednodušší volbou je klasická bílá komoda, která vypadá diskrétně a hodí se téměř ke každému stylu aranžmá. Tento typ nábytku je díky svému nadčasovému charakteru vhodný k vybavení jakéhokoliv interiéru, včetně předsíně, obývacího pokoje, ložnice nebo dětského pokoje. Pokud zvolíte model s lakovaným povrchem a chromovanými úchytky, malý prostor opticky zesvětlíte a dodáte mu eleganci a styl.
Stejně módní je dřevěný nábytek nebo nábytek v dekoru dřeva inspirovaný Skandinávií. Obojí mají jednoduchý tvar a štíhlé nohy, které celku dodávají lehkost. Velmi často je taková komoda jen částečně natřena bílou nebo šedou barvou, což ji činí velmi originální. Dřevo je také neodmyslitelným prvkem vybavení do bytu v industriálním stylu, ale v tomhle stylu se nejčastěji kombinuje s černě lakovaným kovem a sklem, aby působila strohým, neupraveným dojmem.
Velká předsíň nebo chodba je skutečnou výzvou pro lidi, kteří se nebojí experimentovat se styly a barvami. Tato místnost je stále častěji vybavená moderním nábytkem, který přitahuje pozornost intenzivními barvami nebo originálními knoflíky. Komody dávají designérům velký prostor k vyjádření  - každá ze zásuvek může mít jinou povrchovou úpravu, což vypadá trochu extravagantně, ale také velmi efektivně.
V nabídce obchodů s nábytkem najdete také nábytek upravený na starý, v souladu s retro, vintage nebo shabby chic stylem. Mohutné komody z tmavého masivního dřeva s kovovým kováním, silnými nohy a frézovanými čely vypadají mimořádně stylově, díky čemuž je předsíň nebo chodba, a tím i celý dům, jedinečný.
Ať už dáváte přednost jakémukoliv stylu, dbejte na to, aby nábytek v předsíni ladil nejen mezi sebou, ale také s nábytkem, který můžete z chodby vidět. To platí zejména pro situaci, kdy obývací pokoj nemá dveře, takže co se týče stylu, mělo by jít o přirozené prodloužení předsíně.

Komody- Baumax.cz

 

Na co si ještě dát pozor

Nejprve se ujistěte, že vybraná komoda je kvalitní. Můžete se rozhodnout pro levnější nábytek z dřevotřísky, ale pokud to má být investice na roky, komody a skříně z masivu budou mnohem lepší.
Zvolte vhodné osvětlení. Existuje důvod, proč je nábytek osvětlený LED pásky velmi oblíbený pro místnosti bez oken. Tento model komody jemně rozzáří předsíň a zároveň jí dodá útulný charakter.
Pamatujte na funkční uspořádání prostoru kolem komody. Těsně nad ní bude dokonale vypadat dekorativní zrcadlo do předsíně a vedle ní košík na mokré deštníky a věšák do předsíně na svrchní oděvy a klobouky.


NECHTE SE INSPIROVAT!

Nábytek do předsíňy Easy V Nábytek do předsíňy Galia  Nábytek do předsíňy Orlando I Nábytek do předsíňy Gerber


 

 

Zpět