Dřevěná zahradní houpačka - jak ji vyrobit?

18.01.2021

Dřevěná houpačka je dokonalým způsobem, jak si zařídit domácí zahradu. Je to oblíbené místo zábavy pro děti a odpočinek dospělých. V obchodech je k dispozici mnoho hotových modelů dřevěných houpaček. Dnes vám chceme navrhnout, abyste si tento jednoduchý kus nábytku vyrobili sami. Stačí chuť a základní nástroje, jelikož to není  složitý úkol.

Zahradní houpačky - Baumax.cz

Dřevěná zahradní houpačka - krok za krokem?

Začněte návrhem. Vezměte v úvahu rozměry houpačky, materiál a počet sedadel. Pro výrobu pevné houpačky je nejlepší dub nebo sibiřský modřín. Návrh vám umožní vizualizovat konečný vzhled houpačky a provést případné změny nebo úpravy. Pomyslete na to, kam bude houpačka nakonec umístěna. Měla by stát na místě, které umožňuje její neomezené použití.

 

Vyberte potřebné materiály

K její výrobě budete potřebovat příslušné materiály a nářadí. Nejdůležitější z nich jsou: dřevěné kulatiny nebo trámy, brusný papír, štětec, barva, extrakční benzín, impregnace na dřevo, sedák pro zahradní houpačku, dláto, vrtáky do dřeva, řetězy pro sedák, kovové háky, vrtačka a pila na dřevo, šrouby, matice, podložky a klíče pro šrouby. Všechny tyhle výrobky najdete v hobby marketu BauMax.

K výrobě zahradní houpačky budete potřebovat devět dřevěných trámů. Pět v délce tři metru a čtyři v délce jeden metr. Minimální průměr hranolu by měl být 10 cm, aby měl švih dostatečnou pevnost. Před zahájením montáže jednotlivých prvků odřízněte každý hranol pomocí pilky na příslušnou délku a vyhlaďte brusným papírem.

 

Naimpregnujte hranoly pro výstavbu houpačky

 

Pro ochranu zahradní houpačky před nepříznivými povětrnostními podmínkami, jako je déšť, sníh nebo intenzivní sluneční paprsky, je nutné dřevo impregnovat. Impregnační prostředek by měl odpovídat druhu dřeva. Stojí za to si vybrat ten, který pronikne hluboko do dřeva - a vytvoří tak vhodnou ochrannou vrstvu. Impregnace se nanáší suchým štětcem. Dřevěnou houpačku můžete také pokryt olejem, který proniká do struktury materiálu a zdůrazňuje jeho přirozenou barvu. Taková impregnace zahradní houpačky by se měla provádět jednou ročně.

 

Namontujte podpěrné sloupky

 

Po impregnaci můžete zahájit montáž. Prvním krokem bude vytvoření dvou podpěr pro příčník a sedadlo. Nosná konstrukce by měla mít tvar trojúhelníku, jehož ramena jsou otevřená pod úhlem 60 stupňů.

Chcete-li spojit dva nosníky, které tvoří podporu, vyřízněte překrývající se drážky v jejich horní části. Aby se zajistila dostatečná pevnost podpěr, nemělo by se spojování nosníků tvořících podpěry provádět úplně nahoře, ale takovým způsobem, aby se při styku vytvořil obrácený trojúhelník. Příčník bude upevněný na tomto trojúhelníku.

Takto připravené podpěry budou tvořit boční konstrukční prvky houpačky.

Zahradní houpačky - Baumax.cz

Namontujte otočné nosníky a vzpěry

 

Dalším krokem je namontování horního nosníku. Můžete to udělat pomocí šroubů s podložkami a výztužnými vzpěrami, jejichž účelem je zpevnit konstrukci. Výztuhy jsou na obou stranách křížově připevněny k nosníku a nosným sloupům.

Na příčném nosníku se montují svorky, na kterých bude zavěšený sedák.

 

Ukotvěte houpačku do země

 

Dalším krokem je správné ukotvení zahradní houpačky. Aby houpačka byla stabilní, měla by se zapustit do země do hloubky přibližně 50 cm. Pro zajištění lepšího ukotvení stojí za to do spodní části patky umístit několik šroubů. Často používanou metodou zapuštění houpačky je kotvení do betonové malty. Tento způsob ukotvení zaručuje stabilitu. Pro upevnění patky používáme hotovou rychleschnoucí maltu.

Existuje ještě jeden osvědčený způsob pro ukotvení houpačky - umístění konců trámů do speciálních kotev, dříve zapuštěných do země. Konce trámů jsou umístěny do kovových kotev a oba prvky jsou spojeny šrouby.

 

Namontujte sedáky do zahradní dřevěné houpačky

 

Posledním krokem je připevnění sedáku. Za tímto účelem upevněte háky spolu s podložkami a samojistícímí maticemi ke svorkám na příčném nosníku. Poté na háčky namontujte karabiny a zavěste na ně řetězy. Připevněte připravené řetězy k sedáku.

 

Rozměry sedáku

Rozměry sedáku jsou přísně závislé na počtu osob, které ho budou používat. Předpokládá se, že rozměry sedáku pro dvě osoby by měli být přibližně 120 x 50 x 50 cm, pro tři - 150x50x50 cm a pro čtyři - 190x80x80 cm.

Jako sedadlo můžete použít dřevěnou nebo kovovou lavici s opěradlem. Chcete-li udělat zahradní houpačku, obložte ji měkkými dekorativními polštáři. Jejich barva by měla ladit s barvou houpačky a se zahradním aranžmá.

 

Jak natírat dřevěnou zahradní houpačku

 

Zahradní houpačka by měla být čas od času impregnována nebo natřena. Přestože dřevo dokonale ladí s různými odstíny zelené v zahradě, postupem času bude však trochu chátrat. Časté používání houpačky a povětrnostní podmínky nepříznivě ovlivňují stav dřeva. Proto je nutné jej osvěžit impregnací a speciální barvou. Díky tomu bude houpačka stále funkčním dekorativním prvkem.

Kategorie: Zahradní houpačky


 

Zpět