Čím vyčistit obklady po rekonstrukci

15.02.2022

Až je rekonstrukce koupelny hotová a keramické obklady a dlažba konečně zdobí stěny a podlahu je čas na velký úklid. A zde nastává odvěký problém. Jak umýt obklady a dlažbu v koupelně a jiných místnostech po rekonstrukci? Jak rychle a efektivně odstranit zbytky spárovací hmoty, silikonu, ale i zbytky barev z dlažby a obkladů aniž bychom poškodili jejich jemný povrch?

Umývání keramických obkladů a dlažby je úkol, na který byste se měli dobře připravit. Pro každého, kdo by však chtěl poznat nejúčinnější metody čištění keramických dlaždic, glazovaných  dlaždic a terakotové dlažby, jsme připravili průvodce – včetně top 5 nejlepších způsobů odstranění nečistot z povrchu obkladů.

V tomto článku:

1. Různé druhy nečistot – jak se jich zbavit

2. Čištění obkladů a dlažby ano, ale chytré!

3. Odstranění zbytku lepidla - čím vyčistit obklady a dlažby

4. Čím umýt obklady a dlažby po rekonstrukci interiéru?

5. Na co je potřeba pamatovat, když chceme účinně vyčistit obklady a dlažby

6. Jak umývat dlaždice

7. Čím umývat obklady a dlažbu? ABC potřebných pomůcekObklady- Baumax.cz

Různé druhy nečistot – jak se jich zbavit

Než se pustíte k úklidu, věnujte pozornost tomu, jaké nečistoty se na povrchu obkladů vytvořily. Různé druhy nečistot vyžadují různé techniky čištění, které vyžadují použití speciálních čisticích prostředků. Proč stojí za to věnovat tomu tolik pozornosti? Protože například nesprávné mytí může poškodit jemnou strukturu obkladů a dlažby nebo poškrábat gres a glazované povrchy.  

Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že existují různé druhy nečistot. Každá skvrna může vyžadovat jiný způsob její likvidace. To platí zejména pro skvrny vzniklé při rekonstrukci. Než se pustíte do mytí, drhnutí a škrábání, zjistěte, o jaký druh nečistoty se jedná, a podle toho najděte přípravek přímo na konkretní povrch a nečistotu, který vám nejúčinněji pomůže zbavit se například vodního kamene, ale i očistit zaschlou spárovací hmotu.

Čištění obkladů a dlažby ano, ale chytré!

Určete typ staré skvrny a nečistoty, ktere jsou na povrchu dlaždic, abyste si vybrali perfektní čistič. Pokud na povrchu dlaždic zůstanou jen nepatrné nečistoty nebo stopy vodního kamene, stačí k čistění použít teplou vodu a prostředek přímo na čištění keramiky, určený do místností jako je kuchyně nebo koupelna.

Otřete dlaždice a spáry vlhkým hadříkem s čisticím přípravkem a nechte jej uschnout. Pokud čistíte lesklé dlaždice, po umytí je vyleštěte, abyste odstranili další šmouhy, stopy vody a případné otisky prstů.

Pokud byly obklady a dlažby při rekonstrukci koupelny znečištěny cementem nebo na nich zbyla přebytečná spárovací hmota, s tím Vám pomůže vhodná chemikálie, která si s tímto typem nečistot poradí. Zde jsou nepostradatelné odstraňovače cementových skvrn, pomocí kterých je možné šetrně a neinvazním způsobem  zbavit se  zaschlých zbytků. Po použití takového přípravku je nutné vždy keramické obklady a dlažbu v koupelně či kuchyni omýt teplou vodou.

Odstranění zbytku lepidla - čím vyčistit obklady a dlažby

Očistit z povrchu starou vrstvu lepidla je zdlouhavý úkol, zvláště pokud je lepidlo již řádně zaschlé. Ideálním řešením by měla byt prevecne, tj. opatrné nanášení lepidla a okamžité setření jeho přebytku mokrým hadříkem, jakmile se objeví na nevhodném místě.

 

Obklady- Baumax.cz


Čím umýt obklady a dlažby po rekonstrukci interiéru?

Realita je však velmi často zcela odlišná. Stává se, že na povrchu dlaždice zaschne malé množství lepidla, kterého si nevšimneme. A co pak? Za prvé je třeba znečištěný povrch omýt vodou. Poté použijte speciální čistič stavebních povrchů a nechte asi 5 minut působit, aby přípravek začal účinkovat. Po uplynutí této doby odstraňte zbytky lepidla nebo malty pomocí hadříku nebo papírové utěrky. V tomto připadě nedoporučujeme používat ostré nástroje k sundání zaschlých zbytků. To by mohlo skončit například  poškozením nebo v lepším případě poškrábáním obkladů a dlažby.  Drátěný kartáč lze úspěšně nahradit měkkou houbou, kterou určitě má každý doma.

Pamatujte, že při použití chemických přípravků na umývání povrchů dlažby a obkladů, je nutné vždy povrch nakonec důkladně opláchnout pomocí vody, aby byl povrch bez šmouh

 

Na co je potřeba pamatovat, když chceme účinně vyčistit obklady a dlažby

Když chcete efektivně umýt dlaždice, často měnte vodu na umývání. Mytí povrchu čistou vodou vždy přinese nejlepší efekt a nezanechá nevzhledné šmouhy.


Dekorace- Baumax.cz

Jak umývat dlaždice

Jsou domácí způsoby a přípravky na umývání dlaždic opravdu dobrý nápad?

Určitě se každý z nás alespoň jednou v životě setkal s tvrzením, že nejlepší způsoby čištění obkladů jsou ty domácí. Voda s přídavkem jedlé sody nebo octa dokáže zázraky a má antibakteriální účinky.

Nemá cenu bezvýhradně věřit názorům o používání jedlé sody, octa, kyseliny chlorovodíkové či jiných kyselých prostředků, které máme doma k čištění gresu a glazovaných dlaždic. Takové přípravky by mohly poškodit keramický povrch, a to přece nechceme. K mytí obkladů a dlažeb je lepší používat čistou teplou vodu s mycím prostředkem nebo speciální přípravek bezpečný pro keramický povrch obkladů.

 

Čisticí prostředky- Baumax.cz


Čím umývat obklady a dlažbu? ABC potřebných pomůcek

Přemýšlíte, čím dlažbu a dlaždice umývat, abyste nepoškodili  povrch dlaždic? Odpověď je jednoduchá. Úklidove pomůcky, které máte doma, jako je mop, hadr nebo obyčejné hadříky. To může být i obyčejný  plastový kbelík, který můžete použít pro smíchání prostředku na mytí nádobí s teplou vodu. Pro získání požadovaného výsledného efektu, obklady, ale i dlažbu je nutné otřít suchým hadříkem. Pro dokonale lesklý povrch je možné použít papírové kuchyňské utěrky.

Jak čistit matné gresové dlaždice?

Matné obklady a dlažby vyžadují speciální ošetření a trochu více péče. Na těchto površích často zůstávají stopy a skvrny, které není snadné odstranit. Přílišné drhnutí může poškodit jejich strukturu a vést k jejich poškrábání. Pro zajištění nejvyšší ochrany obkladů a dlažeb se vyplatí volit jemné čistící prostředky určené např. do koupelny nebo kuchyně, a také jemné hadříky.

Pamatujte! K likvidaci mastných skvrn z matných gresových dlaždic použijte alkalické prostředky, které jsou k těmto povrchům šetrné.


Každodenní mytí dlaždic

Pro každodenní péči o gres, glazované dlaždice, terakotu a klinker stačí používat jemné prostředky rozpuštěné v teplé vodě. Když se na povrchu objeví větší množství prachu, lze dlaždice nejprve jemně vysát a poté otřít vlhkým hadříkem nebo houbou. V případě potřeby lze práci zopakovat. Posledním krokem je opláchnutí dlaždic teplou vodou, aby se odstranily případné zbytky čisticích prostředků. Při úklidu nezapomínejte i na spáry. Jen tak zachovají svůj původní vzhled, a nebude se v nich tvořit plíseň. V případě, že se časem spáry stanou nevzhledné, je možné starou spárovací maltu vyměnit. Je to však náročný proces, a proto je lepší spáry pravidelně čistit.

 

Čisticí prostředky- Baumax.cz


Čištění gresových dlaždic

Gres je známý svou odolností vůči mechanickým, chemickým a atmosférickým vlivům, a zároveň je nenáročný na údržbu, takže není divu, že je jedním z nejvyhledávanějších povrchovýc materiálů na obklady a dlažbu v kuchyni, koupelně nebo dokonce na terase. Jak se o ně starat a jaké přípravky použít, aby vypadaly vždy jako nové?


Gresové dlaždice lze mýt výše uvedenými přípravky. Dobrým řešením bude také každodenní mytí vodou s jarem nebo jemným čisticím prostředkem. Pro mytí venkovní gresové dlažby se vyplatí pořídit si tlakovou myčku, která rychle, účinně a bez námahy z naší strany odstraní veškeré nečistoty a dodá dlažbě původní vzhled.

Způsoby čištění matných gresových dlaždic

Matné gresové obklady, i když jsou jedním z nejhezčích a nejodolnějších materiálů povrchové úpravy, vyžadují trochu více péče. Často na nich zůstávají různé stopy a skvrny, ale přílišné drhnutí může vést k poškrábání povrchu, takže je třeba být opatrným. Proto tento typ dlaždic čistíme jen měkkým hadříkem.

Stojí za to vědět, že čištění matných gresových dlaždic od mastných nečistot provádíme pomocí alkalických přípravků na čištění. Jiné nečistoty, jako jsou zbytky stavebních materiálů nebo kámen, lze naopak smýt kyselými přípravky.


NECHTE SE INSPIROVAT!!!

Dlažba a obklady do koupelny Lilo Bianco Dlažba a obklady do koupelny Linearstone I Dlažba a obklady do koupelny Marvelstone Grey Dlažba a obklady do koupelny Color

 

Zpět