Jaký si vybrat zahradní gril?
Relaxaci na zahradě si vždy spojujeme s odpočinkem na dece, popíjením chladných nápojů v horkých dnech, opalováním na prvním jarním slunci nebo se setkáním s přáteli. Chcete-li ze své zahrady udělat relaxační zónu, pořiďte si barevné houpací sítě, funkční zahradní nábytek, zahradní dekorace a ozdoby a praktické zahradní bazény. Hlavním bodem dnešního průvodce jsou však zahradní grily, které si můžete pořídit na balkón a terasu.
Elektrické grily, plynové grily, grily na dřevěné uhlí ... z modelů a typů grilu se vám zatočí hlava, protože nevíte, která zařízení fungují nejlépe? Přečtěte si náš průvodce až do konce, abyste si vybrali nejvhodnější pro vás zahradní gril, a zjistěte, čemu je potřeba věnovat pozornost při jeho výběru.
Typy grilu
Gril na dřevěné uhlí
Grily na dřevěné uhlí jsou nejoblíbenější, a nejčastěji voleny. Jsou vybaveny žáruvzdornou miskou, do které můžete nasypat dřevěné uhlí nebo brikety. Grily na dřevěné uhlí se zapalují podpalovačem. Jsou k dispozici v mnoha variantách, a to jak z hlediska ceny, tak z hlediska velikosti. Přicházejí ve všech tvarech a výškách. Pokud jde o cenu zařízení, takový gril lze zakoupit za několik desítek korun, nejlevnější nabídkou je turistický gril.
Jídla, která připravíte na takovém grilu, mají charakteristickou chuť, protože se připravují na uhlí při vysoké teplotě. Před přípravou jídla se však ujistěte, že podpalovač úplně vyhořel, protože surovina, ze které je vyroben, může obsahovat škodlivé látky. To je nevýhoda grilů na dřevěné uhlí.
Pro výběr nejlepšího typu grilu na dřevěné uhlí je třeba posoudit následující parametry produktu: provedení, tzn. zahradní gril odolný proti korozi. Vhodné jsou také grily z nerezové oceli. Vestavěná kolečka usnadňující přemisťování grilu. Konstrukce grilu vzhledem k jeho podstavě. Kulatý zahradní gril vybavený mísou. Víko grilu pomáhá udržovat jednotnou teplotu. Vestavěný popelník pro snadné odstranění popela. Integrované příslušenství, například: teploměr, držáky roštů, police.
Plynový gril
Plynové grily jsou nejsnadnější v obsluze, protože plamen ohně je ovládán knoflíky. Používá se propan nebo zemní plyn. Svou konstrukcí připomíná tradiční plynový sporák. Plynový gril má kovovou vaničku, pro odkapávání tuku z jídla. Pod vlivem tepla se šťávy odpařují a stoupají nad smažené jídlo. Díky tomu mají smažené pokrmy na plynovém grilu jedinečnou chuť a vůni. Tento zahradní gril má velkou výhodu v tom, že je téměř okamžitě připraven k použití. Vzhledem k tomu, že se v plynovém grilu nepoužívá uhlí, nemusíme čekat na jeho rozehřátí. Vše, co musíte udělat, je nastavit správnou teplotu a počkat, až se maso propeče.
Elektrický gril
Elektrický gril je jedním z nejjednodušších. Tento typ grilu se doporučuje pro použití na zahradě nebo balkónu, pokud je poblíž zdroj energie. Velmi rychle dosahuje požadovanou teplotu a vytváří kouř, stejně jako plynové grily. Elektrický gril je skvělou volbou pro lidi, kteří grilují ve městě na malém balkónu. Na rozdíl od plynového grilu nevyžadují doplňování plynových lahví, protože jejich jediným zdrojem energie je elektřina. Elektrický gril dokonalé propeče maso.
Stacionární venkovní grily
Tyto typy grilů obvykle potřebují o něco více místa. Jsou trvale umístěny na zahradě, kde mají navíc dekorativní funkci. Venkovní zahradní grily používají dřevěné uhlí nebo dřevo. Dělíme je na:
Cihlové grily – pro samostatnou výstavbu. Lze jej postavit na terasu a velikost a tvar upravit podle vlastních potřeb. Pokud jde o materiál roštu, doporučuje se litina. Na takovém grilu se velmi snadno připravuje jídlo.
Betonové grily – pevné a odolné. Konstrukce grilu připomíná krb. Takový gril by měl být umístěn na stabilním a pevném podkladu. Dokáže dosáhnout vysokých teplot. Jedná se o velmi kvalitní gril. Grilování pokrmů je velmi pohodlné, protože tyto grily mají větší rozměry.
Ostatní typy zahradních grilů a jejich alternativy:
Pokud nevíte, který gril zvolit, zvažte několik otázek: Jak často chcete grilovat na roštu? Kolik volného místa máte na zahradě? Mělo by být zařízení stacionární nebo mobilní? Které z výše uvedených grilů nejlépe splňují vaše očekávání? Máte zájem o konkrétní způsob grilování a přípravy jídla?
Kolik stojí provoz zahradních grilů?
Zahradní gril není pouze cena zařízení, ale také následné provozní náklady. Lze předpokládat, že čím více grilujete, tím vyšší budou náklady na energii. Nejvýše v této kategorii si stojí elektrický gril. Ceny elektřiny stále rostou a elektrický gril ji hodně spotřebuje. Samotné grilování na tomto zařízení je však nejjednodušší. Na druhém místě je gril na dřevěné uhlí. Uhlí a podpal jsou materiály, které je třeba stále doplňovat, a jejich cena není nejnižší. Plynový gril bude nejlevnější z hlediska údržby. Plynový grill používá plynové lahve, které je třeba po vyčerpání znovu naplnit. Musíte mít na paměti, že náklady na plyn jsou nižší než u elektřiny, uhlí a podpalovače.
Příslušenství a vybavení pro gril
Abyste mohli grilovat, musíte mít základní grilovací příslušenství. Je důležité, aby vybrané pomůcky nebyly dřevěné nebo plastové, protože grilování je práce při vysokých teplotách. Grilovací nářadí musí být odolné vůči teplu, pro tento úkol je nejvhodnější nerezová ocel.
Nejdůležitější doplňky, které byste si měli koupit, jsou: kleště, špachtle a vidlička. Příslušenství můžete zakoupit jednotlivě nebo v sadě, což bude určitě pohodlnější. Za zmínku stojí také štětec na tuk se stojanem, kterým můžete maso pohodlně namazat olejem.
Mezi další příslušenství patří: grilovací jehla, teploměr, ocelové nebo hliníkové grilovací tácky, tyčinky nebo špendlíky pro grilovací špízy, klasické nebo silikonové rukavice.
Čištění grilu
Doufáme, že jste již vybrali ten správný gril pro vaši zahradu! Nyní je důležité naučit se, jak ho správně vyčistit. Nejdůležitější je, aby byl rošt po každém grilování důkladně umytý a odmaštěný. Pokud jsou na roštu zaschlé nečistoty použijte kartáč s tvrdými štětinami. Čištění grilu je mnohem snazší, když použijete prostředek na čištění trouby. Tento přípravek zbaví grill mastnoty, bakterií a usazenin. Chcete-li chránit gril v zimní období, můžete si také pořídit speciální ochranný obal na gril, který ochrání gril proti prachu a jiným nečistotám.