Výhody led diody

18.07.2022

LED technologie, stejně jako LED osvětlení, je moderní, ale i extrémně pokročilý světelný zdroj. V současné době jsou energeticky úsporné LED žárovky vysoce kvalitní alternativou k tradičním žárovkám. Na rozdíl od klasických žárovek výhodou diod je úspora až 90 % elektrické energie a životnost až 100 000 hodin oproti klasické žárovce. Tato technologie vytváří téměř neomezené možnosti jejich použití. Lze je napájet a ovládat, jako každé jiné elektronické zařízení pomocí mikroprocesoru, který řídí úroveň jasu a barvu světla. V našem článku představíme nejdůležitější výhody a nevýhody světelných zdrojů u led technologie!


V tomto článku:

1. Led žárovka

2. Hlavní výhody led osvětlení

- Dlouhá životnost – hlavní výhoda LED svítidel

- Výkon

- Odolnost vůči nárazu a teplotě

- Ekologie – LED svítidla

- Barva

- Další přednosti LED svítidel

3. Nevýhody LED žárovky

4. PoužitíLed žárovka

Žárovku – první světelný zdroj v historii, u které zdrojem světla není oheň, si nechal patentovat Thomas Edison. Žárovka, kterou vytvořil, ovšem zpracovávala většinu energie, až 99 % na teplo místo světla. Zářivky také vydávají teplo, když svítí, i když mnohem méně než klasické wolframové žárovky. Oproti tomu se LED osvětlení vytváří pomocí zcela jiné technologie. U LED žárovek se vám nestane, že se budou zahřívat. Diody využívají jevu elektroluminiscence. To znamená, že energie z elektřiny se přímo přeměňuje na světlo. Díky tomu se luminiscenční diody nezahřívají, což umožňuje jejich použití i v místnostech s nutností udržovat nízkou teplotu. Oblibu si získaly především díky vysoce výkonným LED diodám. Diody jsou elektronické polovodičové součástky. Bílé světlo diod může mít teplý nebo studený odstín, díky čemu si můžete zvolit to, co vám více vyhovuje. Samozřejmě, vyrábějí se i v dalších základních barvách, jako je červená, zelená, modrá apod.

Hlavní výhody led osvětlení

LED svítidla májí mnoho výhod. Níže uvedeme ty nejdůležitější z nich.

Dlouhá životnost – hlavní výhoda LED svítidel

Největší předností tohoto typu osvětlení je jeho velmi dlouhá životnost. LED žárovky jsou vysoce účinné a mohou vydržet až 11 let a svítit kolem 50 000 až 100 000 hodin. Oproti běžným žárovkám nebo úsporným zářivkám je tento rozdíl obrovský, protože jejich životnost je obvykle kratší než rok. Kromě toho, v případě LED žárovek, časté zapínání a vypínání neovlivňuje životnost žárovky, jak je to v případě žárovek, které jsou vyráběny v tradiční technologii. Stojí za zmínku, že LED žárovky vyzařují světlo, které při použití jako primární zdroj světla nepřestanou svítit náhle, ale postupně ztrácí svůj jas. Tyto žárovky mají min. životnost cca 30 000 hodin. Životnost hodně závisí na chlazení a odvodu tepla z LED žárovek.

Výkon

Používání led žárovek je v současnosti nejekonomičtějším způsobem osvětlení domácností a energeticky nejúčinnějším zdrojem světla. Světelný tok, označován rovněž jako světelný výkon, je velmi důležitým parametrem při výběru LED žárovek. Používáním těchto žárovek se spotřebuje mnohem méně elektřiny než u klasických žárovek, což vám umožní zmenšit náklady za elektřinu. Až 80 % energie dodávané do zařízení se přemění na světlo a 20 % se ztratí a přemění v teplo. Účinnost obyčejné žárovky je definována na 5-10 %, protože pouze toto množství energie se přemění na světlo a dochází tak k velmi malým ztrátám při přeměně elektrického proudu na světlo. Z tohoto důvodu LED technologie je výhodnější přímo na výrobky a zařízení extrémně citlivé na teplotu. Klasická žárovka spotřebuje za hodinu 70 W, zatímco LED dioda potřebuje k vygenerování stejného množství světla pouze 910 W.

Odolnost vůči nárazu a teplotě

Výhodou LED svítidel, ve srovnání s tradičními žárovky, je absence wolframových vláken a skleněných prvků. Žárovky jsou velmi citlivé jak na náraz, tak na otřesy. Kvalitní LED zářivky se vyrábějí z vysoce kvalitních plastů a hliníkových prvků. Díky tomu jsou SMD LED odolnější vůči mechanickému poškození a také vůči vibracím, nízkým teplotám a vlhkosti než staré typy světelných zdrojů a energeticky úsporné žárovky. Bez problémů odolávají vibracím, nárazům a pádům.

Ekologie – LED svítidla

Když už mluvíme o výhodách, stojí za zmínku, že v tomto typu svítidel nejsou žádné toxické materiály, typu rtuť nebo jiné kovy škodlivé pro životní prostředí, jak u energeticky úsporných zářivek. LED jsou plně recyklovatelné, což pomáhá snižovat emise CO2 a chemické sloučeniny v nich, které jsou zodpovědné za barvu světla, nevykazují žádnou škodlivost pro životní prostředí.

Barva

Technologie LED umožňuje získat libovolnou barvu světla. Jedna RGB dioda může produkovat barvy světla diody, jako je bílá, zelená, červená a modrá, i když v dnešní době lze získat jakoukoli barvu. V LED technologii není potřeba používat filtry, které zachycují hodně světla nebo luminofosfory, které snižují účinnost a vyhoří. Taková žárovka navíc nevyzařuje infračervené a ultrafialové záření. Interiérové LED lampy mohou vydávat velmi teplou a studenou barvu světla.

Další přednosti LED svítidel

  • malá velikost ve srovnání s tradičním osvětlením
  • nízké napájecí napětí
  • mají zaostřený světelný paprsek světla, takže nepotřebují reflektory a zrcadla. Bohužel někdy zaostřený světelný paprsek znesnadňuje dosažení rozptýleného osvětlení.
  • žádný proudový šok při zapnutí. Běžná žárovka po rozsvícení spotřebuje více energie, takže zpočátku spotřebovává mnohem více proudu. V praxi to znamená, že časté zapínání žárovek zvyšuje spotřebu energie a zkracuje životnost žárovky. Lampy s LED světelným zdrojem tento problém nemají.
  • nízká provozní teplota, protože se nezahřívají, jak v případě žárovky. Při používání LED se nemusíte bát, že se spálí napájecí kabely, nebo že se kolem LED lampy objeví tmavé skvrny.

Nevýhody LED žárovky

Když už mluvíme o mnoha výhodách, je třeba zmínit také nevýhody LED svítidel, protože mají výhody a nevýhody.

Vysoká citlivost na přepětí a také krátkodobé překročení dovoleného provozního proudu, což znamená, že ačkoliv je LED svítidlo mechanicky odolné, může dojít k jeho elektronickému poškození.

Nefungují s tradičními stmívači osvětlení.

Vyšší pořizovací náklady, protože LED je dražší než tradiční světelné zdroje. Je však třeba pamatovat na to, že jejich životnost je mnohem delší než u běžné žárovky a zároveň spotřebuje méně energie. Pro porovnání při použití kvalitního LED světelného zdroje byste museli použít až 10 starých žárovek, takže je to úspora za delší dobu.

Použití

Četné přednosti LED žárovek umožňují jejich aplikací místo těch tradičních. Jsou ideální pro použití v dekorativním osvětlení, pro bodové osvětlení, vystavení předmětů, osvětlení kuchyní, koupelen, schodišť, osvětlení podhledů, osvětlení výklenků atd. LED dává téměř neomezené možnosti použití. LED venkovní svítidla se často používají také k osvětlení příjezdových cest, uliček nebo vchodových dveří. LED moduly dostupné na trhu mohou být tak silné, že je lze použít nejen v domácností, ale i pro pouliční a parkové osvětlení. Větší rozměry LED svítidel se používají k osvětlení architektury, kancelářských budov, stadionů a mostů. Oblíbené je také použití led modulů ve výrobních a skladových provozech.

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Pohovka s pufem ve funkci rohové pohovky - nápad pro stylový obývací pokoj


Pravidla pro instalaci sprchového koutu bez sprchové vaničky


Jak správně nainstalovat garnýž?


 

Zpět