Typy koupelnových obkladů. Které z nich se těší největší popularitě?

24.03.2023

Všechny obklady nejsou stejné. Každý, kdo alespoň jednou potřeboval vybrat dlažba do koupelny, to dobře ví. Otázky jako: "čím se od sebe liší jednotlivé typy obkladů?", "Jakým parametrům stojí za to věnovat pozornost při výběru?" Vám nedají spát. Abychom vám alespoň trochu usnadnili vybavování Vašich čtyř stěn, vytvořili jsme krátkého průvodce na téma nejčastěji používaných typů koupelnových obkladů.

Volně stojící vany- BauMax


V tomto článku:

1. Keramické obklady - nejpopulárnější koupelnové obklady

2. Terakota v koupelně

3. Glazurovaný obklad do koupelny

4. Gres

5. Dlaždice napodobující dřevo

6. Jakým parametrům koupelnových obkladů je třeba věnovat pozornost?Keramické obklady - nejpopulárnější koupelnové obklady

Každý článek o typech koupelnových obkladů se bude ve skutečnosti týkat keramických obkladů. Po mnoho let se těší největší popularitou na celém světě. Čím si získaly uznání? Především - estetickým vzhledem, snadnou montáží a dostupností. Jsou také odolné vůči vlhkosti a chemikáliím, díky čemu dokonale snášejí podmínky, které v koupelně panují, a zároveň mají dlouhodobou životnost. Bez významu není různorodost barev, vzorů a rozměrů, v jakých se vyskytují. Díky tomu najdou uplatnění v každém interiéru. Výhodou keramických obkladů je také to, že jsou vyrobeny z přírodních surovin - pálené hlíny, kaolinu, živce a dalších minerálních přísad. Jejich nízká cena je navíc pozitivním atributem těchto obkladů.

Zde jsou nejpopulárnější typy keramických obkladů

Terakota v koupelně

Terakota se obvykle pokládá na podlahu koupelny, protože je velmi trvanlivá s vysokou pevností v tlaku. Na stěnách je vidět méně často. Terakota pro koupelnu je vyrobena z jemnozrnné hlíny. Zajímavé je, že byla velmi populárním materiálem ve starověku.

Dlaždice z tohoto materiálu mohou mít různé formy a barvy. Jsou pokryty glazurou, která jim dává lesklý, matný nebo polomatný povrch. Důležité je, že terakota se vyznačuje nízkou nasákavostí a zároveň odolností vůči kyselinám, ale její odolnost vůči nárazu je o něco menší než u gresu. Není však důvod k obavám - tento typ dlaždic se v koupelně velmi dobře osvědčí.

Vybavení koupelny- BauMax

Glazurovaný obklad do koupelny

Glazurovaný obklad to jsou různé tvary, barvy a rozměry. Jeho povrch je pokryt glazurou a obklad se snadno pokládá. Co je důležité, koupelnový glazurovaný obklad je odolný vůči chemikáliím.

Vzhledem k průměrné pevnosti, glazurovaný obklad bude o něco vhodnější na stěnách koupelny než na podlaze. Lze ho také úspěšně použít pro sanitární zařízení - vyznačuje se nízkou absorpcí vody. Nejlepší volbou je umístit terakotu na podlahu a glazurovaný obklad na stěny. Často je můžete koupit ve stejných vzorech, které umožní získat jednotný a estetický efekt.

Gres

Existuje mnoho druhů gresu. Lze jej vyrábět z různých surovin: jílu, mletého křemene, živců, kaolinu, minerálních barviv a dalších přísad v různých poměrech.

Není však pochyb o tom, že všechny gresové dlažby se vyznačují vysokou pevností, nízkou nasákavostí a také odolností vůči kyselinám. Díky tomu jsou ideální zároveň pro podlahy jak i stěny koupelny. Gresové obklady mohou být v leštěné nebo glazované formě. Obě formy vypadají velmi atraktivně. Jejich jedinou nevýhodou je nízká odolnost vůči skvrnám.

Dlaždice napodobující dřevo

I když jsou to dlaždice vyrobeny z gresu nebo z terakoty, vzhledem k jejich velké popularitě, jsme došli k závěru, že si zaslouží samostatný odstavec. Mnoho lidí toužilo po tom mít dřevo na podlaze své koupelny. Dnes, díky dlažbě imitujícím dřevo, je to možné. Vizuálně se neliší od panelů - jsou však mnohem odolnější vůči vlhkosti a působení detergentů. Můžete si vybrat z jejich různých odstínů a tvarů - stejně jako u tradičních prken! Dlaždice do koupelny napodobující dřevo jsou opravdovým zážitkem pro milovníky rustikálního a skandinávského stylu.

Vybavení koupelny- BauMax

Jakým parametrům koupelnových obkladů je třeba věnovat pozornost?

Mnoho lidí při výběru dlaždic klade důraz jen na jejich vzhled. I když je to důležité, není to jediný faktor, který stojí za zvážení. Pojďme to shrnout – patří k nim ještě:

  • Protiskluzovost. Nakonec je podlaha koupelny kluzká a není těžké upadnout. Informace o protiskluzových vlastnostech jsou vždy uvedeny na obalu obkladů a v případě internetových obchodů - v popisu výrobku. Je označena v rozsahu R9 - R13. Čím vyšší hodnota, tím vyšší je protiskluzovost.
  • Odolnost proti oděru, což je velmi důležité, pokud chcete, aby dlažba v koupelně zůstala po dlouhou dobu estetická. Doporučujeme Vám zvolit modely s druhou nebo třetí třídou oděru.
  • Nasákavost označována parametrem E vyjádřeným v procentech. Čím nižší hodnota, tím lépe - v případě koupelnových obkladů by neměla překročit 3%.
  • Tvrdost, udávaná v rozsahu od 1 až 10. Do koupelny budou vhodné dlaždice s hodnotou 5 nebo 6. Trochu vyšší hodnotou je charakterizován gres - hodnota až 8.
  • Není pochyb o tom, že odolnost vůči detergentům a tlaku je také důležitá.

Jak je zřejmé z výše uvedeného článku - existuje mnoho druhů dlaždic. Věříme, že naše rady pomohou při výběru těch správných. Hodně štěstí a úspěšné nakupování!

 


 

NECHTE SE INSPIROVAT!


Montáž sprchového koutu na dlažbu


Keramické dlaždice jako podlahové panely


Parkety ve vzoru rybí kosti - jak je uspořádat? Praktické rady a inspirace


 

Zpět