Koupelna - co použít místo obkladu? Módní alternativy

21.01.2021

Koupelna je místem, kde strávíte spoustu času - péči o základní hygienické potřeby nebo relaxaci ve vaně nebo sprše po dni stráveném v práci. Pokrytí všech stěn v koupelně dlaždicemi už delší dobu není příliš módní. Unikátní aranžmá přímo z katalogu bytového designu je stále častější. Místo obkladu v koupelně můžete použít mnoho zajímavých materiálů, které jsou odolné vůči vodě a díky nimž bude interiér vypadat módně a jedinečně. Koupelna bez obkladů - jak na to?

Koupelnové doplňky - Baumax.cz

Koupelnové doplňky a dekorace - 5 nápadů na koupelnovou výzdobu

Koupelnové doplňky mohou zcela změnit vzhled vaší koupelny. Místo bourání obkladů nebo výměny všech sanitárních zařízení (tzv. sanitární keramika) stojí za to použít efektní prvky aranžmá, které mohou výrazně změnit charakter interiéru. Tapeta na zeď? Nebo jiná, vhodná barva? Co vše můžete ve své koupelně změnit, aby vypadala úplně jinak?

 Koupelnové dekorace a doplňky na zeď

Zdálo by se, že stačí natřít zeď nebo na ni nalepit tapetu a renovace je hotová, protože koupelna vypadá jako nová. Změna vzhledu stěn není obtížná, ale nesmíme zapomenout, že koupelna je velmi vlhká, takže je potřeba zvolit vhodný materiál.

Tapety a fototapety odolné proti vlhkosti nebo latexové barvy určené k malování stěn jsou pro tento případ ideální. Fototapety jsou velmi rychlým řešením pro zavedení velkých změn do interiéru koupelny. Populární jsou minimalistické vzory, které ladí s interiéry ve skandinávském stylu, kde převládá přísný minimalismus a kombinace šedé a bílé. Existuje také mnoho efektních tapet, které zobrazují krajinu, květiny nebo výhled na moře a dokonale oživí interiér monotónní koupelny. K výraznému a bohatému vzoru tapety stojí zvolit minimalismus v ostatních doplňcích.

Pokud tapety nebudou vhodné pro konkrétní interiér koupelny, můžete použít speciální barvu, díky které budou stěny vypadat elegantně. Díky nové barvě bude interiér koupelny příjemně osvěžen. Můžete také nakreslit nějaké efektní vzory na povrch stěny štětcem. Je však třeba pamatovat na použití odolné proti vlhkostí latexové barvy.

Koupelnové doplňky - Baumax.cz

Koupelnové dekorace – na okenní parapet

Pokud má vaše koupelna okno - můžete využít potenciál jejího parapetu. Živé rostliny, kompozice z mušlí, sušené květiny, model lodi, figurky v dekoru exotického dřeva nebo kamenné dekory. Možnosti jsou obrovské - omezuje vás jen vlastní představivost. V koupelně pro relaxační koupele a vytvoření správné atmosféry v koupelně by neměli chybět ani aromatické vůně - parapet je ideálním místem pro umístění vonných svíček.

Dekorace do koupelny bez okna

Pokud koupelna nemá okno, můžete zkusit místnost vizuálně zesvětlit. Klíčem zde bude správné osvětlení koupelny a zrcadlo. Zrcadlo bude odrážet světlo a koupelna bude vypadat vizuálně světlejší. Vhodné bude také sklo, které bude dokonale komponovat s okolními barvami. Sklo navíc dokonale odráží světlo. Umělé květiny nepotřebují denní světlo, nevyžadují zvláštní péči a jsou velmi estetické. Proto jsou ideální pro koupelnu - jak na stěnách, tak na podlaze.

Rostliny do koupelny

Vlhký, dusný a malý interiér koupelny není úplně vhodným místem pro živé rostliny. Exotické druhy jsou výjimkou, jsou ale poměrně drahé. Alternativou jsou umělé rostliny. V současné době nabídka hotových kompozic umělých květin nebo rostlin umístěných ve skleněných nádobách, které vypadají přirozeně a krásně se prezentují, je velmi pestrá.

DIY dekorace

Pokud hotové koupelnové doplňky neodpovídají vašemu vkusu – můžete je zkusit vytvořit sami, a dodat interiéru individuální charakter. Ručně vyráběná mýdla v barvách, které budou ladit s interiérem koupelny, svíčky nebo sklenice proměněné na nádoby na koupelnovou sůl jsou nápadem na oživení každé koupelny. Pokud je pro vás výroba kosmetiky příliš složitá - stojí za to vyrobit si obaly. Ty mohou být jednoduché nebo dodatečně zdobeny- mušlí, stuhou, pískem nebo třpytkami. Plastové obaly kosmetiky v různých, často nevzhledných barvách nevypadají esteticky - je to skvělá volba, jak je snadno změnit.

 

Podlaha do koupelny - 5 nápadů na podlahu do koupelny

Podlaha má také významný vliv na aranžmá koupelny. Materiál, ze kterého je vyrobena, je zde velmi důležitý. Důležitým faktorem jsou protiskluzové vlastnosti, odolnost proti mechanickému poškození a čisticím prostředkům a odolností proti vodě. Jaké materiály budou nejlépe fungovat?

Dlažba

Tento materiál je jedním z nejčastěji používaných pro koupelnové podlahy. Můžete si vybrat různé vzory, barvy a tvary. Výběr je široký - jaký druh dlažby je nejlepší pro každodenní použití? Pro koupelny doporučujeme: slínek - keramická dlažba z hlíny, voděodolná a trvalá; cotto - ze slínkové hmoty, může mít tradiční podobu - matnou a hrubou nebo hladkou vyrobenou s použitím skleněných vláken. Dokonale akumulují teplo; terakota - odolná vůči skvrnám a poškození, z jemnozrnné hlíny; křemenný sintr – tenká velkoformátová dlažba vyrobená z drcených žulových skal, díky nimž je extrémně odolná - často napodobují mramor; glazovaný porcelán - z hlíny, křemene nebo kaolínu. Jeho předností je odolnost vůči všem druhům nečistot a vody. V současné době je to jedno z nejčastěji volených řešení, protože tyto dlaždice vypadají skvěle jak na podlaze, tak na zdi. Porcelánové dlaždice navíc dobře ladí s charakterem celého aranžmá a zároveň se snadno pokládají, navíc můžou úspěšně imitovat kámen nebo dřevo.

Koupelnové doplňky - Baumax.cz

Vinylová podlaha

Dlažbu v koupelně je možné zaměnit vinylovou podlahou. Vinylové podlahy mohou být vyrobeny výhradně z vinylu nebo být pouze pokryty vrstvou vinylu. Jejich instalace je nenáročná, což z nich dělá velmi oblíbené řešení pro koupelnu. Pokud je některý z panelů poškozený, stačí jej vyjmout a vyměnit - oproti dlažbě, kterou je potřeba v případě poškození vybourat. Tento typ podlahového materiálu je také populární, také kvůli velkému množství vzorů a barev. Vinylové panely úspěšně napodobují kámen, dřevo a dokonce i architektonický beton. Kromě toho mají vysokou odolnost proti vlhkosti a dobře se komponují s jinými materiály používanými v koupelně.

Dřevo na podlahu v koupelně

Není pravdivý předpoklad, že výběr dřeva na podlahu v koupelně je špatný nápad. Díky svým přírodním vlastnostem je dřevo „teplé“ a tím pádem ideální na podlahu, po které se často chodí naboso. Kámen nebo cihla zde naopak nejsou tím nejlepším řešením. Dobrou volbou bude dřevěná podlaha, pokud je vyrobena z materiálu s příslušnými parametry - musí být pevná a odolná vůči vodě. Pro koupelnu budou vhodné následující druhy dřeva: cedr, dub, platan a buk. Dřevěná podlaha ladí ke klasickému, rustikálnímu a industriálnímu stylu interiéru – ladí také s betonem na zdech a skleněnými doplňky. Použití architektonického betonu na stěny v kombinaci se dřevem bude vypadat skvěle v koupelnách  podkrovních bytů.

Podlahové panely v koupelně

Místo dlažby na podlahu můžete úspěšně použít speciální podlahové panely. Vzhledem k povaze této místnosti bude tou správnou volbou plně voděodolná varianta vyrobená z desky HDF nebo MDF a potažená speciálním laminátem, který zabraňuje absorpci vody do povrchu. Nesmíme také zapomenout na voděodolné lišty, které utěsní spoje a ochrání je před vodou. Panely se snadno instalují a čistí - k čištění obvykle stačí pouze vlhká houba. Obchody nabízejí různé vzory a barvy - mnoho z nich imitují přírodní materiály.

3D podlaha

Jedinečnou volbou pro koupelnovou podlahu bude 3D grafika. Ačkoli to není tapeta, vypadá to trochu jako ona. Můžete na ní použít jakoukoli fotografii ve velmi vysokém rozlišení, díky čemuž bude mít neuvěřitelně realistický charakter. Grafika s motivem rozbouřeného moře nebo oceánu a jakékoli jiné vodní motivy jsou v tomto případě velmi populární. Mohou také představovat kráter sopky nebo propast, což je ještě působivější. Koupelna bez dlaždic může mít jedinečný charakter a zároveň být módní a funkční.

Dlažba na podlaze a stěnách v jedné barvě? Toto řešení již není populární. Existuje spousta možností, které vám umožní proměnit vaši koupelnu v originální interiér - to vše použitím vhodných doplňků. Beton, ozdobný vzor tapety nebo grafika na stěnách nebo podlaze? Existuje mnoho možností, které je třeba zvážit - jak bude vypadat koupelna bez obkladů, záleží pouze na fantazii majitele.


 


 


 

 

Zpět