Jak vymalovat obývací pokoj? Jak moderně vymalovat obývací pokoj, aby interiér získal charakter? Poradíme!

26.08.2022

Srdcem domu je obývací pokoj. Zde trávíme většinu času, odpočíváme a setkáváme se s přáteli. Poutavé aranžmá a jedinečné vybavení jsou jeho hlavními přednostmi. Je to také prostor, kde musí vše dokonale ladit, dokonce i barva stěn je zde nanejvýš důležitá. Jaké barvy byste měli vybrat na zdi do obývacího pokoje, aby získal moderní a elegantní charakter? Jak sladit barvu stěn v obývacím pokoji s doplňky, nábytkem a textilem? Přečtěte si nás článek, kde se dozvíte o nejdůležitějších interiérových trendech. Naši odborníci vám poradí, jak stylově a vkusně vymalovat obývací pokoj, a představí nejmódnější barvy stěn do obývacího pokoje v roce 2022! Volba barvy stěn do obývacího pokoje nemusí být obtížná! Spolu s námi to zvládnete!

Jak vymalovat obývací pokoje - syté odstíny

 


V tomto článku:

1. Jak vybrat barvu stěn? Pravidla výběru barev

2. Pravidlo – světlé barvy stěn v malých obývacích pokojích

3. Pravidlo – intenzivní barvy stěn do obýváku

4. Pravidlo – základ, který dokáže zázraky

5. Pravidlo – různé odstíny stejné barvy

6. Pravidlo – stejná sytost různých barev

7. Pravidlo – strukturální barvy – trojrozměrný efekt

8. Pravidlo – barva, která odděluje zóny

9. Pravidlo – štuk v moderním obývacím pokoji

10. Je pruh pod stropem módní?

11. Barvy na stěny do obýváku

12. Módní barvy stěn do obývacího pokoje


 

 

Jak vybrat barvu stěn? Pravidla výběru barev

Jak vymalovat obývák moderně ale i stylově? Zde jsou osvědčené tipy, která vám pomohou dokonale sladit barvu stěn s aranžmá interiéru, pohovkou, křeslem, rohovou pohovkou nebo jiným nábytkem v obývacím pokoji.

 

1. pravidlo – světlé barvy stěn v malých obývacích pokojích

V případě, že máte menší obývák, anebo není v něm dostatečné množství denního světla, hodí se zvolit teplé, světlé odstíny, díky kterým se interiér bude zdát prostornější a světlejší. Pokud máte dlouhý a úzký pokoj, zvolte pastelové jemné odstíny. Tmavší stěny mohou interiér optický zmenšit. Tento trik je jednoduchý a pomůže vám vytvořit jedinečný prostor. Do malých interiérů se skvěle hodí i klasická bílá, špinavá bílá nebo jemná béžová. Světlé teplé barvy budou dokonale ladit s nábytkem, obývacími stěnami a dekoracemi v jiných barvách. Pamatujte, že při malování obývacího pokoje se vyplatí držet zvoleného stylu aranžmá, nábytku a doplňků. Klíčem k úspěchu bude důslednost v jednání a uspořádání.

 

malé pokoje v pastelových barvách

2. pravidlo – intenzivní barvy stěn do obýváku

Proporce malé úzké místnosti můžete změnit tím, že její kratší stěnu se rozhodnete natřít tmavší barvou. Díky tomu bude místnost vypadat větší a prostornější. Lahvově zelená barva, sytě modrá a noblesní vínová jsou už delší dobu absolutním hitem. Pro odvážné doporučujeme chladné odstíny fialové odkazující na barvu roku 2022 - very peri. Díky nim bude váš obývací pokoj vypadat moderně a zároveň stylově. Pokud se na některou z těchto barev rozhodnete, pamatujte, aby tuto intenzivní barvu použít pouze na jednu stěnu. V případě, že s ní vymalujete celou místnost, bude celek působit příliš přitlačujícím dojmem a jeho atmosféra nebude přispívat k relaxaci.

 

světlá barva - moderní obývák

3. pravidlo – základ, který dokáže zázraky

Pro snížení intenzity barvy na již natřené stěně můžete použít základní nátěr! Tato technika však není určena pro každého – zejména pro začínající malíře. Vyžaduje zručnost a zkušenosti. Pokud jste začátečník, je lepší přenechat tuto práci profesionálovi. Výsledný efekt v obýváku vás může opravdu ohromit!

 

4. pravidlo – různé odstíny stejné barvy

Dokonalou harmonii v interiéru vytvoříte použitím různých odstínů a sytosti zvolené primární barvy do místnosti. Barvy stěn budou vzájemně ladit a v kombinaci s ladícím nábytkem vytvoří spojité uspořádání. Tuto úpravu můžete použít prakticky pro jakýkoli styl aranžmá a každý moderní obývací pokoj.

 

vybraný fragment zdi

5. pravidlo – stejná sytost různých barev

Pokud plánujete ve svém obýváku použít několik barev, nezapomeňte, že by měly mít stejnou sytost. Obývací pokoj se může zdát přitlačující, pokud zvolíte špatnou barevnou kombinaci. Hodí se použít jednu barevnou paletu, ať už v teplých nebo studených odstínech. Intenzivní tóny stěn v obývacím pokoji budou z dlouhodobého hlediska přitlačující a únavné. Než to přehánět s množstvím barev, je lepší zvolit barvy do obýváku, které se vzájemně doplní.

 

vyplatí se vsadit na intenzivní odstíny barvy

 

6. pravidlo – strukturální barvy – trojrozměrný efekt

Můžete vytvořit trojrozměrný efekt kombinací různých povrchů, jako je mimo jiné mat a lesk. Strukturální barvy do obýváku jsou velmi oblíbené. Po zavedení do interiéru jej změní a zároveň mu dodají jedinečný charakter.

 

7. pravidlo – barva, která odděluje zóny

Barvy lze použít k oddělení zón ve velkých místnostech. Barvy se hodí také k oddělení různých zón v místnosti, například kuchyně nebo jídelny, odpočinkové zóny, prostoru za televizí a dalších. Místnost, ve které byl takový postup použit, se mění k nepoznání a také působí lépe organizovaným a funkčním dojmem.

 

8 pravidlo – štuk v moderním obývacím pokoji

Moderní, elegantní interiéry mohou mít barevný přechod zdůrazněný štukem. Toto moderní řešení podtrhne vzhled místnosti a dodá ji moderní designový charakter. Štuk bude perfektní pro elegantní obývací pokoj v glamour nebo shabby chic stylu. Chcete-li vyzdobit obývací pokoj jedinečným způsobem, zvolte štuk.

 

Je pruh pod stropem módní?

Je pruh pod stropem v roce 2022 módní? Naštěstí se léta nic nezměnilo a při malování můžete ponechat pruh u stropu anebo ne. Oba způsoby jsou stále módní. Navíc stále existuje mnoho zastánců obou řešení. Pro co je tedy lepší se rozhodnout: malování stěn s pruhem nebo bez?

Malování pruhu má tu výhodu, že zakryje případné nedokonalosti a nerovnosti mezi stěnou a stropem. Tento způsob malování se hodí ve starých budovách, kde mají stěny nějaké nedostatky nebo například v činžovních domech, kde jsou na stěnách často vidět nerovnosti. Pokud jste si jisti, že stěny ve vašem bytě nemají žádné nerovnosti, můžete snadno nanést barvu až ke stropu.

 

jaké barvy stěn vybrat?

Barvy na stěny do obýváku

Stěny v obývacím pokoji mohou být ve stejné barvě nebo v různých odstínech. Další oblíbenou možností do obývacích pokojů je vymalování tří stěn v tlumené barvě a jedné stěny v kontrastním odstínu. Obývací pokoje můžete natřít kombinací lahvově zelené, sytě indigové, cihlově červené nebo intenzivní fialové. Slaďte dominantní odstín s tlumenou a jemnou doplňkovou barvou. Vyhnete se tak přeplácaní a chaosu.

Pastelové barvy jsou současně také mimořádně trendy. Použití tlumených pastelových barev, tedy pudrově růžové, olivové zelené, jemné modré, decentní fialkové nebo slunečně žluté je trendy a hodí se do různých stylu aranžmá. Šedá barva je také velmi módní. Je ale potřeba vybrat správný odstín. Tmavé tóny mohou působit příliš ponuře.

Stěny můžete rozjasnit přidáním dekorativního prvku nebo výklenek na televizi natřít bílou nebo světlou barvou. Tento malý detail nechá vyniknout váš obytný prostor. Stěny ve vašem obývacím pokoji jsou důležitým spojovacím prvkem. Vyplatí se je natřít vhodnou barvou. Je potřeba sladit barvu stěn s dekorem nábytku a doplňky. Odborníci mohou barevně a stylově sladit váš interiér pomocí speciálních aplikací, které dokážou vás inspirovat jakou barvou natřít denní pokoje a další místnosti. Dobrou inspirací budou také obrázky a fotografie, které najdete na internetu a v designových časopisech.

 

zelená inspirace na stěny - zelená  barva uklidňuje ale i skvělé se hodí k bílému nábytku

Módní barvy stěn do obývacího pokoje

Teplé a živé tóny a barvy stěn mohou dodat vašemu obývacímu pokoji jedinečný vzhled. Zelená, červená, šedá a další živé odstíny promění vzhled stěn. Dávejte ovšem pozor, abyste to s jejím množstvím nepřehnali. Přeplacení se vyhnete, pokud výraznou barvu použijete jen na jednu zeď. Další ponecháte bíle nebo neutrální. Výběr barvy určuje konečný vzhled místnosti.

Design obývacího pokoje inspirovaný námořním stylem je v poslední době velmi módní a příjemný na pohled. Jedná se o dominantní barvy v obytném prostoru: červená, modrá, odstíny šedé, barva slonová kost a béžová.

Rozhodli jste se pro změnu obývacího pokoje? Doufáme, že naše tipy - jak vymalovat obývací prostory, a jakou barvou, vám pomohli nebo jen vás inspirovali ke změně.

 


NECHTE SE INSPIROVAT!


Barevné a pohádkové - jak zařídit dětský pokoj


Jak vystavit fotografie doma - navrhujeme nejzajímavější řešení!


Dlaždice s květinovým motivem -nejzajímavější trend interiérového designu 2022!


 

Zpět